Рівненський перинатальний центр: звідси починається життя

  • Новини
Птн, 06/19/2015 - 12:46

Рівненський обласний перинатальний центр – один з найкращих в Україні медичних закладів третинного рівня, з якого в прямому сенсі слова починається життя. Після масштабної реконструкції та модернізації у 2013 році центр був оснащений унікальним обладнанням, яке дає можливість надавати жінкам та новонародженим повний цикл якісних медичних послуг за європейськими стандартами,  а також дозволяє виходжувати недоношених малюків вагою від 500 грам. Зважаючи на те, що Рівненщина є чемпіоном за народжуваністю, напередодні Дня медичного працівника ми завітали до головного лікаря перинатального центру. Як реалізується мета та призначення медичного закладу сьогодні, якими є успіхи та досягнення, а також з якими проблемами доводиться стикатися – про це та інше заслужений лікар України Вікторія Єнікеєва розповіла сайту "ГОЛОСНО". 

- Вікторіє Миколаївно, що позитивного можете відзначити за час існування центру?

- Сьогодні акушери-гінекологи по районах уже знають, що є такий заклад, який створений саме для жінок, які мають проблеми з виношуванням плоду та різні патології. Тому в районах стало набагато менше діток народжуватись передчасно. Таких жінок тепер цілеспрямовано скеровують сюди, де ми їх розроджуємо та маємо обладнання, щоб доглядати недоношених немовлят. У звичайних пологових будинках, на жаль, немає такого оснащення, тому дуже бажано, щоб породілля направили до нас заздалегідь, а не везли вже потім новонароджену дитинку, яка потребує спокою і відповідних умов. Найкращий спосіб транспортування дитини - це в утробі матері. Таку дитину тоді і виходжувати легше, адже вона менше травмується.

- Які саме жінки можуть народжувати у вас?

- Наказом МОЗ України 726 «Про вдосконалення організації надання медичної допомоги матерям і новонародженим у перинатальних центрах» регламентовано певний перелік захворювань і патологій, з якими пацієнтки мають народжувати у закладах третинного рівня, яким є перинатальний центр. В перелік медичних показань входять випадки акушерської та екстрагенітальної патології, певні стани плода та новонародженого, а також передчасні пологи – до 32 тижнів (вагітність вважається доношеною у 40 тижнів). Тобто, коли очікується народження дитини вагою до півтора кілограма. У випадку реальної загрози передчасних пологів лікар на місці в районі повинен зорієнтуватися і запропонувати жінці (не наполягати!) перебування в перинатальному центрі, пояснивши, що для неї і дитини це буде краще.

  

Якщо наявне екстрагенітальне захворювання, тобто не пов’язане із вагітністю, а із здоров’ям самої жінки (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, ендокринна патологія, захворювання нирок, печінки тощо), тоді жінку на певному періоді треба скерувати до наших спеціалістів консультативно-діагностичного відділення, щоб вони могли дати поради по веденню цих жінок на місці. А якщо є потреба, то і госпіталізувати до нас або скерувати ще вище, до Києва.  

- Які випадки трапляються найчастіше?

- Дуже поширеними є випадки передлежання плаценти, коли є ризик кровотечі. Такі жінки потребують госпіталізації практично на цілий термін вагітності, тому що існує постійна загроза кровотечі, а в акушерстві це дуже неприємна річ, яка загрожує не тільки життю дитини, але і матері. Такі жінки однозначно госпіталізуються до нас. Також це багатоплідні вагітності, які мають ускладнення. Скажімо, за останні 2 роки у нас народилося дві трійні.

- Чи можуть в перинатальному центрі народжувати здорові жінки?

- Звичайно, до нас звертаються і здорові жінки, адже згідно із законодавством мають право вільного вибору закладу і лікаря. Але, на жаль, якщо заклад переповнений (маємо 123 ліжка), звісно, ми надамо перевагу жінці, яка більше потребує нашої допомоги і яка буде з області, а не з міста. Адже заклад саме для цього і створювався. Навіть якщо жінка стоїть у нас на обліку і розраховує у нас народжувати, часом, якщо родзали переповнені, ми змушені відмовляти. Через комфортність та сучасне обладнання чимало жінок хочуть потрапити до центру, але в першу чергу ми дивимося на показання.  

- Яка тенденція спостерігається щодо народжуваності?

- Напевно, у зв’язку із останніми подіями в Україні, спостерігаємо тенденцію зменшення народжуваності. За 5 місяців 2015 року порівняно з минулим роком народилося практично на 400 дітей менше, аніж в минулому році. Хоча Рівненська область є лідером по народжуваності в Україні. При цьому в області залишається один з найнижчих показників абортів.  

