«Спокійні» вибори на Рівненщині при свічках та у фуфайках

  • ПОЛІТИКА
Птн, 11/03/2017 - 09:00

У неділю, 29 жовтня, відбулися вибори у п’яти об’єднаних територіальних громадах Рівненської області. Холодні приміщення, непрямі підкупи виборців, підрахунок голосів при свічках – це далеко не повний перелік порушень, які зафіксували громадські спостерігачі. Як із цими порушеннями боролися та що чекає тепер територіальні громади, у яких відбулися вибори, - дізнавалися наші кореспонденти.

Проблеми – через незнання законів?

Весь виборчий процес на Рівненщині моніторила громадянська мережа «Опора». Представники організації побували практично на всіх територіальних виборчих дільницях. Вони ж відстежували, як відбувався і передвиборчий процес у Демидівській та Клеванській селищних, а також у Немовицькій, Тараканівській та Ярославицькій сільських об’єднаних громадах. Попри те, що правоохоронці прозвітували про «спокійні» вибори, активісти зауважують про численні порушення, попередити які можна, хіба внісши зміни до чинного законодавства. Хоча переважна більшість проблем виникала через незнанням існуючих законів.

- Часто стикалися з тим, що дільничні виборчі комісії, члени виборчих комісій і члени територіальних виборчих комісій були некомпетентними. І цю ситуацію потрібно змінювати на рівні законодавства, або, можливо, для цих осіб проводити комплексні навчання. Бо постійно виникали якісь елементарні проблеми, що пов’язані із незнанням закону України «Про місцеві вибори», - розповідає координатор громадського спостереження за виборами у Рівненській області Сергій Сабо.

Окрім поганої підготовки людей, неприємно вразив спостерігачів і стан окремих приміщень, де розміщувалися виборчі дільниці. Були надзвичайно маленькі приміщення, де дивним чином уміщували удвічі більше людей, ніж розраховано. Окремі, хоч і великі приміщення, взагалі були без опалення, тож членам ДВК доводилося сидіти у фуфайках. А в Демидівці під час підрахунку голосів члени виборчої комісії змушені були підсвічувати собі ліхтариками з телефонів і свічками, бо кілька разів на дільниці зникало світло.

- Коли дільнична виборча комісія приймає бюлетені – вони повинні постійно знаходитися під охороною полісмена. Тож правоохоронці фактично живуть три дні на дільниці, і це без жодних нормальних умов… Це питання треба вирішувати саме на законодавчому рівні, - зауважує Сергій Сабо.

«Радикальні» заохочення виборців

За словами координатора, цього року, як і у попередні, спостерігачі зафіксували матеріальне заохочення виборців.

- Такий випадок мав місце у селі Тараканів, Дубенського району, де представники Радикальної партії Олега Ляшка здійснювали непрямий підкуп виборців, чим порушили Кримінальний кодекс України. Там під час загальних зборів села Сергій Свисталюк, депутат Рівненської обласної ради від Радикальної партії Олега Ляшка, сказав: «Тут запитують на рахунок подарунка у садочок. У вівторок дитячий садочок вже буде його мати». А лідер «радикалів» по області Оксана Лозова додала: «Подарунок вже стоїть у  дворі в автобусі, хто хоче – може пересвідчитися». Згодом з’ясувалося, що йшлося про дві пральні машини, які «радикали» подарували місцевому дитсадку, - розповів Сергій Сабо.

Відзначилися «радикали» і в Демидівці. Там народний депутат Андрій Лозовий із кандидатом на посаду голови Демидівської територіальної громади перед виборами подарували місцевій лікарні та бібліотеці ноутбук і книги.

Чи не найбільше порушень зафіксували «опорівці» під час оформлення друкованої агітації. Такі листівки були без належного маркування, у газетах не було відміток «політична реклама» тощо.

- Що стосується виборчих фондів, то помітили таку тенденцію: люди, які відкривають виборчі фонди, проміжні звіти подають із нулями, тобто зазначають, що не потратили жодної копійки. При цьому мають друковану продукцію, зафіксована оренда залу, до прикладу. Думаю, в законі треба прописувати, що ці люди повинні нести відповідальність, - переконаний  активіст.

