Яка зима очікується на Рівненщині та що чекає Полісся в 2050 році?

  • СУСПІЛЬСТВО
Чтв, 10/12/2017 - 14:57

Природа повертає борги людству за недбайливе ставлення до себе – так можна охарактеризувати ті процеси, які розростаються на планеті зі швидкістю світла. США нищать лісові пожежі, острови Карибського моря руйнують небувалі торнадо, Центральна Америка та Азія потерпають від землетрусів, Африка страждає від засухи, а Європу, в тому числі Україну, все частіше атакують «вбивчі» циклони з Атлантичного океану. Вже зараз глобальні кліматичні зміни вимагають негайного втручання на найвищому рівні, інакше зупинити «пораненого звіра» буде неможливо. Розбиратися у масштабах, причинах і наслідках проблеми на прикладі нашого регіону допомагали фахівці Рівненського гідрометеорологічного центру, які відповіли на злободенні питання журналістів сайту «ГОЛОСНО».

– Традиційно помірний клімат Рівненщини останнім часом почало лихоманити: в теплий сезон все частіше виникають рідкісні раніше на нашій території природні явища: такі як буревії, смерчі, великий град; можна пригадати нещодавній шквальний вітер, який частково зачепив Рівненську область. Взимку періоди відносно теплої погоди змінюються різкими арктичними вторгненнями та заметілями. З чим це пов’язано? Чи можна говорити про те, що клімат в нашій області змінився?

– Глобальне потепління є доведеним фактом – цей процес є незворотнім, і таким він буде у найближчі десятиліття. На Рівненщині за останні кілька десятиріч середньодобова температура повітря зросла на 0.8-1.0 ºС. Загалом, якщо говорити про зміну температури, то найбільше підвищення її відбувається в холодний період року. Це значить, що суттєво скорочується ймовірність дуже тривалих і холодних періодів, проте абсолютно не зменшується ймовірність короткочасних сильних похолодань. Те саме стосується літнього періоду, коли суттєво зростає ймовірність підвищення температури до 30 і більше градусів.

До слова, абсолютний мінімум температури повітря за майже 70-річний період безперервних спостережень - 35 градусів морозу - зафіксований на метеостанціях в Рівному та Дубно у 1987 році, абсолютний максимум – 39 градусів тепла - на метеостанції Сарни у 2001 році. Тенденцією є те, що в останні роки весняне тепло настає із запізненням, а вересень стає майже літнім місяцем.

– Коли саме почалися ці незворотні зміни? Чи є статистичне підтвердження того, що клімат на Рівненщині змінився?

– Якщо проаналізувати динаміку зміни температурного режиму на території Рівненської області за останні 20 років, то можна побачити чітку тенденцію до підвищення температури повітря як на Поліссі, так і в лісостеповій зоні. Причиною цього є глобальне потепління. Кліматологи NASA (США) встановили, що температура тропосфери за останні 10 років підвищилась на 0,12 °С, за період 1965-1995 рр. на планеті стало тепліше у середньому на 0,4°С, а за все століття – на 0,8 °С. Не виняток і Україна. Вітчизняні фахівці-кліматологи прийшли до висновку, що і в Україні за останні 10-25 років сформувався новий клімат – річна температура збільшилася на 0,3-0,7 °С.

Також, проаналізувавши динаміку зміни річної суми опадів, було виявлено тенденцію до зменшення кількості атмосферних опадів. На території лісостепу, на відміну від території Полісся, простежується більш стрімке зменшення кількості опадів. В останні роки все яскравіше проявляються ознаки посушливих явищ – високі температури і відсутність ефективних атмосферних опадів.

– Чи можна констатувати, що у зв’язку з глобальним потеплінням на Рівненщині зменшилася популяція певних видів рослин, тварин чи комах? І наскільки можна вірити тому, що через десяток років в Україні відбудеться зміщення природних зон: Полісся перетвориться на лісостеп чи степ, а на півдні України буде тропічна пустеля?

– На думку вчених та за їхніми оцінками, якщо викиди парникових газів залишаться на колишньому рівні, до 2050 року у світі зникне чверть відомих нам сьогодні видів тварин і рослин. Тому Рівненщина, як і вся Україна, не є винятком. Рослини і тварини, що звикли до більш прохолодного клімату, будуть змушені переміщуватися північніше до полюсів або у високогір'я, якщо клімат стане хоч трохи теплішим. Впливи на види стають настільки значними, що ці переміщення можуть слугувати індикатором глобального потепління. Вони є німими свідченнями швидких змін, що вражають Землю.

Той факт, що через десяток років в Україні відбудеться зміщення природних зон – Полісся стане лісостепом, лісостеп – степом, а степ – пустелею – не можна не брати до уваги. Якщо взяти навіть територію Рівненської області, яка знаходиться у двох природних зонах: лісостеп і Полісся, то ще в 90-х рр. річна температура на Поліссі коливалась в межах 7-8 °С, в лісостепу – 8-9°С.  Нині ж температури як в лісостепу, так і на Поліссі коливаються в межах 9-10°С. Фактично зона Полісся набуває явних ознак лісостепу.

