На митниці плутаються в законодавстві, а страждає – Льонокомбінат (ВІДЕО+ФОТО)

  • Новини
Срд, 08/13/2014 - 12:23

У головному управлінні Міндоходів у Рівненський області ані законів не знають, ані бодай елементарних правил ввічливості. У цьому довелося переконатися, коли журналіст сайту «Голосно» намагалася отримати коментар щодо конфліктної ситуації на митниці із підприємством Рівненський льонокомбінат.

Розпочалося все тоді, коли Льонокомбінат замовив у Німеччині підшипники для фарбувальної машини. Втім, класифікація товару, визначена німцями, не влаштувала місцевих митників і звичайнісінький підшипник перекласифікували  у «корпус з умонтованим підшипником», тобто, це вже не підшипник, а корпус. Ба більше, митники заявили, що льонокомбінат ухиляється від сплати податку у розмірі… 776 гривень 12 копійок. Це попри те, підприємство лише за минулий рік сплатило 9,5 мільйонів гривень митних платежів на розрахунковий рахунок Рівненської митниці Міндоходів.

Керівник юридичного відділу Льонокомбінату Віталій Бережнюк підозрює, що таким чином посадовці тиснуть на підприємство з метою отримання неправомірної винагороди для себе, адже такі методи роботи вже давно у нашій країні стали нормою. Юрист переконаний, що правда на його боці і він йтиме до кінця і оскаржуватиме у судовому порядку несправедливі звинувачення у бік підприємства. Віталій Бережнюк не розуміє, як таке може відбуватися у державі, яка рухається у сторону Євросоюзу і, у той самий час, не визнає їхніх правил. Чим фактично звинувачує Німеччину в неправдивості наданої інформації.

- Я вважаю, що митниця Міндоходів порушила Угоду про партнерство та співробітництво між Україною та Європейським Співтовариством і їх державами-членами, оскільки німецька компанія, а це - виробник цього підшипника, оформила експортну декларацію за тим же кодом, за яким заявляв Рівненський льонокомбінат, - розповідає Віталій Бережнюк. – Нам інкримінують порушення Митного кодексу України, тобто дії спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів.

Керівник юридичного відділу Рівненського льонокомбінату вважає, що старший інспектор Олег Павлюк навмисно паплюжить чесне ім’я підприємства, або не розуміє порушень, яких припускається.

- В будь-якому випадку таким службовцям не місце в митних органах, - заявляє Віталій Бережнюк. – Адже, у випадку притягнення нас до адміністративної відповідальності за ухилення від сплати податків, Рівненський льонокомбінат буде позбавлений права отримати звання «економічного оператора», іншими словами – законослухняного підприємства, що в свою чергу, позбавить нас права на отримання певних пільг. Вказані пільги дали б можливість Рівненському льонокомбінату в спрощеному порядку здійснювати деякі митні формальності, що в свою чергу економило б час та гроші. Це виглядає як помста за принципову позицію вирішувати усі питання у законному полі.

Ми намагалися почути і іншу сторону конфлікту і спершу звернулися безпосередньо до інспектора митниці Олега Павлюка, який повинен був оформляти протокол про порушення митних правил. Втім чоловік відмовився будь-що коментувати. Ба, більше, заявив, що не готовий  класифікувати продукцію і відповідно не зміг пояснити підшипник це, чи корпус із вмонтованим підшипником. Інспектор порадив звернутися за коментарями у прес-службу митниці. Та попередив, що ми не маємо права його знімати на відео та записувати на диктофон без його згоди.

Попередньо зателефонувавши до головного спеціаліста з питань забезпечення доступу до публічної інформації та розгляду звернень громадян Рівненської митниці Міндоходів Світлани Вязнікової  ми повідомили про свій прихід, втім, як тільки почувши мету нашого візиту, жінка заявила, що «мусить порадитися із начальником» кинула слухавку. До моменту, як ми прибули до митниці у конференц-залі забрався цілий консиліум із заступника начальника митниці, юриста та інших осіб. Втім знімати чи бодай записувати на диктофон журналістам намагалися категорично заборонити. Пояснюючи свої дії тим, що буцімто ми знаходимося на території «режимного об’єкту». Втім показати відповідне положення у підтвердження своїх слів не змогли.

Відзняте відео митники показувати категорично заборонили

На відео є кадри, де заступник начальника рівненської митниці заявив, що протокол щодо ухилення від сплати податків сьогодні складати ніхто не буде. Проте, у той самий час інший інспектор вже складав такий протокол. З цього випливає дві думки: або підлеглі не доповідають про свої дії, або керівники у митниці нахабно брешуть, власне цим і пояснюється заборона знімати на відео.

