Що рівнянам слід зробити в Щедрий вечір і чого не можна робити на Василя

  • СУСПІЛЬСТВО
Птн, 01/12/2018 - 10:42

В ніч з 13 на 14 січня ми відзначатимемо Старий Новий рік або Щедрий вечір.

Щедрий вечір: традиції

У православних християн прийнято, як і на Святвечір, збиратися всією сім’єю за святковим столом. Обов’язково потрібно поспілкуватися один з одним: розповісти про те, чого досягли в старому році, підвести підсумки, попросити вибачення за заподіяні кривди.

На святковий стіл ставлять шикарне частування. Центральною стравою застілля повинна бути не пісна кутя. Її можна заправляти смальцем, вершковим маслом, вершками або молоком.

У багатьох сім’ях готували «кесарійське» порося. Його начиняли кашею і зажарювали цілком на рожні. Готову стравну не можна було різати ножем, а тільки відламувати по шматочку. Сьогодні зажарювати порося досить складно, тому готують свинячий холодець. Взагалі на святковому столі обов’язково мають бути страви зі свинини. Адже Василь, який у християнстві став святим, був покровителем свиней. Крім того, ця тварина традиційно вважалася символом родючості і достатку.

А от їсти птицю і рибу в новорічну ніч було поганою прикметою, бо вважалося, що щастя «полетить» або «попливе» з будинку. Рекомендують рівнянам готувати ще й крoв’янку – ковбасу з недовареної гречаної каші і свинячої крoві.

Ще одниєю традиційною стравою вважаються пиріжки з різною начинкою. У цю ніч дівчата ворожили на заміжжя. Вважалося, що саме ця ніч ідеально підходить для любовних ворожінь.

Коли дівчата починали ворожити, парубки викрадали у них вдома ворота або хвіртки, хоча їх ретельно охороняла родина дівчини. Щоб повернути втрату, батько дівчини повинен ставити могорич.

Дівчата пекли й обрядові булочки – балабушки, за якими ворожили на судженого. Балабушки розкладали на лавці і запускали голодного собаку, чию балабушку він схопить першою, та дівчина першою і вийде заміж. Подавали до столу і вареники з «сюрпризами»: всередину кожного вареника додавали різні незвичайні «начинки». Якщо комусь попадалася борошно – це до мук , квасоля – до дітей , ґудзик – до обнови, цукор – до хорошого життя, сіль – до важкого життя, перець – до несподіванок, мотузочок – до дороги, копієчка – до грошей.

Доброю прикметою вважається, якщо за столом збереться парна кількість гостей. Якщо так не виходить, господарі повинні поставити порожню тарілку. Коли всі починають їсти, не можна вставати з-за столу, у господині усе має бути під рукою.

На Щедрий вечір обов’язково щедрують, при цьому прийнято переодягатися в хитромудрі костюми, наприклад, Кози, Цигана, Медведя, Мавки.

Щедрівки – це пісні з побажаннями миру і добра, радості, любові до ближнього і Господа. Щедрувальників треба винагородити смакотою або монетою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рівнян запрошують на різдвяні дійства

День Святого Василя Великого і Меланії

14 січня в православному календарі шанують пам’ять святого Василя Великого, тому вечір 13 січня ще називають Василівським.

В цей день гості повинні прийти в будинок не з порожніми руками, а принести з собою будь-яку страву зі свинини. Тепер у подарунок господарям, на удачу, серед рівнян прийнято дарувати маленьких іграшкових поросят.

На Василя – посівають. Посівають зерном, яке потім збирають і зберігають до наступного року. Навесні в селах його змішують з зерном, що будуть використовувати для посіву. Отриманy за посівання грошову винагороду, залишають собі не повністю, а віддають деяку його частину до церкви.

Вважається, що для того щоб щастя і удача супроводжували в майбутньому році, першим в дiм 14 січня має зайти чоловік. Саме тому посівати доручають хлопчикам. Жінкам цього дня  взагалі не бажано ходити у гості. Також 14 січня не можна давати в борг, бо тоді цілий рік будеш сам потребувати грошей.

На Василiв день часто варили гречану кашу і спостерігали: якщо вона вийшла смачною і розсипчастою – рік буде щасливим і страву з’їдають без залишку. Коли ж каша пригоріла, вийшла рідкою або «втекла» – це знак нещасть і бід. Невдалу страву викидають і навіть не згодовують тваринам або птахам.

В Україні до сих пір вірять в те, що на Василя в будинку повинен бути хороший грошовий запас.

14 січня – день Святої Меланії, яка протегує вaгітним і пoрoділлям, є берегинею домашнього вогнища.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.