Рівненським сайтом про князів Острозьких найактивніше користується Москва

  • КУЛЬТУРА
Пон, 11/13/2017 - 17:56

У Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація Центру вивчення спадщини князів Острозьких Національного університету «Острозька академія». Керівник Центру, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» Ігор Тесленко розповів про досягнення центру, який вже протягом 5 років займається дослідженням історії великого Острозького князівства, а також про конференції, які проходять в Острозі на базі академії, про науковий збірник «Острозька давнина» і про сайт, який є майданчиком для спілкування науковців і любителів старовини.

- Наш центр займається дослідження історії Острозького князівства, Острозької академії, князів Острозьких, а також тих людей, які прийшли володіти землями цих блискучих українських аристократів пізніше, - розповідає Ігор Тесленко.  - Найбільше наше досягнення, що нам вдається тримати рівень і запрошувати до співпраці людей з-поза меж України. На наше звернення відгукуються фахівці в Польщі, Білорусі, Литви та з інших країн Європи, і вони публікують свої тексти в нашому науковому збірнику, дехто приїжджає на наші конференції. Найбільше досягнення – нам вдається розширити коло дослідників нашої тематики, оскільки ми бачимо, що дуже багато питань нашого минулого  - не тільки конкретно острозького, а загалом українського минулого – досі не висвітлено. Ми сподіваємось за рахунок цього заходу дати відповідь на багато питань, які раніше навіть, можливо, не були поставлені.

Ігор Тесленко живе і працює в Києві, але зацікавився вивченням спадщини князів Острозьких завдяки походженню матусі, яка родом з-під Острога. Там  у Славутському, Ізяславському та Острозькому районах науковець провів роки свого дитинства. Відтак свого часу зацікавився історією цих теренів.

- Почалося з хобі, а потім переросло в серйозний інтерес, - пояснює Ігор Тесленко, -  вступив на кафедру історії вже знаючи, що хочу займатися князями Острозькими. Під керівництвом Наталії Яковенко захистив дисертацію по історії Острозької волості – тільки однієї частинки великого Острозького князівства, і далі займаюся цією родиною, їхніми маєтностями. Зараз мене найбільше цікавлять люди, які навколо них оберталися, слуги, дворяни, як функціонував цей двір, при чому не тільки тут, а які там французи були, німці, англійці, як вони забезпечувались і для чого їх сюди запрошували. Ця історія має дуже сильний упор на локальну історію, тому я збираю інформацію про ті села, про тих ленних слуг, які тримали ці села на службі князів Острозьких.

В майбутньому Центр вивчення спадщини князів Острозьких планує і надалі проводити щорічні конференції, видавати збірники, виставляти найновіші і найцікавіші публікації 19 та 20 сторіччя на своєму сайті. Важливо, що всі публікації на сайті - у вільному доступі, і щоб прочитати чи скачати ці тексти, не потрібно платити, реєструватися, вводити якісь паролі і логіни, це абсолютно відкрите джерело інформації, наголошує Ігор Тесленко.

Цікаво, що за статистикою, одним із найактивніших іноземних міст-користувачів сайтом є Москва. За словами Ігоря Тесленка, там є потужний осередок дослідників історії середньовічної і ранньомодерної України, який існує ще з радянських часів.

- Можемо підозрювати, що це інтерес не без політики. Звісно, це хороші історики, але вони, ймовірно, просувають певні, достатньо слизькі тези, наприклад, про існування єдиного народу, про відсутність різниці православних українців і православних московітів, тобто бачимо у них певні підтексти. Але тим не менше, вони користуються нашим сайтом, - додає керівник центру.

На другому місці серед закордонних читачів - Бостон, потім Варшава, Мінськ, Санкт-Петербург, Вільнюс, Краків, Гродно тощо. Активно користуються інформацією сайту і відвідувачі з Києва (30% читачів), Острога, Рівного, Сум, Львова, Житомира, Луцька, Хмельницького, Харкова тощо. 

Також науковець запрошує усіх зацікавлених історією Острожчини на наукові конференції, які проводить Центр. Особливістю таких конференцій є те, що науковці не тільки оптимально намагаються використати власний потенціал Острозької академії, а й залучити сторонніх фахівців. А матеріали конференцій публікуються не до, а після заходу, що дозволяє авторам у ході дискусій переосмислити підготовлені матеріали, доповнити і видати якомога якісніший текст.

Особливістю видання «Острозька давнина», за словами керівника центру, є те, що науковий збірник містить суто наукові якісні матеріали, тут немає ніяких віршів, спогадів, белетристики. Публікуються тексти не тільки українських фахівців, але й науковців з Польщі, Литви, Флорентійського університету тощо. Гордістю авторів збірника є три покажчики – іменний, географічний та покажчик стародруків, рукописів та історичних пам’яток, за якими можна прослідувати згадку про той чи інший документ, населений пункт чи прізвище у текстах.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.