У Рівному презентували «Камінь спотикання», присвячений Перемозі в Битві під Оршею

  • СУСПІЛЬСТВО
Суб, 09/09/2017 - 15:25

В рамках проекту «Рівне – місто унікальних подій» у Рівненському краєзнавчому музеї відзначили 503-ю річницю перемоги у битві під Оршею. Під час заходу було презентовано металеву пам’ятну дошку «Перемога в Битві під Оршею», яку незабаром буде вкарбовано на подвір’ї музею, а також портрет полководця Костянтина Острозького та історичну розвідку Миколи Бендюка «Великий гетьман князь Костянтин Іванович Острозький».

Битва під Оршею – одна з видатних перемог українського народу. Вона відбулася більше 500 років тому – 8 вересня 1514 року, але серед українців є маловідомою, тому що багато років замовчувалась російськими та радянськими істориками. Адже тоді 30-тисячне українсько-польсько-литовське військо здобуло перемогу над 80-тисячною армією московітів-загарбників, що, як і зараз, прагнули поневолити вільні народи Східної Європи. Нині ж організатори заходу ГО «Слава князів Острозьких. Перемога під Оршею» прагнуть поширити, популяризувати та підкреслити цінність видатної перемоги. 

- Наші видатні перемоги, що увійшли у світову історію, сьогодні піднімають бойовий дух та формують патріотичну хвилю, як військових так і простих громадян, - зазначила Оксана Ігнатюк, заступник голови  ГО «Слава князів Острозьких. Перемога під Оршею». - Ми зобов’язані популяризувати та закарбувати у пам’яті героїчні сторінки своєї історії. І тому сподіваємось, ця дошка буде першою в Рівному, але не останньою. Наші значущі перемоги мають бути не заховані десь у підручниках, а закарбовані на видному місці в таких місцях як краєзнавчий музей, де кожен відвідувач може зупинитися, пригадати і пом’янути, якщо треба, та відродити гордість українців за те, що ми і раніше були героями, і раніше досягали помітних перемог.

 

Мистецтвознавець та історик Микола Бендюк нагадав у свою чергу, що Битва під Оршею була неординарною подією. Але на багато років вона зникла, була стерта зі сторінок історії, адже і для Російської імперії, і для Радянського союзу це було неприпустимо, що Руське військо на чолі з Костянтином Острозьким розбило військо московитів, яке набагато перевищувало русичів у чисельності.

- Ми втратили цю подію завдяки росіянам, які нам казали – цього не було. Державна політика Путіна спрямована на те, що усі їхні поразки треба забути, заховати, тому навіть в науковому середовищі є вказівка применшити розмір самої події. Наприклад, кандидат історичних наук Олексій Лобін, який досліджує битву під Оршею, конкретно займається фальшивуванням фактів, тобто намагається зробити так, що не настільки багато було московиітв під час бою і не настільки мало було наших військ. Він говорить, що було приблизно порівну, ну трошки більше московитів. Отже ціла наукова машина налаштована применшити значення цієї битви.  А наше завдання показати те, що дійсно було. Тому що всі хронографи того часу писали про битву під Оршею як про найбільшу на ті часи, яка майже на 40 років зупинила московську експансію в Європу, - розповів Микола Бендюк.  

Тому, переконаний історик, «Камінь спотикання», присвячений перемозі під Оршею, покликаний ще раз нагадати усім, хто проходитиме повз нього, що у 1514 році ми перемогли, ми тоді були русичами, ми - українці, і це - наша перемога.

 – Ми не хочемо, щоб люди спотикалися і падали, тому він буде в асфальті, але вони пройдуть по цій дошці, побачать і долучаться до цих перемог. Нам всі наші перемоги треба акумулювати, і можливо, в наступному році з’явиться ще одна дошка, і ще, і ці перемоги будуть тут, на подвір’ї перед музеєм, де кожен відвідувач зможе їх побачити.

Микола Бендюк також нагадав, що наступного 2018 року Рівне також матиме важливу дату, адже у 1518 році Рівне перейшло у власніть князя Костянтина Івановича Острозького, він зайшов у замок Марії Рівненської, сів тут і розвивав далі вже тут рід Острозьких.

- З того часу практично 150 років князь Костянтин Острозький розвивав цей замок. І те, що зараз розкопується, там є частинка того, над чим працював і Костянтин Іванович. Це теж значна дата для нас, яку ми маємо належним чином відзначити, - додав історик. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рівненський мистецтвознавець розповів детективну історію з портретом князя Острозького

Коментарі

"Олексій Лобін, який досліджує битву під Оршею, конкретно займається фальшивуванням фактів" - У нас в России Лобина даже по телевизору упоминают - в качестве "наемника проклятого проклятого Запада" и продавшегося США представителя "пятой колонны". Тут его тоже обвиняют в фальшивуваннях фактів. Так что здесь Микола Бендюк солидарен с ведущими российских телеканалов, вошедшими в украинские санкционные списки, типа Соловьева. Можно было бы даже предположить, что Бендюк работает на деньги минитра культуры Мединского, который ненавидит Лобина за критику своей диссертации. А может быть и другой вариант - качественные научные исследования ненавистны всем, кто подменяет науку политикой - вне зависимости от флагов

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.