– Своя «пустеля» загрожує й Рівненщині: чи можна говорити про те, що масовий видобуток бурштину та пов’язане з цим знищення лісів може напряму вплинути на зміни клімату?

– Масовий видобуток бурштину та знищення лісів є одним із основних факторів зміни клімату. Як відомо, глобальне потепління – це збільшення в повітрі парникових газів, основним серед яких є вуглекислий газ. Лісам притаманна така властивість як поглинання вуглекислого газу, тобто існує чіткий ланцюжок дій для попередження виникнення глобального потепління. Однак порушення цих зв’язків людиною призводить до плачевних наслідків. І Рівненщина частково впливає на зміну клімату, зокрема видобутком бурштину.

Можна сказати, що масовий видобуток бурштину на території нашої області уже призвів до утворення «пустелі», адже ті місця, де повністю знищені ліси, перекопані та перемиті десятки гектарів землі, виглядають як «місячний рельєф». Вихід один – зупинити масове знущання з природи і приступити до проведення рекультивації порушених земель.

– В останні роки на основних річках Рівненщини спостерігалося помітне зниження рівня води, пов’язане із засухою. Чи посприяло дощове літо та перша половина осені стабілізації рівня води?

– Впродовж усього літа рівні води на більшості річок Рівненщини були близькі до історичних мінімальних значень. Дощі цієї осені поки не можуть  суттєво компенсувати недобір води, який накопичувався впродовж вже трьох попередніх посушливих літньо-осінніх сезонів і спричинив зниження рівня грунтових вод, на поповнення яких і витрачається зараз левова частка дощів. 

– Цивілізовані країни світу приймають низку заходів, що здатні пригальмувати глобальну зміну клімату. Чи ведеться певна робота в цьому напрямку в нашій країні?

– Сьогодні Україна знаходиться серед першої двадцятки країн світу, які найбільше викидають парникових газів в атмосферу. 15 березня 1999 року Україна підписала Кіотський протокол, який передбачав певні зобов’язання з боку нашої держави. Умови протоколу виявилися дуже м’якими для України, оскільки не вимагали зменшення викидів парникових газів, а навіть дозволяли їх збільшення до рівня 1990 року.

21 грудня 2015 року на зміну Кіотському протоколу було прийнято Паризьку угоду – в рамках конвенції ООН про зміну клімату щодо регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020 р. На відміну від Кіотського протоколу, Паризька кліматична угода передбачає, що зобов'язання зі скорочення шкідливих викидів в атмосферу беруть на себе всі держави, незалежно від ступеня їхнього економічного розвитку, і Україна в тому числі.

Паризька угода, серед іншого, встановлює ціль щодо утримання глобальної температури на Землі в межах 2°С до 2100 року. Так, на переговорах у Парижі Україна озвучила ціль із скорочення викидів на 40% до 2030 року відносно рівня викидів парникових газів 1990 року. Однак Україна не в змозі виконати свої цілі. Однією із причин є застаріла матеріально-технічна база виробництва країни.

Взагалі так склалося у нашій країні, що екологія відійшла на задній план, поступившись економіці. Хоча повинно бути навпаки, і це, на жаль, розуміють лише представники громадських екологічних організацій, які і намагаються змінити екологічний стан нашої країни.

– Чи може людина локально запобігти змінам клімату? Що для цього потрібно?

– Кожна людина безпосередньо може локально запобігати змінам клімату, а саме:

- використовувати альтернативні джерела енергії (вітрову, сонячну);

- купувати електроавтомобілі або замінювати автомобілі з дизельними і бензиновими двигунами на газові установки;

- збільшувати кількість зелених насаджень, а також бережно ставитися до довкілля.

– Традиційно в останню неділю жовтня українці переведуть стрілку годинників на одну годину назад. На погляд метеорологів, наскільки це доцільний крок?

– На наш погляд, для усунення непорозумінь та плутанини восени та весною, доцільно відмовитись від переходу на літній час. Оскільки Україна знаходиться в другому часовому поясі, нам необхідно цієї осені перейти на зимовий час і залишитись в ньому.

– Багатьох рівнян цікавить довготривалий прогноз погоди. Коли на Рівненщині можна очікувати перших заморозків та снігу? І чи варто вірити інформації про те, що прийдешня зима стане «найсуворішою» за останні сто років?

– Цьогоріч можна очікувати холодної зими, подібної до тих, які були в 1950-1960 роках. Втім, холод триматиметься не усі три місяці. Взагалі немає підстав для особливого занепокоєння щодо зими 2017-2018. З останніх 20 зим 17 були теплими, а середня температура в зимові місяці піднялася за ці роки з +2 до +2,5 градусів, що з наукової точки зору - дуже багато. Кількість зимових днів з мінусовою температурою постійно скорочується. Так, будуть і сильні 20-30-градусні морози, але говорити про те, що нас очікують місяці холодів – не варто.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.