Рубають при корені: чому Рівне припинило фінансування історико-архітектурного плану міста

  • СУСПІЛЬСТВО
Птн, 07/28/2017 - 14:32

Кілька років поспіль рівненські архітектори наголошують, що місту необхідний історико-архітектурний план. Поки архітектори просять, забудовники - діють: зводять бетонні багатоповерхівки де заманеться. Втім, відсутність історико-архітектурного плану може призвести не лише до спотворення міста стихійною забудовою, а й до втрати статусу історичного міста – переконані рівненські архітектори. Із позицією місцевих спеціалістів погоджувалися й представники міської влади. Але до справи взялися тільки півтора роки тому: у львівської фірми «Укрзахідпроектреставрація» замовили виготовлення такого плану. До останнього часу всі були задоволені співпрацею і вже у вересні цього року планували отримати кінцевий продукт. Проте, щось пішло не так…

Історико-архітектурний план має включати усі пам'ятки міста - від парків та природних об'єктів до храмів та житлових будівель. Тобто усе, що має цінність для історії та архітектури. Цей план - обов'язкова складова вже масштабнішого генерального плану міста - документу, який регулює земельні, будівельні, економічні та інфраструктурні відносини. Такі собі правила, за якими має розвиватися місто без порушень санітарно-гігієнічних та екологічних вимог, безпеки та комфорту мешканців, а також ці правила дозволяють зберегти історико-культурну спадщину та природні ландшафти населеного пункту.

І, чи не найголовніше, цей план дозволяє уникати хаотичної забудови у населеному пункті. У будь-якій країні порушення таких «регіональних» правил тягне за собою покарання. А у Рівному навіть ці правила не писані.

Близько півтора роки тому фахівці львівської фірми «Укрзахідпроектреставрація» на замовлення Рівнеради приступили до розробки історико-архітектурного плану Рівного. Та коли місцеві активісти вирішили поцікавитися, на якій стадії виготовлення такого важливого документу, з’ясували, що вся робота призупинилася. Немає грошей – не буде роботи, – зауважують львівські експерти. Виявляється, профінансувавши перший етап робіт – 450 тисяч гривень – Рівне не поспішає дофінансовувати другий (ще 500 тисяч гривень).

- Цей документ украй необхідний, але він повинен бути виготовлений у законний спосіб, тобто разом із генпланом міста Рівного, як це передбачає частина 3 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». На сьогодні ми зупинилися на етапі складання технічного завдання. За державними будівельними нормами, його розробляє виконавець. Воно розроблене, але … Місто хоче мати історико-архітектурний опорний план, який був би складовою частиною генплану Рівного і який можна було б використовувати для створення містобудівного кадастру. Ми чітко по пунктах розписали львів’янам, що нам цей документ треба в електронному форматі. А ще необхідно, щоб була система координат охоронних зон. Ці вимоги не просто надумані чи взяті з неба - вони визначені в порядку розроблення цього виду містобудівної документації. На сьогодні львівська компанія, як з об’єктивних, так і з суб’єктивних причин не може виконати це технічне завдання і укласти з нами відповідну угоду. Кажучи по-простому, ми просимо «Мерседес», а нам пропонують «Жигулі» із механічною коробкою передач, - роз’яснює свою позицію заступник міського голови Рівного Віталій Герман.

За його ж словами, у процесі вивчення ситуації з’ясувалися - цитуємо: «дивні речі». Мовляв, на сьогодні у компанії «Укрзахідпроектреставрація» сім виконавчих проваджень про стягнення заборгованості, одне кримінальне провадження за якісь підписані акти виконаних робіт, хоча ці роботи нібито не виконувалися. Віталій Герман запевняє, що раніше йому подібні факти відомі не були. Та й договір підписували його «попередники», які нібито нав’язали заступнику начальника управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради Віктору Вівсянику підписання цього договору.

- Ініціаторами замовити історико-архітектурний план в «Укрзахідпроектреставрації» були рівненський архітектор Валентин Дем’янов та начальник міського управління культури Тарас Максименко. Наскільки я володію інформацією, вони ж нав’язали Віктору Михайловичу (Вівсянику – ред.) підписати договір із цією компанією, - заявив Віталій Герман під час тематичної прес-конференції, що днями відбулася у Рівному.

Рівненські архітектори запевняють, що рішення підписати угоду із державним львівським інститутом було спільним - як фахівців, так і громади й тодішніх представників влади. Бо історія зі створенням історико- архітектурного плану у місті почалася із січня минулого року, фактично після того, як громаді вдалося призупинити незаконне будівництво на Толстого,10.  

- Тоді пішов процес. Ніхто ні на кого не тиснув. Навпаки, одразу відчувалося затягування часу. В останні дні підписується договір зі Львовом. Мене дивує нинішня ситуація. Бо якби ми не знали всі чутки, якби ми не знали, що будівельники хизуються тим, що приїжджають в Інститут у Львів і домовляються з директором інституту зменшувати історичні ареали, природоохоронні зони, коригувати, там підмальовувати, там відмальовувати… Зараз іде торжище навколо історико-архітектурного плану. У Львові, а не в Рівному. А тут ми говоримо про якісь формати, - зауважує Тарас Максименко.

Нагадаємо, що звіт про виконання першого етапу робіт львів’яни презентували 29 травня цього року у залі виконавчого комітету Рівненської міської ради. Тоді теж зібралося чимало громадських активістів, високопосадовців, архітекторів. Був присутній і заступник міського голови  Віталій Герман. Тоді спілкування з львів’янами тривало більше години, представники Рівнеради озвучували свої вимоги, виконавці робіт у свою чергу розповідали, які технічні завдання їм під силу, і навіть пообіцяли, що за умови вчасного фінансування робіт історико-архітектурний план Рівного буде завершений на вересень цього року. І хоча про припинення співпраці тоді мова не йшла, Рівне фінансування призупинило.

