Рівняни не здадуть парку рейдерам

  • СУСПІЛЬСТВО
Птн, 10/21/2016 - 17:00

Нахабний рейдер - фірма «Офіс-Дизайн» зможе розпочати будівництво на Пагорбі Слави, якщо Рівненська міська рада програє ще й апеляційний суд, як уже програла першу інстанцію. Суддя Господарського суду Рівненської області Оксана Андрійчук винесла рішення на користь незаконного забудовника, а не громади міста. Досвід показав, що покладатися лише на представників влади, прокуратуру та поліцію не варто, тож активні рівняни взялися всіма можливими шляхами захищати рекреаційну зону, яких у місті не так уже й багато. Окрім того, що активісти, зокрема, представники громадського руху «Захистимо Рівне», влаштовують акції протесту, збираються на суботники, щоб зачистити пустир, який після себе лишили забудовники, висаджують нові саджанці, вони стали ще й на юридичний захист парку на Пагорбі Слави. Про те, що уже вдалося зробити в боротьбі за землю громади та про плани на майбутнє активісти розповіли на тематичній прес-конференції.

Два роки тому небайдужі рівняни завадили представникам фірми «Офіс-Дизайн» захопити земельну ділянку на Пагорбі Слави. Тоді, здається, проти рейдерів об’єдналося все місто. Жителі багатоповерхівок, що поблизу рекреаційної зони, як тільки зауважували будівельну техніку, повідомляли представникам руху «Захистимо Рівне». Ті ж, у свою чергу, збирали людей і виходили на акції протестів. Так стримувати незаконну забудову парку вдавалося доволі тривалий час. Крапку, як здавалося, в цій історії мали поставити правоохоронці та представники влади. Одні обіцяють знайти і покарати загарбників міської землі, інші ж – тримати справу на контролі й не допутити будівництва на цій території.

- Дійшло що того, що паркан, яким рейдери обгородили «свою» землю на Пагорбі Слави, рівняни знесли, а площу зачистили від залишків незаконного будівництва. Лишилися тільки бетонні блоки, які без спецмашин вивезти було неможливо. Крім того, після наших численних звернень правоохоронці відкрили кримінальне провадження через винищення дерев і пошкодження грунту. А Вищий адмінсуд нарешті розірвав договір оренди міськради з нахабним забудовником. Після цього ми дещо розслабилися. Думали, що все нормально, будівництво зупинили. Це, власне, і була наша помилка, - розповідає головний редактор тижневика «Льонокомбінат», активістка руху «Захистимо Рівне» Світлана Герасимчук. – Подібну помилку свого часу ми зробили із «Ріверсайдом». Тоді ми так само не давали зайти на місце будівництва техніці, постійно відстежували ситуацію, так само повірили чиновникам, які запевняли, що не дамо нічого будувати в жодному разі, тим паче, що це прибережна зона. І варто було нам відволіктися буквально на один день, як на тому місці виросло два поверхи житлового будинку. На жаль, у нашій правовій системі кудись подіти вже зведену будівлю непросто. Тож тепер ми всіма можливими методами будемо боротися, щоб не допустити початку будівництва на території рекреаційно зони – парку на Пагорбі Слави. До речі, і «Офіс-Дизайн», і «Ріверсайд» - структури, пов’язані з «Набережним кварталом», цей зв’язок простежується у іменах засновників цих юридичних осіб, - резюмує Світлана Герасимчук.

Найбільше активістів дивує і навіть обурює той факт, що попри величезний резонанс теми, про теперішній судовий позов незаконного забудовника до Рівненської міської ради журналісти дізналися зовсім випадково, лише за кілька днів до оголошення рішення судді, коли вдіяти щось уже було запізно.

Виявилося, що ще в лютому цього року фірма «Офіс-Дизайн», яка ще в 2008 році орендувала на Пагорбі Слави 8 соток землі, звернулася до Господарського суду Рівненщини з вимогою визнати за нею право власності на об`єкт будівництва, що нібито є на цій ділянці. В позовних вимогах товариство «Офіс-Дизайн» визнавало, що будівництво здіснювалося без належним чином затвердженого проекту та без отримання необхідного дозволу на виконання робіт, що свідчить про його самочинність. Однак, позивачі запевняють: будівля є, і вони хочуть офіційного визнання права вланості на неї, щоб завершити будівельні роботи.