Разом із тим, нам повідомили, що «делегація» зібралася лише з метою пояснити журналістам суть проблеми, а офіційний коментар дасть виконуючий обов’язки начальника Рівненської митниці Андрій Андрейків.

Виконуючий обов’язки начальника Рівненської митниці Андрій Андрейків

У приймальні начальника журналістам у категоричній формі заборонили заходити до кабінету керівника з мобільним телефоном та попросили лишити усі особисті речі у приймальні. Зайшли лише двоє журналістів без оператора. Втім, начальник заявив, що хоче говорити лише з одним журналістом, а інша нехай почекає у коридорі. Після того, як журналіст відмовилася та почала на диктофон записувати розмову, начальник почав виганяти за двері обох і навіть подзвонив до охорони щоби ті викликали міліцію. Далі подаємо розмову із журналістами у кабінеті начальника:

- Вас що, не стосується те, що це режимний об’єкт?

- Так, добре, але покажіть мені відповідне положення про те, що це - режимний об’єкт.

- Вся Ваша діяльність побудована на конфлікті…

- Єдине питання: ми можемо отримати офіційний коментар щодо нашого питання?

- Офіційний коментар може бути даний за результатами офіційного закінчення. Не можна в  процесі тої чи іншої дії по сукупності давати будь-які коментарі. На сьогоднішній день викликаний директор підприємства, він може висловити свою позицію, його пояснення будуть цінними. Особа, яка здійснює провадження по порушенню митних правил те саме, що ми… Ви що пишете? Вийдіть будь-ласка з кабінету!

- Я вийду, якщо ви мені покажете положення, що це режимний об’єкт.

Начальник не став відповідати на наше запитання, натомість зателефонував до оперативного чергового і попросив викликати дільничного міліціонера. Після певної паузи, заявив:

- Я - офіційна особа і не даю згоди, щоби мене хтось записував через телефон. Все, дякую, до-побачення.

- А ситуацію нам хтось прокоментує?

- До побачення!

- То ми коментаря не отримаємо?

- Офіційний коментар буде даний після заслуховування справи, до побачення.

- Добре, тоді давайте дільничного почекаємо. Ви ж викликали міліцію. Нехай складуть відповідний протокол про перешкоджання професійній діяльності журналіста.

- Ви отримаєте коментар сьогодні у письмовій формі. Є очевидні речі, коли ми не можемо зробити чорне – білим. Все, ми закінчили з вами спілкування і офіційно більше не будемо говорити.

- Добре, тоді чекаємо міліціонера.

- Прес-секретар Вам зачитає відповідь на камеру. Поки не завершена процедура ми не маємо право коментувати. Зачекайте у приймальні.

Прес-секретар прийшла до нас із документами, які, на думку митників,  визначають їхнє приміщення як режимний об’єкт, але показала наказ міністерства доходів і зборів України «Про затвердження Положення щодо проведення органами доходів і зборів єдиної інформаційної політики щодо взаємодії із засобами масової інформації». У наказі йдеться про те, що усі керівники структурних підрозділів Міндоходів у містах та районах, та інші зобов’язані неухильно дотримуватися Положення про організацію роботи із висвітленням діяльності Міндоходів у ЗМІ та проведення єдиної інформаційної політики у ЗМІ.

Головний спеціаліст з питань забезпечення доступу до публічної інформації та розгляду звернень громадян Рівненської митниці Міндоходів Світлана Вязнікова зачитує офіційний коментар

Окрім цього, нам показали і інший наказ, який називається  «Про затвердження порядку пропуску на територію і до адміністративного будинку Рівненської митниці і Міндоходів по вулиці Соборна, 104 міста Рівне та їх органи». І жодного слова у наказі про те, що ця «адміністративна будівля» є «режимним об’єктом».

Для роз’яснення чи є будівля митниці «режимним об’єктом» і чи має журналіст право проводити там фото-, відео-фіксацію ми звернулися до меді-юриста ОлександраБурмагіна.