А за кілька місяців по тому Віктор Вівсяник зауважує:

- Тих матеріалів, які надали львів’яни, виявилося нам не достатньо. Перший етап включав у себе збірку вихідних даних. Це ми отримали. Другим мало бути підписане технічне завдання. Ми його оформили, у відповідності до законодавства, і направили у цей львівський інститут. Чекаємо відповіді.

Тепер у Рівнераді зауважують, поки вся документація не буде грамотно прописана і поки львів’яни не згодяться зробити те, що вимагає замовник (місто Рівне) - ніхто нічого не фінансуватиме.

- Є три працівники цієї компанії - люди похилого віку, які, враховуючи їхні бойові заслуги, можуть малювати, але нам треба, аби намальоване було ще й в електронному форматі. Звісно, роботу із переведення в електронний формат ці працівники можуть віддати на інший підряд. Та львівська фірма не може укласти угоду з підрядником, оскільки не має грошей, натомість у них багато боргів. І тільки ми заплатимо гроші з міського бюджету за другий етап - отих 500 тисяч гривень, вони одразу підуть на погашення заборгованості. А нам треба чотири паперових примірники  історико-архітектурного плану міста Рівне і чотири в електронному вигляді у певних форматах, відповідно до постанови Кабміну про містобудівний кадастр. Бо нам не треба оті паперові шпалери, які пропонує Інститут. Нам треба, щоб кожен фахівець профільного управління і мешканець міста Рівне міг відкрити цю карту в електронному варіанті на своєму комп’ютері, - заявляє Віталій Герман.

Ми в телефонному режимі поспілкувалися із керівником реставраційної архітектурної майстерні №3 «Укрзахідпроектреставрація» Лідією  Горницькою. На закиди про тисячні борги жінка зауважила, що подібну інформацію ніхто й раніше не приховував.

- Це питання наші внутрішні, які зовсім не стосуються виконання історико-архітектурного плану для Рівного. Нещодавно нам вдалося відсудити 400 тисяч гривень в однієї установи за пророблену роботу. Поступово нам ці гроші повертають. Зрештою, це все наші робочі моменти, які ми поступово вирішуємо, - розповідає Лідія Горницька.

За її словами, навіть за відсутності фінансування, львівські експерти продовжують працювати, хоч і в «уповільненому режимі». А на завершення бесіди Лідія Горницька додала:

- Думаю, що на наступному тижні нам вдасться дійти згоди із замовником і договір буде підписано. Місто Рівне отримає матеріал, який захищатиме історичний ареал. Що ж до формату, то є так звані державні норми, відповідно до яких ми працюємо. Для нас це Конституція. Ми не створюємо топоснову. У нас інша робота. Визначати, де не можна будувати, а де обмежена висотність. І якщо, по великому рахунку, у державно-будівельних нормах прописано, що ми повинні в результаті віддати замовнику чотири паперових варіанти і один електронний, то так і буде зроблено. Проте, в якому форматі буде електронний варіант, там не вказується. І взагалі, перенести на електронний носій – остання справа. І мені не зрозуміло, чому хтось довкола цих внутрішніх питань робить публічну розмову. Це суто технічні моменти. 

До слова, із «Укрзахідпроектреставрацією» впродовж років співпрацює обласна влада. Рівненський архітектор Микола Шолудько запевняє, що на сьогоднішній день це найфаховіший інститут.

- Що стосується компанії, то вона дуже заслужена. Її працівники - висококласні спеціалісти, які перелопатили стільки роботи. В тому числі й на  Рівненщині. Зараз в області вони займаються десятком проектів. За кілька останніх років виготовили 10 опорних історико-архітектурних планів на Рівненщині, і всіх все влаштовує, - зауважив Микола Шолудько.

Пропри всі роз’яснення і пропозиції архітекторів та активістів, заступник міського голови Віталій Герман лишився при своїй позиції. Що надзвичайно обурило місцевих активістів. Рівнянка Тетяна Гонтар переконана, що подібна позиція – ніщо інше, як затягування часу і лобіювання інтересів місцевих забудовників, які незаконно взялися будувати багатоповерхівки у Рівному.

Звісно, Рівне повинне бути прогресивним містом, але в погоні за новаціями можемо втратити і історичну цінність. Зрозуміло, якщо Рівне навіть у найкоротші терміни підпише другу частину угоди, то експерти все одно не встигнуть до вересня закінчити роботу. Окрім того, всі напрацьовані матеріали будуть передані на експертизу в Міністерство культури, і тільки після погодження їх нададуть в користування рівнянам.

І наостанок. Львівські ЗМІ  в один голос повідомляють, що заради нерухомості у центрі Львова ДП «Укрзахідпроектреставрація» вже тривалий час намагаються довести до банкрутства. Це підприємство успішно працювало, поки ним керував народний архітектор України і батько-засновник цієї інституції академік Іван Могитич. Під його керівництвом підприємство виконало реставраційні роботи понад 100 дерев'яних церков, більш як 300 пам'ятників архітектури. Львів’яни переконані, що існування цього підприємства є питанням збереження української культури. Працівники підприємства клопотали про передачу підприємства Міністерству культури та про надання йому імені засновника та видатної людини Івана Могитича. Проте - безуспішно. Можливо, тому, що прикрити підприємство, яке носить ім'я цієї видатної людини, буде важче? 

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.