Переселенці у Рівному: долають непорозуміння та набувають досвіду

  • СУСПІЛЬСТВО
Птн, 09/11/2015 - 11:40

Переселенці у Рівному продовжують брати активну участь у громадському житті міста. На чергових зборах, що відбуваються щосуботи у штабі громадської організації «Україна -  моя сім’я» за адресою: пр.Миру, 7А, говорили про вирішення поточних проблем переселенців, труднощі при налагодженні діалогу з міською владою, маленькі досягнення громади та перспективи подальшого життя та працевлаштування у місті.

На жаль, і досі люди, які живуть у Рівному вже близько року, а то і більше, залишивши свої домівки на Сході України через військові дії, стикаються із упередженим та подекуди ворожим ставленням місцевого населення. Звичайно, це окремі випадки і в першу чергу - з боку деяких місцевих чиновників, які незадоволені активною громадянською позицією громади. Проте будувати нове життя, пробиваючись крізь такі паркани недовіри та холодної ввічливої байдужості, часом видається дуже важко.

- Скажімо, на семінарі з розвитку громадських організацій, в якому взяли участь чимало тренерів з різних областей, в тому числі зі Львова, до нас звернулися із запитанням, як ми будемо вирішувати конфліктні ситуації з іншими організаціями. Мене здивувало це питання, адже наша громадська організація абсолютно не конфліктна і в будь-якому випадку ми вирішуватимемо проблеми цивілізованим шляхом, - розповів голова ГО «Україна – моя сім’я» Борис Пасічнюк. – Досвіду у нас як у організації поки що небагато, але ми всіляко прагнемо розвиватись і самі собі створювати умови для комфортного існування та співіснування із рівнянами. Прикро чути фрази типу «Понаїхали сюди!.. Чого ж ви не йдете воювати у себе на Сході?».  Ми розуміємо, що ми тут, так би мовити в гостях, але разом з тим ми не біженці і знаходимося у своїй країні. Це наш спільний дім, наша спільна країна і ми бажаємо разом працювати на її благо.

Також голова громадської організації переселенців Борис Пасічнюк розповів про участь у Міжнародній конференції з консолідації зусиль для довгострокових стратегічних програм з питань внутрішньо переміщених осіб, що проходила в Києві 2-3 вересня. Під час заходу обговорювалось чимало гарячих питань стосовно переселенців, зокрема проблема перерозподілу коштів на користь східних областей України.

- На конференції піднімали питання, чому західні області не включають до переліку областей, що отримують міжнародну допомогу. Левова частка благодійних коштів іде на Схід, а ті переселенці, що опинилися на Заході, якось залишаються поза увагою. Відповідь прозвучала цілком логічна – там залишилася основна частина людей, що постраждали від бойових дій. Проте ми впевнені, що невдовзі міжнародні фонди та організації звернуть увагу і на нас, - переконаний Борис Пасічнюк. – Більше того, вже сьогодні деякі фонди готові допомагати нам, наприклад, Міжнародний благодійний фонд «Карітас України» розпочав новий етап проекту «Підтримка підприємців» для переселенців. Організація пропонує гранти, але зрозуміло, що просто так ніхто гроші не даватиме. Ми маємо довести серйозність та реальність своїх намірів і бізнес-планів, показати, що вміємо грамотно розпоряджатися фінансовими вливаннями. В цьому напрямку ми постійно працюємо, набуваючи знання та досвід, спілкуючись в тому числі з міжнародними спеціалістами, представниками соціальних служб з інших країн. Деяких під час конференції ми запросили до себе у Рівне, і вони радо відгукнулися нам допомогти.

Більшість проблем, які піднімалися під час першого круглого столу, організованого для переселенців із представниками місцевої влади ще на початку року, так і залишилися відкритими. У відповідь на письмові звернення до міської влади організація переселенців регулярно отримує відписки та листи із відмовами. Сьогодні до проблемних питань додалася і можливість реалізувати свої виборче право для ВПО на місцевих виборах.

Зрозуміло, що чимало питань має вирішуватися на державному рівні, тому громадська організація «Всеукраїнське об’єднання вимушено переміщених осіб «Україна моя - сім’я» розробила на направила пропозиції для Кабінету Міністрів України, запропонувавши Програму захисту прав вимушено переміщених осіб. Програма складається з 15 пунктів, серед яких, зокрема, введення статусу для ВПО на законодавчому рівні для гарантій соціального захисту цієї категорії осіб, спрощений механізм нарахування та оформлення пенсій та субсидій, пільгове кредитування та створення умов для розвитку підприємництва в колі ВПО, а також представництво громади ВПО в органах місцевого самоврядування.

Попри труднощі, з якими доводиться боротися, з’явилися і перші результати діяльності організації. Голова Верхівської сільської ради Роман Іванчук відгукнувся на проблему житла, яка досі є чи не найбільш актуальною для більшості переселенців. Напередодні відбулася зустріч активу громади із депутатами сільради, внаслідок якої організації переселенців було запропоновано 30 земельних ділянок в селі Макотерти Рівненського району. Оскільки ідея будівництва кооперативного будинку в Рівному зазнала краху – міська влада відмовила переселенцям у наданні раніше обіцяної землі, – то члени організації з радістю сприйняли ідею зведення котеджів на пропонованих ділянках. Інтеграція в сільське життя не лякає вимушених переселенців, адже це надасть можливість не тільки розвивати виробництво з будівництва каркасних будинків та створюватиме нові робочі місця, але і стимулюватиме розвиток нових сільськогосподарських проектів.

- Ми не боїмося ні життя, ні роботи в селі, - запевняє один із членів організації «Україна – моя сім’я» підприємець Геннадій Нікіша. – У нас є чимало цікавих ідей, які ми готові втілювати в життя, і вже налагоджуємо контакти із польською стороною, яка бажає інвестувати в агробізнес та розвиток агротехнологій на Рівненщині.

Крім цього, вже існує договір із Київською будівельною фірмою, яка готова відкрити філіал в Рівненській області і працювати разом з переселенцями щодо зборки каркасних будинків.

Поділилися рівненські переселенці і ще однією приємною новиною. Напередодні нового навчального року акція зі збору дітей до школи завершилася невеличким святом, організованим ГО «Україна – моя сім’я» спільно із церквою «Примирення». Після невеличкої проповіді, конкурсів та ігор 47 дітей переселенців отримали шкільні набори, зібрані завдяки місії та спонсорам – керівнику компаній «УкрТехноФос» Юрію Супрунюку та голові правління Рівненського КВУ Олексію Горецькому. Потому школярів чекав солодкий стіл та розваги на атракціонах у парку Шевченка.

- Ми вдячні всім, хто допомагав нам зібрати діток до школи, зокрема нашим щедрим спонсорам, а також всім небайдужим рівнянам, що приносять у штаб організації дитячі речі, - зазначила куратор акції переселенка Юлія Сенянська. – Спасибі і директору парку, в якому ми вже неодноразово робили суботник, що запропонував нашим дітям безкоштовно кататися на атракціонах.

На завершення зібрання познайомитися із рівненською громадою переселенців завітала новопризначений радник Міністерства соцполітики України з питань ВПО в Рівненській області Наталія Токарська (на фото). У рамках спільного пілотного проекту Міністерства та організації CrimeaSOS відтепер радник має доносити проблеми переселенців безпосередньо до влади та якомога спростити контакти із чиновниками. 

Коментарі

Дякую, Ангеліно, за гарну, правдиву та дуже актуальну для ВПО статтю.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.