- Про цей міфічний статус «режимного об’єкту» журналісти часто чують під час здійснення професійної діяльності. Здебільшого, його використовують для обмеження прав журналіста на присутність у певних місцях та на використання техніки. При цьому, такі обмеження з таким обґрунтуванням є протиправними, оскільки законодавство України не містить визначення «режимний об’єкт». Його просто не існує. Є Закон України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб», яким встановлено: режим охорони, охоронні заходи, державна охорона,  забезпечення безпеки, - зазначає медіа-юрист. - Відповідно до статті 4 даного закону, державна охорона органів державної влади України здійснюється щодо: Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України. Додатково стаття 9 вказує, що державна охорона здійснюється щодо будинків, де працюють:  Верховна Рада України,  Президент України,  Кабінет Міністрів України, Конституційний Суд України, Верховний Суд України, споруд і спеціальних транспортних засобів, що перебувають в їх користуванні, інших місць постійного і тимчасового перебування осіб, які охороняються відповідно до цього Закону, важливих державних об'єктів та прилеглих до них територій і акваторій, визначених Президентом України.

За словами медіа-юриста, в розвиток зазначеного закону було прийнято декілька підзаконних нормативно-правових актів. Зокрема, мова про наказ Управління Державної охорони України «Про затвердження Порядку забезпечення безпеки посадових осіб, щодо яких здійснюється державна охорона у місцях постійного та тимчасового перебування» та постанова Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо вдосконалення охорони об'єктів державної та інших форм власності».  Ними було встановлено декілька переліків об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони  при Міністерстві внутрішніх справ за договорами. Це будинки, в яких розміщуються центральні органи виконавчої влади (крім центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, Державної податкової служби  та Державної митної служби) - в межах асигнувань, передбачених у  державному бюджеті на їх утримання, національна телекомпанія, національна радіокомпанія, державні телевізійні центри, будинки радіомовлення та звукозапису, державні архіви та їхні сховища, державні музеї, картинні галереї, історико-культурні заповідники, інші важливі об'єкти культури, де зберігаються історичні та культурні цінності загальнодержавного значення, українська фондова біржа та її філії, державні підприємства ювелірної промисловості, інспекції пробірного нагляду, бази, склади благородних металів, дорогоцінного каміння та виробів із нього, підприємства, що виробляють цінні державні папери, об'єкти водопостачання населених пунктів з резервуарами питної води, центральні й обласні аптечні склади, склади мобілізаційного резерву, підприємства, спеціалізовані цехи і дільниці, що виробляють вогнепальну спортивно-мисливську зброю, спеціальні засоби, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, засоби активної оборони, вибухові речовини та об'єкти їх зберігання.

- Знову ж таки, необхідно звернути увагу, що в вище перелічених нормативно-правових актах не йдеться про можливу заборону використання техніки. Вони передбачають порядок і умови охорони важливих для країни об’єктів та осіб, - коментує Олександр Бурмагін. - В тому числі, спеціальний порядок допуску, також і журналістів. Через отримання перепусток, наявність посвідчень і так далі. І, якщо можна дискутувати з приводу необхідності забезпечення режимному об’єкту охорони  через заборону зйомки (все одно очі бачать), то у випадку регіональної митниці можна однозначно стверджувати, що її немає в переліку цих «особливих» об’єктів.  Тобто, аргументувати обмеження прав журналістів на використання техніки внутрішніми відомчими інструкціями в даному випадку неправильно і протиправно. Адже, у частині 2 статті 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. У частині 3 зазначено, що це право можна обмежувати тільки на підставі Закону.

До слова, аналогічну схему містить і «журналістська» стаття 25 Закону України «Про інформацію», в частині 1 зазначено: «Під час виконання професійних обов'язків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів, за винятком випадків, передбачених законом».

Автор цих рядків радить митникам отримати відповідь на питання: «що таке закон», в статтях 91 та 94 Конституції України. А саме – це акт, прийнятий Верховною Радою України (стаття 91 Конституції України), який оприлюднено в установленому порядку (стаття 94 Конституції України).

Немає закону – немає обмеження. Дуже просте правило. Митниця не спромоглася аргументувати свою позицію, оскільки такого закону «про режимні об’єкти», або іншого, який би визначав статус таких «режимних об’єктів» - немає.

Втім тепер нас і не дивує заборона митників здійснювати аудіо та відео фіксацію, адже придумані ними «внутрішні» правила є не законними.

Тим часом, Рівненський льонокомбінат вже підготували заяву до суду про визнання протиправними дії головного державного інспектора відділу планування та координації роботи оперативного управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Рівненської митниці Міндоходів Олега Павлюка. 

 

Ключові слова: 

Додаткові фото: 

Коментарі

Дуже корисна стаття і дякую юристу за визначення що таке режимний об'єкт

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.