 

Народним депутатам – все можна?

У Демидівці представники «Опори» навіть змушені були викликати правоохоронців, аби випровадити з дільниці народного депутата Андрія Помазанова від партії «Народний фронт». Оскільки на прохання громадського спостерігача залишити дільницю той лише відмовлявся, мовляв, я нардеп і маю право. Спостерігач викликав правоохоронні органи, і депутат покинув цю дільницю, не дочекавшись правоохоронців.

Більше сотні голосів не врахували - «через помилку»

У селі Пляшева, Радивилівського району, яке буде віднесено до Демидівської об’єднаної територіальної громади, допустили помилку. Власне, через це 104 голоси, які віддали місцеві виборці, довелося не врахувати.

Члени дільничної виборчої комісії, коли вирушили селом зі скринькою для голосування на дому, забули вкинути контрольний талон. А відповідно до закону, без цього контрольного талону бюлетені, зібрані у скриньці - вважаються недійсними.

Ловля «агітаторів»

У поліції повідомили, що лише для охорони бюлетенів залучили 88 правоохоронців. Крім того, створили групи швидкого реагування. Та, на щастя, їх допомога у день виборів знадобилася всього чотири рази.

- У селі Зносичі Сарненського району одна з кандидатів у депутати до ОТГ повідомила, що біля місцевого клубу стоїть автомобіль, в якому, можливо, проводиться підкуп виборців. Ми встановили особу, автомобіль, провели огляд автомобіля і поверхневий огляд особи, яка перебувала в авто. Відкрито кримінальне провадження за  ч.2 ст. 160 ККУ. Триває досудове розслідування. Виїздили і в Демидівку, де був нардеп. А ще надійшло два повідомлення, що в смт Оржів у кабінках для голосування неналежне освітлення. Але якщо взяти в цілому, то значних порушень не було, - розповів правоохоронець Руслан Стрельбицкий.

Вибори для ОТГ – це тільки старт

За інформацією територіальних виборчих комісій, місцевими головами новостворених громад обрано чотирьох кандидатів–самовисуванців та одного висуванця від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність». За підсумками голосування у Демидівській ОТГ перемогу отримав Віктор Іщук, у Клеванській ОТГ – Дмитро Жовтянський, у Немовицькій ОТГ – Віктор Сачин, у Тараканівській ОТГ – Наталія Сорочинська та в Ярославицькій ОТГ було обрано Леоніда Пруднікова. Жителі громад активно відвідували дільниці. Загалом явка виборців перевищила 54%.

За словами представника Офісу Реформ Василя Куриласа, вибори – це тільки старт, але чим раніше територіальні громади «стартують», тим краще:

- На сьогодні перед територіальними виборчими комісіями стоїть завдання не затягувати встановлення кінцевих результатів виборів, а також проведення першої сесії. Відповідно до закону «Про місцеві вибори», а також до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», є граничні терміни, в які має бути проведена перша сесія ради нового скликання. До кінця року об’єднаним територіальним громадам треба набути повноважень, утворити виконавчі органи і постійні комісії, які забезпечать безпосередньо всі ці рішення – розгляд тих питань, які віднесені до компетенції місцевого самоврядування. А ще важливим чинником є прийняття бюджету до кінця року. Бо ж із 1 січня 2018 року ці громади вийдуть на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. За певний проміжок часу має відбутися інвентаризація майна, мають бути передані об’єкти, які знаходяться на балансі утримання тих рад, які на сьогодні увійшли в об’єднання, і діяльність цих рад буде припинена.

Цікава ситуація із Демидівською ОТГ. Вона єдина в області, яка утворена з громад двох районів. Тож тепер необхідно буде внести зміни у межі двох районів. Має бути розроблена відповідна документація, погоджена радою громади, районними адміністраціями, районними радами, обласною адміністрацією і затверджена Верховною радою України.

Нагадаємо, що процес об’єднання громад триває. За попередніми даними, добровільним він буде до березня 2020 року.

Коментарі

І ще - була надзвичайно низька явка виборців!!!!
спостерігачі зазначають, що 54,5%. Кажуть, для Рівненщини це нормальний показник. :(

Додати новий коментар

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.