«Відкопана» річниця: рівненське підземелля розкриває свої таємниці

  • СУСПІЛЬСТВО
Чтв, 11/30/2017 - 15:35

Рік тому, просто посеред Центрального парку міста працівники парку виявили прихований підземний тунель. Сталося це, коли біля тамтешнього фонтана провалився асфальт. Попри те, що про існування тунелю в рівненському парку говорило багато, але до його розкопок раніше не приступали. Наприкінці листопада 2016 року вирішено було спробувати розкрити таємниці підземелля. Працівники з цікавості почали розкопувати провалля. І побаченим були приголомшені – під землею виднілася кімната.

 Що це за приміщення і для чого їх збудували, археологи поки остаточної відповіді так і не дають. Припущень досі безліч: від спецкоридору для пересувань князівської охорони до міркувань, що це міг бути і звичайнісінький льох.

Після тривалих досліджень підземель археологи виявили ще одну цікаву річ: столичні фахівці, дослідивши цеглу з рівненського підземелля, повідомили, що наше місто може бути старішим, ніж вважається. Варто зауважити, що до сьогодні  офіційною датою першої згадки міста Рівне вважається 1283 рік.  Тепер же реставратор інституту «Укрпроектреставрація» Юлія Стріленко у фрагменті стіни підземелля виявила лесовидний суглинок – речовину, якою користувалися за довгий час до першої згадки Рівного у літописах.  Фахівці припускають, що викопані в парку Шевченка підземні споруди можуть бути подібні до Десятинної церкви у Києві та до церкви Іоанна Богослова у Луцьку. Датуються ці споруди Х-ХІІ століттям.

Поки це останні відкриття рівненського тунелю.  Адже активна фаза розкопок закінчилася ще в серпні цього року. Тепер в управлінні культури Рівненської міської ради роблять усе можливе, аби отримати європейські кошти на «розбудову» цього туристичного об’єкту. За словами начальника управління культури Тараса Максименка, лишилося владнати формальності.

- На сьогодні наше підземелля - це вже пам’ятка архітектури зі статусом, повністю оформлена. Зараз фахівці працюють над  розробкою п’ятистадійного проекту. Відповідно до нього пам’ятку архітектури мають законсервувати, реставрувати і перетворити на туристичний об’єкт. Для того, щоб висушити і зберегти ці підмурівки, нам треба буде все обкопати, ввести спеціальні ферментовані уколи з такої рідини, яка закріплює основу. Робиться це для того, щоб підземелля можна було експлуатувати не тільки нашому поколінню, а й нашим дітям, внукам, правнукам, - розповідає Тарас Максименко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як у Рівному шукають підземелля (ВІДЕО)

Як і планувалося раніше,  саме підземелля оформлять у стилі квест-кімнат по історії міста Рівне. За задумом, ці квест-кімнати мають бути «найкращими в Україні».

 - На саме підземелля поки бюджетних коштів не витратили зовсім. А от меценатських - орієнтовно 180 тисяч гривень. Європейський грант, який ми виграли – це 450 тисяч євро – поки не отримали. Кошти ще на рахунках у Європі. Дуже складна процедура їх отримання. Зараз іде уніфікація того,  що Європа хоче від нас, із тим, що ми попередньо подавали на Євросоюз. Вони хочуть, щоб ми виписали достеменно так, як вони це бачать. Просять, наприклад, дати роз’яснення, чому ми робимо ставку на Короленка, його ж немає у шкільній програмі. Або ж пропонують розробити брошуру і сайт, а не книгу, як ми пропонували раніше. Там, де ми готові коригувати проект – ми його коригуємо без особливих впирань, бо ж розуміємо: єврокомісія, яка дає кошти, має право диктувати нам свої умови, - говорить начальник.

Прізвищ меценатів, які допомагають із розкопками,  начальник не називає. Каже, що це «люди різні». Додає лишень, що після того як угоду буде підписано, місто матиме  два роки, аби реалізувати задумане. Проте в управлінні культури роботи планують завершити раніше, ймовірно, разом із реконструкцією літньої естради. Мовляв, негарно буде, коли по оновленій Зеленці їздитиме будівельна техніка.

Варто зауважити, якщо розкопки підземелля та його впорядкування по суті призупинили ще влітку, то реконструювати Зеленку продовжують навіть зараз. За словами директора парку Андрія Черепанова, зараз на стадії завершення підготовчо-демонтажні роботи: уже демонтували кіноапаратну, лави та небезпечні дерев’яні й металеві конструкції. Почали класти бруківку.

До слова, у вересні цього року на реконструкцію літньої естради із міського бюджету виділили  1,31 мільйона гривень.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.