«Ми не шукаємо рибу – ми шукаємо вудку» - переселенці у Рівному прагнуть позитивних суспільних змін

  • СУСПІЛЬСТВО
Птн, 03/10/2017 - 11:31

Минулого тижня у Рівному відбувся ІІ Форум Альянсу організацій переселенців України, ініційований ГО «Україна - моя сім'я». На зустріч, що тривала протягом двох днів, прибули представники 18 організацій переселенців зі всієї України. Членам Альянсу та запрошеним гостям було представлено завдання ІІ Форуму, спільні напрацювання організацій, а також  презентовано Проект «Від посилення організаційного розвитку громадських об’єднань  ВПО – до позитивних суспільних змін», в рамках якого проводився захід. 

Це вже другий Форум, який проводиться громадськими організаціями переселенців в Україні на Рівненщині. Перший відбувся наприкінці листопада 2015 року, коли 16 організацій переселенців, переважно із західних областей України, вирішили об'єднатися в Альянс з метою посилення впливу на прийняття рішень на державному рівні щодо вимушених переселенців.

За цей час члени Альянсу налагодили тісні комунікації, обмін корисною інформацією, беруть участь у спільних проектах, заходах, акціях і довели, що можуть діяти разом для досягнення своїх цілей. І безумовно, позитивні моменти мають місце в діяльності кожної з організацій Альянсу. Проте, на жаль, про системне поліпшення в житті переселенців говорити ще зарано, впевнений координатор проекту «Від посилення організаційного розвитку громадських об’єднань  ВПО – до позитивних суспільних змін» Геннадій Нікіша. 

- Під час минулого Форуму ми розробили план подолання кризи «Переселенець», який був підписаний всіма членами Альянсу. Ми були на трьох сесіях Рівненської міської ради, звертались до міської та обласної влади, до різних політичних сил та організацій, але за ці два роки не отримали жодної відповіді. Результату – нуль. При цьому всі ми знаємо, що житло – залишається найбільшою проблемою вимушених переселенців, оплата за орендовані помешкання з’їдає левову частку наших доходів. Тому не дивно, що із 200 членів нашої організації на сьогодні на Рівненщині залишилася лише 71 особа. А із тих 1800 переселенців, що нараховують у Рівному, набереться не більше 1400. Люди зневірені, розчаровані, пригнічені почуттям непотрібності. Тому багато хто виїхав на заробітки за кордон, змушений був повернутися додому, під обстріли, оскільки там принаймні є де жити, або курсують між окупованою територією і Рівним, не знаходячи притулку ні там, ні тут, - говорить Геннадій Нікіша.

Проблеми переселенців нікуди не ділися, натомість їх стало ще більше, переконані члени Альянсу. Але як на місцевому, так і на державному рівні вони вирішуються доволі повільно, або не вирішуються взагалі. Державні програми та постанови не мають чіткого механізму виконання і найчастіше носять дискримінаційний характер та призводять до звуження конституційних прав вимушених переселенців. Наприклад, ВПО не мають права брати участь у місцевих виборах; вони позбавлені можливості самостійно обирати банк для отримання соціальної допомоги; працівники служб соцзахисту можуть проводити огляд житла ВПО, не маючи на це відповідних повноважень, закріплених законодавством України та ін.

- Практично кожний другий пункт Конституції по відношенню до переселенців порушено, і при цьому на нас вже не звертають увагу навіть донори – закордонні благодійні організації: мовляв, у вас вже все має бути добре, стільки було «влито» коштів на ваші потреби. Але поки на державному рівні не буде розроблено та врегульовано механізмів вирішення наших проблем, органи місцевого самоврядування не будуть займатися цим. Для них наша проблема доволі абстрактна і вони аж ніяк не зацікавлені її вирішувати. Тому сьогодні як ніколи є потреба об’єднатися в єдину команду, проаналізувати досвід та помилки минулих років і розробити стратегічний та операційний план діяльності Альянсу. Так, щоби на наші проблеми нарешті звернули увагу і вже більше не можливо було не звертати. Адже ми не шукаємо рибу – ми шукаємо вудку,  - запевняють учасники проекту з Вінниці.

