Героїв минулого і сьогодення увічнили рівненські митці у проекті «Шляхами наших перемог»

  • СУСПІЛЬСТВО
Птн, 05/12/2017 - 12:19

Живопис, скульптура, музика та поезія – такий синкретизм мистецтв знайшов відображення у мистецькому проекті «Шляхами наших перемог», який днями було презентовано у рівненському Міському будинку культури. На міжнародній виставці, відкритій у рамках проекту, було представлено роботи митців з Рівного, Львова, Києва, Херсона, а також картини живописців із Хорватії та Білорусі. 

Започатковано проект було ще у 2008 році за ініціативи відомого українського художника з Волині Тараса Більчука. Стартувавши тоді в Острозі, цей мистецький проект згодом мандрував Рівненщиною, іншими містами країни та навіть побував за кордоном. Проте, за словами Тараса Більчука, через його поранення на Майдані у 2013-2014 роках була перерва. Нині проект «Шляхами наших перемог» знову було відновлено, і отримавши нове дихання, оскільки життя додало ще одну героїчну і трагічну тему для митців, він знову мандрує світом.

- Сьогодні ми продовжуємо традиції, які започаткували тоді, на теренах Острозької академії. Але зараз, як бачите, додається ще історичний та героїчний епос, присвячений Небесній Сотні, Героям Майдану та АТО. Так, на нинішній виставці представлено скульптурну роботу «Портрет Героя Майдану Олександра Капіноса» Миколи Короля, проект пам’ятного знака Героям Майдану та воїнам АТО у Рівному Володимира Шолудька, живопис, поезія, присвячені цим подіям і Героям, - розповідає Тарас Більчук.

 

Перед цим Міжнародна мистецька виставка-пленер «Шляхами наших перемог» побувала також у Києві, де мовою пластики, графіки та образотворчого мистецтва широко було представлено тему визвольних змагань, війни на сході України, Невмирущого Пантеону Української Слави. Мистецький проект доповнили чимало робіт на честь вшанування третьої річниці Майдану. Далі, за словами Тараса Більчука, із додаванням все нових робіт та авторів виставка мандруватиме до Львову та у Чернівці.

У Рівному було представлено близько 30 робіт 14 авторів.

- Тут можна побачити роботи Анатолія Паньковика та Наталії Макарчук з міста Києва, роботи учасників і викладачів Львівської академії Анатолія Слободяна, його робота «Зупинимо нашестя», викладача кафедри живопису Ігоря Гавришкевича, мого колеги по монументальному живопису Ігоря Бадяка, викладача Львівської академії Ігоря Мікули, - розповідає Тарас Більчук. - Майже в кожному проекті ми стараємось відкрити для краян молоді таланти у різних сферах - це і живопис, і поезія, і пісня. Так сьогодні Оксана Меньшикова представила нам свої акварелі. Долучився до проекту і представник з півдня України Анатолій Кичинський з міста Херсон. Про підтримку наших ідей за кордоном свідчать і роботи голови об’єднання художників Хорватії Станіслава Нініка та Євгенії Ринг з Мінська.

 

Чимало на виставці робіт і самого організатора проекту Тараса Більчука, зокрема, його монументальна робота «Пантеон нескорених», написана на пленері цього проекту.

- Сама назва проекту «Шляхами наших перемог» говорить про те, що до сих пір нам подавали нашу історію як шляхи наших поразок. Мовляв, в Україні лише одні поразки, - пояснює Тарас Більчук. - Коли ми ще відкривали цей проект в Острозі, ми поставили собі мету показати шляхи наших перемог. Переможні битви, переможних Героїв, князів-переможців. Адже у нас досі мало хто знає, наприклад, що князь Костянтин Іванович Острозький із 64 битв, які він провів, він тільки одну програв. І то не із своєї вини, а з вини польських союзників, які пішли тоді на штурм і потопилися під своїми латами. Про це чомусь не говорять, адже так склалося, що історію України писали всі кому заманеться, тільки не самі українці. Тому ми прагнемо доносити до молоді нашу героїчну історію, те, як ми відстоювали і відстоюємо честь і гідність нашої держави.

 

Під час мистецької імпрези звучала поезія, бардівська пісня, мелодійні звуки бандури. Відомий рівненський мультиінструменталіст Андрій Ляшук подарував гостям заходу свою неповторну гру на лірі, виконавши кант кінця 18 сторіччя українською літературною мовою тих часів.

 

Родзинкою заходу стала поезія рівненської письменниці Ірини Мельник, яка також презентувала свою збірку «Вікна. Книга перша». Цьогоріч книжка стала кращою в області у номінації «Краще видання для юнацтва та молоді 2017».

 

Мистецтво у нашому місті має об’єднуватись, впевнена Ірина, тому мисткиня запрезентувала ще кілька цікавих «проектів у проекті», поєднавши ліричний спів Андрія Ляшука, відеоряд із світлинами Героїв Рівненщини та власні поетичні рядки.

А також представила добірку поетичних листівок – так званих букмеседжерів, зроблених на основі своєї нової поетичної збірки. За її словами, це такі собі послання з книжки від письменника і художника, який ілюстрував її. Тобто це малесенькі уривочки з поезії на одній стороні, і малюнки – з іншої. Прагнучи в такий поетичний спосіб відродити епістолярний стиль, Ірина назвала їх «Вербаріумом», ожививши ще й пам’ятними знаками-посланнями - квіточками сухоцвіту. 

- Відштовхуючись від цих букмеседжерів, разом із Тарасом Більчуком ми зробили свої листівочки - поки що дві, з репродукціями картин «Різдвяні дари» та «Пантеон нескорених», та уривками з моїх поезій. А «оживили» їх в інший спосіб – додавши на кожну жовто-блакитні мазки пензлем, які на кожній з листівок індивідуальні і неповторні. Я робила жовті, а Тарас – сині, - розповіла Ірина Мельник.

Друга серія листівок була розроблена спільно з рівненською художницею Оксаною Вініл, яка розмальовує будинки та вулиці. Оздоблені бурштиновою крихтою, вони також містять віршовані послання, малюнки та місце для власного підпису адресанта.

 

Крім цього, в рамках проекту, Ірина Мельник разом із Тарасом Більчуком видали пробний варіант 1-го Альманаху «Повстанської ватри», де акумулювали поетичні та прозові тексти, присвячені бійцям УПА, зібрані з різних джерел.

 

 

Цього року проект «Шляхами наших перемог» має благодійний акцент, тож тут можна було придбати картини, книжки, листівки. Як пояснив Тарас Більчук, усі кошти, що будуть зібрані під час заходу, передадуть на підтримку родини військового-зв’язківця Анатолія Лебедя, у якого залишилося двоє неповнолітніх дітей та онкохвора дружина. Він загинув під час проведення АТО і сьогодні його сім’я потребує уваги та підтримки.

Виставка триватиме до 21 травня, окрім вихідних з 10.00 до 18.00.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.