У Рівному звучала "колядивна" музика Романа Коляди (ВІДЕО)

ВІДЕО

У Рівненському драмтеатрі відбувся сольний концерт піаніста-імпровізатора Романа Коляди. Відомий український композитор-неокласик, знаний також як журналіст, радіо- та телеведучий, презентував свій IV сольний фортепіанний альбом під назвою «Expectancy» (ОЧІКУВАННЯ).

Цього вечора шанувальники таланту піаніста-диякона могли почути нові авторські композиції, а також музикальні п'єси із попередніх альбомів. Окрім цього, в авторському виконанні звучали поезії з останньої збірки Романа "#колядиво". 

Як зізнався музикант, у Рівному він чи не вперше наважився на сольний концерт у такій великій залі. Раніше його аудиторія обмежувалась однією-двома сотнями слухачів і здебільшого це були камерні виступи і так звані «квартирники». Цьогоріч, після виступу на сцені фестивалю "Джаз-Коктебель", він повірив, що його музика цілком вписується і у формат великих концертів. 

Крім цього, Роман зауважив, що на рівненській сцені також чи не вперше його вірші зазвучали окремо від музики, як самодостатні творіння. Традиційно музикант поєднує гру на фортепіано із читанням власної поезії. Вірші накладаються на музику, витікають із неї, перетікають в мелодії та продовжують їх звучання...  Тому важко сказати, чи то Роман пише вірші в музиці, чи то музику у віршах, але пронизлива лірика Романа Коляди закохує в себе з першого звука. 

Під час концерту, незважаючи на велику залу, Роман щиро спілкувався із глядачами, відповідав на запитання, коментував музичні п'єси та вірші, розповідав історії їх народження. Зокрема історію створення поезії «Ось твій човен стоїть», при написанні якої автор консультувався… із лікарем-гінекологом. Саме так, адже задумавши написати текст, присвячений процесу народження людини на світ, за словами Романа, він намагався бути передовсім правдивим. Як виявилося, це повністю вдалося митцю, адже присутній в залі серед глядачів гінеколог не стримував емоцій, зізнаючись, що Романові вдалося потрапити в ціль, настільки чесними і точними виявилися його метафори щодо човну, який вирушає у плавання, і парашуту, який от-от має розкритися...

Композитор зізнався, що фізично поезія з'явилася в його житті раніше, ніж музика, ще у студентські роки. Зараз же "#колядиво" вже є третьою осмисленою і «дорослою» книжкою, де автор замислюється над такими речами, як стосунки з батьками, дитинство, народження людини, прозріння, любов і ненависть, смерть і навіть спроби зазирнути за неї...

Митець зізнається, що схильний постійно копатися в собі, заглиблюватися у своє внутрішнє я, але ці вірші не є на 100% біографічними, хоча і дуже інтимними - все-таки це художні твори, поезія. У цьому контексті він дуже вдячний своїй дружині, яка повністю розуміє і підтримує його вже протягом 20 років. А він у свою чергу всі ці роки перебуває у «стані хронічної закоханості».

На питання про сам процес народження віршів і джерела натхнення, Роман відповів, що це може бути що завгодно, наприклад, пост у Фейсбуці, якась подія, фотографія, зауваження.

- Бувай й так, що текст вже давно дрімав у мені, і треба було лише витягнути його назовні, підчепити чимось, висмикнути із себе. Тобто до цього може спонукати будь-яка ситуація. А може бути й так, що напишеш щось і забудеш, а потім раптово знаходиш файл, перечитуєш його, переосмислюєш, щось переробляєш, дописуєш і таким чином даєш йому нове життя. Це дуже цікавий процес, я це дуже люблю, як, власне, і живе спілкування із своїми читачами, - розповідає Роман Коляда.

Так, наприклад, завдяки власному невеличкому опитуванні на Фейсбуці народився вірш «Усі вісім його перших кохань». Митець запитав своїх шанувальників, про що би вони хотіли почитати вірш, на що у відповідь посипались відповіді: про кохання, про перше кохання, про нещасливе кохання, про дорогу, а жінки почали писати свої імена…. Відтак народилась ця химерна і пронизлива поезія, де автор майстерно зумів поєднати усі побажання своїх читачів. 

Щодо музики, Роман зазначає, що хоча і дає назви своїм композиціям, наприклад, «Рефлексія», «Галактична меланхолія», «Зимова квітка», «Спогади про принцесу», - все-таки воліє, аби слухач по-своєму сприймав і прочитував ці мелодії, адже так чи інакше у кожного народжуються свої асоціації, виринають спогади, думки чи фантазії. 

Цікаво, що Роман Коляда не пише нот для своїх п'єс. Всі вони - в його голові і серці. 

- Але, дякуючи моїм шанувальникам, які розписали деякі композиції, сьогодні дещо можна знайти в Інтернеті, - сміється Роман. - Я бачив ці ноти, вони досить непогано прописані, і по них в принципі можна грати. Я навіть чув, як одна студентка грала мою п'єсу... Ну, знаєте, це по-своєму цікаво - бачити, як хтось суто технічно, без душі і без вкладених в неї моїх власних емоцій виконує цю музику...

У Рівному, за словами Романа, він додав до фортепіано трохи «космосу», вкраплюючи у звучання елементи електроніки. Відтак виникало відчуття, що зал ніби дійсно огортає якимось космічним чи то пилом, чи то туманом, занурюючи слухачів у глибини надсвідомого, неосяжного, вічного... І цей музичний туман просочувався у найпотаємніші закутки людської душі, заколисуючи її, втішаючи, обдаровуючи несподіваними прозріннями і якимось вселенським спокоєм, умиротворенням.

Слухаючи цю музику, ловиш себе на думці, що невідомо звідки раптом приходять відповіді на питання, які давно мучили тебе, а всі тривоги і турботи відходять на другий план, стають незначущими, несуттєвими і ніби розчиняються у цих струмочках мелодій. Вагомішим стає зміст, а не форма, розкривається інша сутність речей, подій і слів. Знайоме і незнайоме вловлюєш у цих звуках. У їх злитті і боротьбі, у цих гармоніях і дисонансах ніби виринають спогади чогось прадавнього, правічного, відомого тобі ще до народження. 

Музика Романа Коляди це не просто духовна терапія, це спосіб віднайти в собі гармонію, відшукати відповіді на багато питань, які звучать в нас від народження і до смерті, але часто так і не бувають озвучені. Це радість самоусвідомлення і самовідкриття, віднайдення в собі великої любові і миру, це музика-молитва, яка може звучати в кожному з нас. 

Після концерту в фойє театру можна було придбати диски Романа Коляди та збірку "#колядиво", а також отримати автограф і поспілкуватися з композитором. 

Ексклюзивне інтерв'ю з Романом Колядою читайте на сайті ГОЛОСНО згодом.  

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.