- Чи знизилась дитяча смертність у центрі?

- По ранній неонатальній смертності – смертність дітей до 7 днів після народження – за 5 місяців показник по області знизився до 3 на 1000 живонароджених. В минулому році цей показник становив 4,4. А от по перинатальному центру інша цифра – 6. Проте, враховуючи, що ми забираємо на себе усіх цих жінок по області, це закономірно. 10 жінок зі 100 у нас народжують передчасно. При тому що загальна середня статистика в усьому світі - це 4% передчасних пологів.

- Яка ситуація з недоношеними дітками?

- В закладі вдвічі зросла кількість недоношених діток до 1 кг. Взагалі передчасні пологи – це проблема №1 в акушерстві, і майже в 50% причину установити не вдається. З 2007 року Україна перейшла на реєстрацію діток, які народжуються починаючи з 22 тижнів. Раніше це було з 28 тижнів. В середньому дитина, народжена на 22-му тижні, важить близько 500 грам. Буває і менша вага, і якщо немовля народилося живим, ми надаємо йому паліативну допомогу. Адже виходити таких дітей надзвичайно складно, стан здоров’я у них дуже крихкий. Зокрема, у недоношених немовлят серйозні проблеми з дихальною системою, великий ризик ураження очей, нервової системи, ламкі судини, через що часто бувають крововиливи. Але тим не менше ми надаємо таким діткам допомогу, робимо все, що в наших силах – навіть для тих, що менше 500 грам. Проте ставимо батьків до відома, що згодом це може бути і інвалідність, психосоматичні захворювання, розвиток різних патологій тощо. В розвинених країнах цілі служби працюють на реабілітацію таких дітей, у нас, на жаль, поки ще обмежені можливості. За 5 місяців 2015 року ми прийняли 1440 пологів, 11% від народжених - це недоношені дітки, яких народилося 158. 98% з них було виходжено.

- Як в перинатальному центрі «борються» із безпліддям?

- У нас діє Центр планування сім’ї і репродукції людини та Відділення діагностики і лікування безплідного шлюбу з денним стаціонаром. Всього тут за 2014 рік було проліковано майже 13,5 тисяч пацієнтів, з них більше півтори тисячі жіночого безпліддя та майже 1300 випадків чоловічого. В порівнянні з 2013 роком таких пацієнтів стало менше. За 2014 рік у нас завагітніло 224 подружніх пари. Крім цього, тут ми можемо пропонувати підтримку у допоміжних репродуктивних технологіях. Тобто ми готуємо жінок до штучного запліднення, обстежуємо, проводимо всі необхідні маніпуляції і направляємо в Київ. Далі із підтвердженою вагітністю вона знову повертається до нас, ми її спостерігаємо і розроджуємо.

- Наскільки частими є випадки кесарського розтину?

- Кількість операцій кесарського розтину дещо збільшилась - зараз це 30% пологів. Це знову ж таки пов’язано з нашим контингентом жінок – передчасні пологи, двійні, трійні, загроза кровотечі, екстрагенітальна патологія, рубці на матці. Але лікар завжди має індивідуально підходити до такого рішення. Просто так кесарський розтин не робиться - для цього треба вагомі підстави, адже така операція збільшує ризик усіляких ускладнень для матері в 10-15 разів.

- Сучасна новітня апаратура дозволяє робити і операції в гінекології з меншим ризиком?

- Так, після реконструкції нам поставили лапароскоп, і ми маємо можливість робити гінекологічні лапароскопічні операції. Це мініінвазивне хірургічне втручання, що зменшує раньову поверхню, час перебування в стаціонарі, забезпечує кращий косметичний ефект, а також зменшується ризик інфекцій. Хотілося б, звичайно, більше розвиватися в цьому напрямку, щоб робити більш широкі лапароскопічні операції. Але для цього нам потрібен додатковий інструмент, якого поки не можемо придбати.

- А як щодо знеболення переймів? В європейських країнах це популярно наразі.

- Найкраще знеболення – це підтримка партнера, який може допомагати жінці протягом усього періоду пологів. Регіональну анестезію ми намагаємося використовувати там, де це дійсно необхідно. Якщо є якесь ускладнення перебігу вагітності, наприклад, високий тиск у жінки чи дуже низький больовий поріг. Тоді вона дійсно потребує знеболення, щоб пологи пройшли нормально. До речі, для полегшення переймів також використовуємо ванни з теплою водою – це ефективно в перший період пологів, масаж тощо.