Під час Форуму було проаналізовано ефективність діяльності організацій переселенців спільно та окремо, визначено ключові проблеми та пропозиції щодо їх вирішення. Зокрема, було відзначено розрізненість та низьку активність самих переселенців, а також необхідність мобільно реагувати на дії Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Адже найчастіше замість рішення реальних потреб переселенців тут намагаються «фінансувати повітря».

- Такою, до прикладу, є Державна цільова програма відновлення та розбудови миру в східних регіонах України, яка передбачає виділення 47,8 млрд грн., грубо кажучи, на створення велодоріжок та навчання комп’ютерної грамотності пенсіонерів. При цьому на 4 роки ця програма передбачає створення усього лише 250 робочих місць. А це, не забувайте, грантові, бюджетні та кредитні кошти, які дає Європейський банк. І найгірше, що цю програму вже ухвалили ПРООН та Рада Європи. Тому ми мусимо негайно реагувати на такі речі і опротестувати її, - зазначив представник ГО «Спільна Справа» Юрій Зиков з Вінниці.

- Закон Парето стверджує: 20% зусиль дають 80% результату і останні 80% зусиль – лише 20%. Так от нам потрібно навчитися робити 20% потрібних дій, які призведуть до 80% результату, - переконаний Геннадій Нікіша. – Ми будемо ставити конкретні задачі конкретним людям з чітким терміном виконання, і все доводити до логічного результату. Сьогодні зрозуміло, що фінансова складова у нас у найгіршому стані, тому ми залучатимемо наставників і тренерів для наших керівників організацій, забезпечимо потужний юридичний супровід проекту. Оскільки відчуваємо потребу не тільки підвищити свій рівень знань щодо менеджменту громадських об’єднань, а також про сучасні механізми захисту прав, лобіювання інтересів своєї громади, можливості долучення до прийняття рішень на рівні місцевих громад.

Відтак Проект «Від посилення організаційного розвитку громадських об’єднань  ВПО – до позитивних суспільних змін», розрахований на 6 місяців, передбачає проведення 3-х тренінгів для керівного складу організацій. А також подальший консультативно-експертний супровід протягом усього проекту, ретельні юридичні перевірки і цілий комплекс адвокаційних заходів, що забезпечить потужна адвокатська група. Під час Форуму було прийнято рішення про створення координаційного центру Альянсу, де спільно усіма членами буде розроблено і втілено стратегічний план, спрямований на відновлення громадянських прав вимушених переселенців, гарантованих Конституцією України. Тільки адвокаційним шляхом, впевнені переселенці, сьогодні можливо добитися належного ставлення до себе з боку влади, а також залучення інших компаній до співпраці.

Все це має призвести до системного покращення у вирішенні проблем ВПО, більш успішної інтеграції в громади, гідного життя та позитивних соціальних змін у суспільстві, - переконаний Геннадій Нікіша.

До слова, цього разу в проекті взяли участь не тільки члени Альянсу - громадські організації ВПО Західної України, а й організації Києва, області, Дніпра, Житомира, Вінниці. Зокрема такі громадські організації як ІГ «Нова Надія», ДОО «ГО «Сила Майбутнього», ГО «Територія – Новий Схід», Житомирська обласна асоціація фахівців соціальної сфери, ГО «Країна мрії», переселенці Вінниччини ГО «ОП «Спільна справа», ГО «Єдність», ГО «КРЫМ СОС», НГО «Луганська Правозахисна Група», Коаліція «Переселенці за оновлену Україну» тощо.

- Ті, що не приїхали на Форум з якихось причин, вони все одно разом з нами, а також продовжують долучатись нові члени Альянсу, - додав Геннадій Нікіша. - Вчора, до прикладу, прислала підписаний оновлений меморандум ГО з Івано-Франківська Всеукраїнське Об'єднання «Українці Донбасу І Криму» . І те, що із 21 запрошеної громадської організації приїхало 18, ми вважаємо, це дуже хороший показник.

Нагадаємо, захід проводиться в рамках проекту «Підтримка місцевих ОГС та громадських ініціативних груп для здійснення демократичних змін в Україні», що здійснюються за фінансової підтримки Європейського Союзу, та Рівненської обласної громадської організації «Комітет виборців України».

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.