Допомагає рейдерам судовий експерт - Григорій Григорович Марченков, котрий працює у Хмельницькому відділенні Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Попри попередження про кримінальну відповідальність за неправдиві свідчення, цей експерт у суді надає висновки,  за якими на Пагорбі Слави начебто знаходиться незавершене будівництво: «споруда загальною площею 71,6 кв.м, що складається двох приміщень 29,1 та 29,5 кв.м, тамбурів по 3,1 та 6,7 кв.м, і допоміжне приміщення 3,2 кв.м». І на основі цих сфальшованих висновків Господарський суд Рівненської області в особі його судді Оксани Андрійчук погоджується з аргументами забудовника-правопорушника і визнає частину (майже 72 м кв.) «закинутого зарослого пустиря» (як вказано у судовому рішенні)  на Пагорбі Слави незавершеним будівництвом та надає право власності на нього фірмі-правопорушнику.

- На нашу думку, або міська влада зацікавлена в тому, щоб громада Рівного втратила цю частину рекреаційної землі, або тут просто проявилася некомпетентність влади, через яку була повністю програна інформаційна політика в цьому питанні та юридичний супровід справи, - зауважує журналістка, учасниця руху «Захистимо Рівне» Антоніна Торбіч. - Юристи Рівнеради разом із хмельницьким експертом в червні цього року ходили шукати той неіснуючий об’єкт будівництва, не повідомляючи про це громаду міста. І про те, що триває судовий процес громадськість дізнається зовсім випадково від секретаря Рівнеради Сергія Паладійчука за кілька днів до оголошення рішення. Та на той час суд було вже програно. Нам довелося кілька днів видзвонювати те рішення, бо воно не одразу публікується в реєстрі судових рішень. Ми так само мусили кілька днів добиватися матеріалів судової справи. Міська рада нам так і не посприяла, щоб ми побачили висновок хмельницького експерта. І бачивши, що міська рада програє в юридичному плані, ми взялися допомагати боротися, - зауважує Антоніна Торбіч.

Активісти подали апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Рівненщини як третя сторона. А також самотужки організували незалежну фахову експертизу, щоб долучити ї до апеляційно скарги юридичного відділу Рівнеради.

- Ми звернулися до експертів приватного підприємства «Експерт-Рівне-Консалт» (засновниця фірми – депутатка Рівнеради Людмила Туровська – авт.), які за одну гривню провели експертизу. І встановили, що ніяких обєктів будівництва на цій території немає, - розповіла Антоніна Торбіч.

За словами депутата Людмили Туровської, рейдери, захоплюючи землю на Пагорбі Слави, діяли за однією із найпоширеніших схем.

-  Взагалі, у нас є дуже багато схем рейдерського захоплення земельних ділянок. Одна з цих схем дуже проста. Визнаємо щось незначне, що по суті не є капітальним нерухомим майном, за нерухоме майно і реєструємо його як нерухоме майно. До прикладу, за якихось 200 гривень купують напівзруйновану силосну яму, визнають її нерухомістю і вимагають під неї 10 соток землі. Або ж нотаріус незаконно реєструє право власності на асфальт в центрі міста, як на окремий об’єкт нерухомого майна. А після цього рейдер вимагає надати йому там земельну ділянку під «наше нерухоме майно». Ще є варіант: купують чи будують туалет розмірами метр на метр, його використовують, а далі «помічники» визнають цей туалет нерухомим майном і, знову таки, власник туалету вимагає надати йому земельну ділянку під його «будівлю», - розповідає Людмила Туровська. – Щодо Пагорбу Слави, то мені зовсім не зрозуміло, як той хмельницький експерт на закинутому, зарослому пустирі визначив межі земельної ділянки. Мало того, ще й знайшов там якусь споруду і визначив її розмір.

Приватне підприємство «Експерт-Рівне-Консалт» для проведення експертизи організувало комісію із трьох фахівців різних профілів: один займається земельними питаннями, другий спеціалізується на технічних спорудах, третій  - на будівлях. Експерти, озброївшись інструментами, дослідили територію і спробували знайти ту будівлю, яку на Пагорбі Слави «побачив» хмельницький експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рівняни відкрили Пам’ятник незаконному забудовнику

Відповідно до висновків цієї судово-інженерної технічної експертизи, в межах земельної ділянки площею 0,083 га №5610100000:01:033:0015, яка знаходиться біля Пагорбу Слави, надземних конструкцій, будівель чи споруд комісією експертів не виявлено. На цій же земельній ділянці,  розкопавши частину грунту, експерти не виявили жодних підземних конструкцій.