Взагалі у нас 9 індивідуальних пологових залів, де під час пологів може перебувати до 2-х близьких родичів. Якщо це тато дитини, то зазвичай майбутні батьки відвідують Школу відповідального батьківства при консультативно-діагностичному відділенні і приходять в пологовий зал вже підготовленими.  Післяпологові палати – переважно двомісні, але є і одномісні – мають душ і туалет на дві палати.

 

- Які проблеми чи недоліки має медичний заклад на сьогодні?

-  У відділенні інтенсивної терапії новонароджених 90% - це недоношені дітки. На жаль, як показує практика, 9 ліжок – це недостатньо для нашої області. Бажано було хоча б ще 3-4. Крім цього, в першу чергу, нам також потрібно забезпечити другий етап виходжування - відділення постінтенсивного догляду та виходжування недоношених дітей - дихальною апаратурою. Поки цього немає, дітки затримуються у відділенні інтенсивної терапії, яке розраховано лише на 9 місць, і, відповідно, ми не можемо приймати з області інших недоношених немовлят. До того ж у нас досі немає нового рентген-апарата, щоб обстежувати жінок, а враховуючи, що в Україні епідемія туберкульозу, це тим більш серйозна проблема.

Разом з тим, наш перинатальний центр забирає на себе з області переважну більшість складних випадків. За 3 місяці 2015 року у нас зафіксовано пацієнток з вадами серця – 50% від області, із хворобами серцево-судинної системи - 60%, цукровий діабет - 55%, тяжка прееклампсія (тяжке ускладнення, що загрожує жінці судомами і втратою свідомості та крововиливом в мозок) - 76% (у  2014 році цукровий діабет - 38%, тяжка прееклампсія - 46%). І це є дуже хорошим показником, тому що сьогодні райони вже не тримають у себе цих жінок, а присилають до нашого закладу, де їм якісно та вчасно надають відповідну допомогу. Отже, у нас є шанс дійсно подолати малюкову та материнську смертність в країні та підвищити народжуваність здорових немовлят.  

Напередодні нашого професійного свята - Дня медика хочу також подякувати депутатам та своєму колективові за підтримку, яку виявили мені як керівникові цього потужного медичного закладу і надали можливість і далі очолювати перинатальний центр. А також бажаю усім нам професійних успіхів і досягнень, здоров’я, добробуту та мирного неба. 

Коментарі

Дорогі лікарі, акушерки, медстестрички, санітарки та увесь колктив перинатального. Щиро дякую вам за вашу працю і турботу! Хай Бог вам помагає і надалі приводити нове життя у цей світ! Вітаю з Днем медика!
Моя історія. У кожного своя історія і доля. А доля людини від Бога, тому дякую Господу, що подарував мені донечку; і за добрих людей, яких я зустріла в перинатальному центрі м. Рівного. За час мого перебування в центрі ( а лежала я в лікарні 3 місяці) я переконалася, що цьому пологовому будинку за ставлення персоналу до породіль можна дати статус « Клініка, дружня до дитини». Не скажу за всіх, але ті, хто траплявся на моєму не простому шляху до омріяної доці – це чуйні, привітні лікарі і медсестри. А саме: персонал відділення медицини плода, паталогіі вагітності, реанімаціі новонароджених, постінтенсивного виходжування новонароджених. Тут працюють мед сестрички, у яких вистачає тепла на всіх вагітних, які готові допомогти у будь-яку пору доби, які як мамочки, доглядають недоношених діток, наповнені позитивом, ніколи не чула, аби хто з них «буркав» до пацієнтів Навіть санітарочки у цих відділеннях – приємні люди. Особлива подяка Погребняк Вікторії Василівні, яка як сонечко, дарувала своє тепло вагітним. Після її обходу на душі ставало веселіше, для мене це – лікар з великої літери, яка хвилюється за своїх пацієнтів, уважна до їхніх потреб Це- висококваліфікований лікар. А також лікарям педіатрам – Новіковій Оксані Богданівні та Кліщ Ользі Валеріївні. Завжди готові допомогти, проконсультувати, підтримати, навіть у вихідні дні. Знаходячись у реанімації біля недоношеної дитини, відчуваєш турботу і увагу, а цього так потребують мамочки… Також дякую Тимощук Жанні Михайлівні та терапевту Наталі Іванівні, психологу Катерині – люди небайдужі до людей. І не кажіть, що немає хороших людей у білих халатах. Хай Бог віддасть цим людям добром за їхнє добро!
Більшого хабарництва і здирництва ніде не знайдете,а тероризм зі сторони головного лікаря зашкалює,і вартість її послуг теж переходять всі рамки доступного

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.