Хто влаштував гепатитний переполох у Рівному?

  • СУСПІЛЬСТВО
Чтв, 11/02/2017 - 14:36

У вівторок ввечері у Рівному почали поширюватися чутки про те, що в обласному центрі відбувається масове зараження громадян гепатитом А. Нібито – через прорив міського водогону, в який могли потрапити каналізаційні стоки. Дехто припускав, що з цього приводу вже була нарада і відповідні керівні органи знають про проблему, однак не афішують її. У зв'язку з цим в мережі Інтернет серед містян почала поширюватися паніка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рівняни в паніці через заражену воду – з'явилася офіційна інформація

Зранку наступного дня директор «Рівнеоблводоканалу» Андрій Карауш спростував чутки, зазначивши, що ця інформація не відповідає дійсності. За його словами, уся вода, яка подається у водопровідну мережу, підлягає знезараженню гіпохлоритом натрію марки А відповідно до регламенту, який погоджений з Держепідемслужбою. Для цього працюють автоматичні дозуючі станції.

– Всі водозабірні майданчики та резервуари чистої води підприємства знаходяться під цілодобовою охороною, тому проникнення на них сторонніх осіб виключено. Всі працівники «Рівнеоблводоканалу» підлягають обов’язковому щорічному медогляду, який пройшли в серпні-вересні 2017 року, – додав Андрій Карауш. Крім цього, керівництво водоканалу офіційно звернулося до СБУ для вжиття заходів реагування на недостовірну інформацію.

З офіційним спростуванням інформації про спалах захворювання гепатитом А виступили й спеціалісти Рівненського обласного лабораторного центру. Епідеміологи додають, що нині у Рівному спостерігається сезонно-циклічний підйом захворюваності на гепатит А, який проявляється кожні 10-15 років. Протягом жовтня в обласному центрі захворіло 16 людей, з яких четверо діти.

– Така циклічність характерна саме для вірусного гепатиту А, саме для цього збудника. Останній великий підйом захворюваності був у 2002 році. Тоді у Рівному було зареєстровано 480 випадків за рік. З 2002 по 2008 рік були високі показники захворюваності. Потім з 2009 по 2016 рік фіксувалися лише поодинокі випадки. До того ж ці випадки фіксувалися у людей, які приїхали до нас з інших міст або з-за кордону. Тепер знову відбувається поступовий підйом, – говорить лікар-епідеміолог  Рівненського обласного лабораторного центру МОЗ України Віра Кручок.

Захворіти на гепатит А може будь-хто. В народі цей недуг називають хворобою «брудних рук». Остання статистика свідчить, що серед дорослих на жовтуху хворіють переважно жінки (від 29 до 65 років). Статистика свідчить, що загалом у Рівненській області за перші дев’ять місяців минулого року було зареєстровано 69 випадків. За аналогічний період цього року – 39 випадків.

– Жінки переважно миють картоплю, буряк, моркву – десь не помиють руки, можуть брудними руками щось з’їсти чи поратися по господарству. Потрібно дотримуватися особистої гігієни, ретельно мити овочі та фрукти. Захворювання можуть привозити заробітчани з-за кордону, але це не є основною причиною. Взагалі заразитися гепатитом А можна і в транспорті, і вдома – будь-де. Взагалі вода тут ні до чого. Раніше у нас зазвичай були «привозні» хворі, які за кордоном контактували з хворими на гепатит. Ніхто від цього не застрахований, – додають епідеміологи.

Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим) через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини. За словами лікарів, першими симптомами захворювання є втрата апетиту, загальна слабкість, можливе підвищення температури. На третій день захворювання можуть прослідковуватись ахолічний кал (зменшення чи відсутність у калі жовчних пігментів ) та темна сеча. Проти вірусного гепатиту А використовують зареєстровану вакцину, однак лише з рекомендації лікаря. Жодного летального випадку, спричиненого цим захворюванням, на Рівненщині не було.

Спеціалісти лабораторного центру кажуть, що здивовані пліткам про поширення гепатиту через брудну воду. Додають, що якби подібний інцидент стався, хворих було б значно більше.

– Хтось захотів запустити таку плітку про гепатит через воду. А чому не вітряна віспа? У нас теж фіксуються випадки цього захворювання. Комусь це вигідно, значить. Якби дійсно мав місце водний шлях передачі, то хворих було б дуже багато. До того ж всі захворіли б одночасно. У цього захворювання є інкубаційний період (15-35 діб). За нашу практику у Рівному ніколи не було випадків захворювання на гепатит А через воду, – кажуть епідеміологи.

За словами фахівців, якщо людина буде дотримуватися правил особистої гігієни, починаючи з миття рук після туалету, закінчуючи ретельною обробкою харчових продуктів, то ризики захворіти будуть мінімальними.

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А:

– Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хвилин, дати відстоятися);

– Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;

– При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану);

– Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом;

– Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов’язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;

– Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.

Додамо, що під час сесії Рівнеради у четвер міський голова Володимир Хомко заявив, що історія із гепатитом у Рівному – навмисна диверсія.

– Правильно Карауш зробив, що написав до СБУ. Це стовідсотково навмисна диверсія. Перед тим поширили чутки, що коклюш у місті і влада приховує. Тепер так само придумали гепатит. Стовідсотково робота ФСБ – гарантую. Я як людина, яка, думаю, найбільше розуміється в питаннях водопостачання, в тому числі і поширення гепатиту, скажу, що в джерелах водопостачання міста Рівне навіть теоретично не може бути гепатиту. У нас артезіанська вода. Гепатит може бути лише у поверхневих джерелах. Це треба привезти бочку лайна і залити у свердловину. Тобто про якусь епідемію мова йти взагалі не може. А це навмисно збурюють людей у соцмережах, щоб посіяти паніку, – заявив Володимир Хомко.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.