На переконання Людмили Туровської, є питання не тільки до хмельницького фахівця, який проводив судову експертизу, а й до судді, яка фактично дозволила узаконити будівництво в рекреаційній зоні.

- Якщо ми говоримо слово «парк», то в першу чергу треба розуміти, що це 113 гектарів конкретно визначеної сформованої земельної ділянки. Вона не просто має кадастровий номер, вона має цільове призначення. Мене дуже дивують дії судді, яка приймає рішення надати право власності на споруду, котра знаходиться у міській рекреаційній зоні, якійсь фірмі. Мене здивувало і прізвище судді. Колись з нею мали вже справу. Тоді дивним чином було прийнято рішення на основі маленького папірця - анонімного листа, який взагалі не мав підпису. Причому це був навіть не оригінал, а його копія, - каже Людмила Туровська.

Щодо дій хмельницького «експерта», активісти уже звернулися із заявою про злочин до Нацполіції і до Генеральної прокуратури України. Поки там вивчають питання, а тим часом завдяки небайдужості рівнян «воскресло» ще одне кримінальне провадження у справі незаконної забудови Пагорба Слави – гучно відкрите у 2014 на хвилі громадської активності і тихенько закрите вже наступного року «за відсутністю складу злочину».

- Тоді, коли у поліції (тоді ще міліція) повідомили про відкриття кримінального провадження відносно дій фірми-порушника, на хвилі піднесення ми толком не дочиталися за якою статтею було відкрите це кримінальне провадження. І як виявилося згодом, відкрили його за іншою статтею ККУ, ймовірно, навмисно для того, щоб незабаром закрити, нібито так і не знайшовши складу злочину. Міліція «намагалася покарати» порушників за статтею «вирубування лісу», а оскільки ніякого лісу на Пагорбі Слави немає, то й порушень не знайшли, - зауважує Світлана Герасимчук.

Та щойно представники руху «Захистимо Рівне» знову підняли справу «на вуха», вже нові правоохоронці також взялися до роботи. Наприклад, у прокуратурі повідомили, що «через значний суспільний резонанс, який непокоїть громадськість у зв’язку із продовженням будівельних робіт на Пагорбі Слави у Рівному, за вказівкою заступника прокурора Рівненської області було витребувано матеріали кримінального провадження з Головного управління НП в Рівненській області».

До того ж, після проведеної перевірки встановили, що рішення про закриття кримінального провадження було прийняте передчасно у зв’язку із неповнотою проведення досудового розслідування. Тому заступник прокурора Рівненської області скасував постанову про закриття цього кримінального провадження та доручив слідчим поліції забезпечити повне та неупереджене розслідування усіх обставин вчинення кримінальних правопорушень, а прокурорам-керівникам досудового розслідування – ефективний нагляд у формі процесуального керівництва.

- Поліція відкрила кримінальне провадження за ознаками статті 197-ої  – це незаконне захоплення землі, - зазначив начальник поліції Рівного Василь Зелінський. – Для проведення досудового розслідування провадження було скероване до відділу економіки слідчого управління. І ми будемо робити усе, від нас залежне, щоб у кінцевому результаті справа пішла на судовий розгляд.

Втім, активісти запевняють: триматимуть усе під контролем. Бо тільки спільно громадою можна буде вигнати рейдерів із Пагорбу Слави. І поки триває судова тяганина,  рівняни продовжують впорядковувати територію парку, яку рейдери перетворили на пустир. Там прибрали сміття, вирубали хащі, висадили молоді саджанці, які стали першою чергою майбутньої Алеї Захисників України. А ще розфарбували у помаранчевий колір покинуті забудовником-рейдером бетонні блоки, створиши із них імпровізований Пам’ятник незаконному забудовнику. Проте, і ці залишки перебування незаконного забудовника планують згодом вивезти далеко за межі парку, щоб і сліду від рейдерів не лишилося.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.