Рівненська майстриня Олена Медведєва готує унікальний подарунок для Ліни Костенко

  • КУЛЬТУРА
Втр, 12/05/2017 - 12:55

«Я поцілую мальву у щоку» - таку назву матиме нова вишита книга рівненської майстрині Олени Медведєвої. Маючи у своєму доробку вишиті «Кобзар», збірку Івана Франка «Народна пісня» та чотири Євангелія, засновниця видавництва «Креативна книга» та дитяча письменниця Олена Медведєва вирішила в такий спосіб вшанувати і геніальну поетесу сучасності. Робота над збіркою вже добігає кінця, тож майстриня вирішила поділитися своєю радістю і запросити до участі у творчому процесі і відомих рівнянок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Рівному відомі жінки вишивали поетичну збірку Ліни Костенко (ФОТОГАЛЕРЕЯ)

Днями жінки із найрізноманітніших сфер життя міста зібралися у Міському будинку культури, щоби разом творити диво – вишивати поезії Ліни Василівни Костенко. Серед вишивальниць – заступник міського голови Галина Кульчинська, відома волонтерка і професійний військовий Вікторія Шинкаренко, начальник методичної служби управління освіти Мирослава Жовтан, голова громадської організації «Просвіта молода» Людмила Грекул, керівник гурту «Лісова пісня» Галина Давидюк, мати 19 прийомних дітей, жінка 3-го тисячоліття Орися Примак, акторка Рівненського драмтеатру, виконавиця ролі Марусі Чурай в однойменній виставі Ніна Ніколаєва, керівник Міського будинку культури Ольга Стельмах, засновниця проекту «Пузата мама» Оксана Кравець, завідувачка відділом етнографії обласного краєзнавчого музею Алла Українець, власниця бренду ARTmodels Оксана Ігас та інші.

До слова, Аллі Українець пощастило бути знайомою з Ліною Василівною особисто – свого часу вони разом їздили в Чорнобильську експедицію і відтоді їх пов’язують теплі, приязні стосунки. Решту вишивальниць, серед яких чимало давніх подруг і товаришок майстрині, також об'єднує певна дотичність до творчості Ліни Костенко і, звичайно, любов до її поезії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рівненська Маруся Чурай завершує творчий рік вишиванням поезії Ліни Костенко

Цікаво, що авторка вишиваних книг Олена Медведєва давно мріяла висловити своє захоплення поезією Ліни Василівни. Майстриня згадує, як кілька років тому рівняни відзначали на майдані Незалежності день народження поетеси. Тоді можна було підходити до мікрофона і читати її поезії.

- І тоді я зрозуміла, що знаю дуже багато її поезій і можу зробити це зараз, але це не буде повною мірою передавати моє ставлення до них. Мені захотілося зробити щось таке, щоби вкласти всю душу. І тоді за це буде не соромно і це буде повнота. Так я зрозуміла, що потрібно вишити поезію Ліни Костенко, от тоді я віддам їй себе до останньої краплиночки, - розповідає Олена Медведєва.

І коли розпочалася робота над збіркою, вже було покроєно і пофарбовано полотно сторінок, а рами вишиті мальвами, майстриня надіслала кілька світлин Людмилі Грекул зі словами: «Не можу привласнити собі всю радість вишивання поезії Ліни Костенко. Хочу поділитися цим із вами». Відтак виникла ідея такого спільного проекту, який підтримали друзі майстрині.

Для рівненської мисткині важливим було отримати особистий дозвіл і благословення Ліни Василівни на вишивання її поезій. Допомогли у цьому також друзі письменниці. Тож сьогодні Ліна Василівна знає, що вишивається така збірка її поезій. Вона подивилася роботи Олени Медведєвої і дала добро та особисте благословення.

За задумом майстрині, збірка має бути готовою до дня народження Ліни Василівни – 19 березня. У цей день пані Олена хоче представити рівнянам готову книжку, зробивши в такий спосіб подарунок геніальній поетесі. А чарівні рівнянки, розгорнувши цю унікальну книгу, зможуть знайти в ній поезії, до вишивання яких долучилась кожна з них. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Рівненщині жінка власноруч вишила Євангеліє

 

Назва вишиваної збірки «Я поцілую мальву у щоку» - цитата з поезії Ліни Костенко. Авторка задуму обіцяє, що ця книжка буде значно більшою, ніж вишитий «Кобзар», заввишки вона сягатиме 60 см, а ширина сторінки дорівнюватиме 42 см. Планується, що збірка складатиметься з 60 сторінок. Обкладинка матиме зелену шкіру, а на форзацах, обробленим золотом, будуть рожевіти мальви, які вже намалювала Наталка Серветник. Полотно ж для сторінок майстриня фарбувала сама, оскільки, каже, ніде не знайшла такого кольору.

Вишивальницям дісталися сторінки, які завершатимуть збірку. Тематично вони були поділені за назвами віршів - «Любов Нансена», «Буває мить якогось потрясіння», «Шлях на Голгофу». Як пояснила Олена Медведєва, для вишиваної книги поезії в основному вибиралися із збірки «Вибране», і обирали їх самі рівняни.

- Коли люди довідалися, що я вишиваю поезії Ліни Василівни, почали телефонувати або просити при зустрічі вишити улюблений вірш. Так і назбиралося віршів на цілу збірку, - з посмішкою зізнається майстриня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Рівненський буквар» приніс письменниці-майстрині премію Уласа Самчука

При цьому важливо, додає пані Олена, що розміри віршів наче самим Провидінням були підібрані так, щоб жоден рядочок не перейшов на іншу сторінку, адже естетична складова вишиваного шедевру також є надзвичайно важливою.

Допомагаючи вишивальницям зробити перші стібки, майстриня продемонструвала власну техніку вишивання літер на основі стебнівки, показала, яка по периметру вишивати ті чи інші літери, пояснила, які букви в українській мові зустрічаються найчастіше, які даються найскладніші, а які вишивати найлегше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Краєзнавчий буквар рівненської письменниці Олени Медведєвої – книга, що вчитиме любити

Цікаво, що вишиває Олена Медведєва не лише українською, але й польською та англійською мовами. Крім цього, вона запатентувала свої власні шрифти, отримавши в Інституті інтелектуального права свідоцтва про це, адже до цього вишиваних шрифтів такої техніки не було взагалі.

Нагадаємо, рівненська майстриня вишиває книжки з 2011 року, коли було засноване видавництво книг ручної роботи «Креативна книга». Відтоді захоплення майстрині переросло в одну зі справ її життя. Пані Олена зізнається, що тоді просто хотілося створити бібліотеку вишитих казок, а потім, коли зрозуміли, що самого вишивання замало, захотілося спробувати застосовувати й інші техніки. Так в доробку майстринь «Креативної книги» на сьогодні вже є чимало арт-буків - вишита книга, бурштинова, бісерна, шкіряна, мереживна, різьблена, в’язана спицями, книга-батик, випалена, солом’яна, вербова та інші. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Франко рукотворний: рівненська майстриня увічнила творчість Каменяра в унікальній збірці

Вишивання творів українських класиків стало другою сходинкою цього проекту. У 2013 році з’явився вишитий «Кобзар» 1840 року видання, а минулого року – збірка поезій Івана Франка «Народна пісня» з нагоди відзначення  пам'ятних дат - 160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті письменника. Роботи Олени Медведєвої знають у Мексиці, Франції, Канаді, Італії, Лівані. Нині творчість рівненської майстрині представлена також у Музеї книги та друкарства в Острозі. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Книжку про прапор Рівного і кольорових равликів презентувала Олена Медведєва

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.