На Рівненщині ухилянтів від призову приховують батьки та сільські голови

  • СУСПІЛЬСТВО
Втр, 11/28/2017 - 13:04

На Рівненщині завершується осіння призовна кампанія на строкову військову службу. Протягом двох місяців військові комісаріати області призвали в армію 305 юнаків віком від 20 до 27 років. З них до Збройних сил України потрапили 200 осіб, до Нацгвардії – 93, ще 12 хлопців служитимуть в Державній спеціальній службі транспорту.

Загалом під час осіннього призову на строкову військову службу у Рівненській області підлягало оповіщенню близько дев’яти тисяч призовників. З них з’явилися для виклику у військові комісаріати близько шести тисяч. 2719 юнаків отримали відстрочки. З них за сімейними обставинами – 674 особи, для здобуття освіти – 1982 юнаки, для здобуття професійної діляьності – 63 юнаки. Були визнані непридатними для військової служби 629 осіб, тимчасово непридатними – 410. Більше тисячі чоловіків проходитимуть альтернативну службу, оскільки по своєму віросповіданню не можуть тримати зброю в руках і приймати військову присягу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поліські призовники «кидаються» в релігію, аби не йти в армію

– На даний час є така динаміка, особливо у північних районах області, що люди, які пройшли медичний огляд і були визнані придатними для відправлення у війська, приймають водне хрещення. А потім приносять довідку, що вони члени відповідної релігійної організації і прийняли водне хрещення. Призовник, який зненацька «повірив», повинен звернутись в райдержадміністрацію, написати заяву, щоб йому надали можливість відбути альтернативну службу, – говорить начальник відділу комплектування призову Рівненського обласного військового комісаріату Андрій Купчак.

Не з’явилися для проходження медичних комісій в області більше трьох тисяч осіб. Третину з них було притягнуто до адміністративної відповідальності за неявку до військкоматів. До слова, за неприбуття по повістці юнакам загрожує штраф від 85 до 119 гривень, за повторне неприбуття протягом року – 170-275 гривень.

У Рівненському обласному військкоматі кажуть, що значна кількість юнаків ухиляється від призову. Особливо – в обласному центрі. Наводять статистику, що за підсумками трьохденного оповіщення вдалося оповістити лише половину призовників. Більшість повісток було вручено батькам юнаків, які часто приховують місцезнаходження своїх синів та відмовляються розписуватись у повістках. З двохсот юнаків на медичну комісію у Рівному прибуло лише десять.

В області є 15 призовників, які пройшли районні медичні комісії, були призначені в команду, пройшли контрольний медичний огляд на обласному збірному пункті, однак не прибули до районного збірного комісаріату для відправлення на обласний збір. Відносно цих юнаків подані дані до відділів Нацполіції для порушення кримінального провадження за ухилення від призову на строкову військову службу. Таке порушення карається позбавленням волі на строк до 3 років. Однак у військкоматі кажуть, що через «прогалини» у законодавстві максимум, що їм «світить» – це умовний термін.

Якщо у містах відбувається явне приховування призовників батьками, то в селах юнаків «прикривають» сільські голови. Саме на них покладена частина обов’язків по оповіщенню призовників.

– Є окремі голови сільських рад, які мені відверто говорять: «Невже ви думаєте, що ми будемо витягувати тих призовників і втрачати голоси на майбутніх виборах?». А є сільський голова, який прямо заявляє своїм односельчанам: «Ви повинні бути мені вдячні за те, що я вас захищаю від призову в армію». Більше половини всіх голів сільських рад не виконують своїх обов’язків. Хто краще за голову сільської ради знає, чи є призовник на місці, чи він живе в тому селі? Те ж саме голови ЖКП, ОСББ і т.д., на яких теж покладені обов’язки по оповіщенню, забезпеченню прибуття у військкомати, – додає військовий комісар Рівненського обласного військового комісаріату Михайло Гнатів.

Більш радикально з «ухилянтами» вирішили боротися військові комісаріати Києва та Львова. У цих містах влаштували своєрідні облави на призовників у нічних закладах. Військові комісаріати працювали спільно з поліцією та перевіряли чоловіків на предмет ухилення від військової служби. Подібні дії викликали неоднозначну реакцію в суспільстві.

– Акцентується увага на тому, що це облава. У цих молодих хлопців знайшли наркотики. Чому ми з того не починаємо? Вручили повістки – то вже дуже погано, а на тому, що знайшли наркотики, ніхто не наголошує. У Рівному ми не плануємо проводити такі акції. Вважаю, що в Рівненській області вистачає свідомих громадян, які підуть в армію без облав, – наголосив військовий комісар області.

У поліції кажуть, що під час таких рейдів можна виявити будь-які злочини та правопорушення. А коли задіюються військові комісари, вони по своїй лінії виявляють осіб, які повинні з’явитися на військово-призовний пункт.

– Поліція спільно з військовослужбовцями, військовими комісаріатами та громадськими формуваннями проводить відпрацювання міст, рейди з метою забезпечення охорони публічної безпеки. Тому спільні відпрацювання - це досить позитивна практика. Затримувати та доставляти осіб у військовий комісаріат можемо тільки за примусовим приводом або кримінальним провадженням. В інших випадках проводиться роз’яснювальна робота і вручаються повістки, – розповів заступник начальника управління громадської безпеки УМВС України в Рівненській області Юрій Зімка.

Чоловіків з Рівненщини запрошують також на службу за контрактом. Відбувається комплектування бойових військових частин, які виконують завдання в зоні АТО, сил спеціальних операцій та десантно-штурмових військ. Військові, які служать за контрактом, мають стабільну зарплату, яка з 1 січня має суттєво зрости. Бійцям надають повний соціальний пакет: відпустку, лікарняне, санаторно-курортне лікування та безкоштовне харчування.

На військову службу за контрактом цьогоріч у Рівненській області прийняли 753 особи. В минулому році за контрактом з області пішло служити 1205 осіб.

– Ми тут розказали про проблемні питання. Але в нас є не лише проблеми. Більшість наших громадян йдуть з бажанням в армію. Є такі призовники, які за станом здоров’я не підлягають призову, а вони просяться в армію. Є й батьки, які сприяють, наставляють своїх дітей на службу в ЗСУ. Хорошого в цьому плані в нас теж вистачає. Тиждень тому за контрактом пішли служити двоє чоловіків з Корецького району – батько і син. Батько вже проходив службу в АТО, а тепер взяв із собою сина, – говорять у військкоматі.

Важливу роль у формуванні достойного покоління відіграє національно-патріотичне виховання юнаків та приклади мужності своїх земляків. Водночас трапляються випадки кричущого ухиляння від служби. Наприклад, у Вінниці 22-річний юнак одружився на своїй 79-річній двоюрідній бабусі-інваліду першої групи. Сталося це якраз в той день, коли хлопець мав заступати на строкову службу. Тому знана всім приказка «Кому війна, а кому мати рідна» – як ніколи актуальна.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.