«Два шляхи» рівненських майстринь відкрили нову еру у світі художнього текстилю

  • КУЛЬТУРА
Чтв, 09/14/2017 - 13:11

Яскраві, космічні, вдумливі, емоційні, пропущені крізь розум, серце і душу… Такими постали творчі роботи двох молодих рівненських мисткинь Оксани Галайчук та Алевтини Кляповської, презентовані у Виставковій залі обласної спілки художників. Саме тут днями відкрилася дуетна виставка із символічною назвою «Два шляхи», на якій майстрині представили свій творчий доробок за останні три роки.

Фото - rivneart.org.ua

Оксана Галайчук та Алевтина Кляповська – представники молодої генерації рівненського осередку художників. Проте картин дівчата не пишуть – вони їх створюють за допомогою зовсім інших, здавалося б, геть не мистецьких матеріалів. Пензлі, мольберти та фарби їм замінюють нитки, пряжа, пакля та інша текстильна сировина. Таким чином майстрині розвивають один із найцікавіших та перспективних напрямків сучасного декоративно-прикладного мистецтва – художній текстиль.

Біля 20 робіт, представлених на виставці, одразу зачаровують глядача, занурюючи його у багатовимірний світ художнього текстилю. Батик, гобелен, клеєння льоном, експериментальний текстиль – роботи вражають своєю масштабністю, розмаїттям барв, технік і матеріалів. І разом із тим створюють відчуття єдиного ансамблю, наповненого потужним змістом, символікою та витонченим естетичним смаком.

Тут поєднані між собою і прадавні символи та знаки, і концентрація космічних енергій, і філософське підґрунтя. В об’ємних яскравих композиціях, які представляють собою почасти цілі художні інсталяції, відчувається чуттєве жіноче начало і водночас глибоке занурення у мікрокосмос людської душі, тонке відчуття вічного колообігу і протистояння життя.

 

Ідея зробити таку велику спільну виставку стала результатом певного етапу творчого шляху, який подолали майстрині. У кожної він свій, яскраво індивідуальний, втім об’єднує жінок мистецтво. І саме пристрасть до текстилю стала тим спільним вектором, якому слідують дві паралелі їх творчих траєкторій.

- Текстиль - моя стихія творчості! Коли відчуваєш матеріал в руках, кожну ниточку, випробовуєш різні технології в роботі з матеріалом – відчуваю від цього неабияке задоволення! – зізнається Алевтина Кляповська. - Моє творче кредо: «Для мене в мистецтві неможливо наслідувати нічого іншого, окрім того, що лине з душі. Ідея - зароджується в серці, і є рушійною силою в моєму житті».

 

Свого часу і Алевтина, і Оксана навчалися в РДГУ, а згодом доля звела їх у міському Палаці дітей та молоді, де майстрині викладають у школі образотворчого мистецтва. Оксана Галайчук працює в ПДМі з 2001 року, а Алевтина свого часу була вихованкою цієї школи. Будучу колегами та сповідуючи любов до стихії художнього текстилю, жінки також є друзями і однодумцями по життю.  

- З Оксаною нас об’єднує творчий шлях, яким ідемо, підтримуючи одна одну, та дружба, в якій немає конкуренції, заздрощів, а тільки підтримка та допомога в усьому, - говорить Алевтина. - Я називаю це справжньою жіночою дружбою, коли дружать не за щось, а щиро і за покликом душі.

 

Обидві рівненські майстрині неодноразово заявляли про себе на міських, загальних, всеукраїнських, регіональних виставках. Тож усі представлені роботи пройшли чималий шлях мистецьких випробувань.

- Представлені роботи пройшли всеукраїнські відбори, презентувались у Дніпрі, Чернівцях, Білій Церкві, як відібрані для представлення на всеукраїнських виставках. Є роботи, які  пройшли найвищий щабель в Україні – були відібрані на П’яту Всеукраїнську триєнале художнього текстилю у 2016 році. Там дуже великий конкурс, беруть участь художники з багатьох країн, і у нас обох по одній роботі пройшло на цьому конкурсі, - розповідає Оксана Галайчук.

Мисткині пояснюють, що для дуетної виставки відібрали більш масштабні роботи, в яких вкладено більше часу, праці та звісно душі. Окрім традиційних гобеленів та батика, чимало робіт, створених за авторськими техніками із використанням різних матеріалів, що представляють такий напрямок як експериментальний, сучасний текстиль. Завдяки кропіткій ручній роботі, вишуканій фантазії художниць та майстерному виконанню звичайна лляна пакля, вовна, бавовна, акрил, зливаючись і трансформуючись, перетворюються на цілісні художні композиції.

 

«Антагонізм душі» - таку назву має одна з робіт Алевтини Кляповської, що була представлена на Львівській виставці текстилю (прототип Міжнародного триєнале у м.Лодзь (Польща). Над нею художниця працювала кілька місяців, адже робота є складною у виконанні, має об’ємну форму, велика за розмірами і всередині містить «справжнє» серце з аортами. А за допомогою підсвічування створюється ефект серцебиття. Тож робота являє собою цілу художню інсталяцію.

 

- Тут показано, що в кожній людині є велике протистояння чорного і білого, світлої і темної сторони нашої душі. Всередині - серце, яке віддзеркалює символічне зображення крові, що є знаком прояву любові у нашому житті. І так само із чорних і білих пазлів складається усе наше життя, наші душі, наші життєві позиції, - пояснює Алевтина.  

Одним із основних матеріалів, використаних у цій роботі, є лляна пакля, якою після певної обробки обклеюється форма. Це так звана клейова техніка, яку Алевтина привезла до Рівного з Львівської академії мистецтв, де здобувала ступінь магістра. Саме у Львові дівчині пощастило отримати майстер-клас у відомої мисткині Таміли Печенюк, яка насправді ніколи не ділиться своїми техніками. Нині ж цей творчий напрямок, який прийшов в Україну з-за кордону, активно розвивається і у Рівному.

Рівненська художниця по текстилю Тетяна Лукашевич, яку дівчата називають своєю творчою мамою, зізнається, що відчуває своєрідний духовний зв'язок із своїми вихованками. Да і життєві шляхи їх постійно перетинаються – в РДГУ, де викладала пані Тетяна, у школі Палацу дітей та молоді, в її майстерні, крізь яку пройшла не одна робота Алевтини та Оксани на різних етапах їх творчості. У Львові ж Алевтині довелося навчатися в однокурсників рівненської художниці.

 

- Я також текстильниця, тому постійно тягнула дівчат до себе, щоб вони рухалися, розвивалися. Щоправда, дівчата дуже активно працювали і тому досягли вже доволі серйозного рівня. Це треба було пройти досить нелегкий шлях до такої виставки претендентів. Пройти через 8 республіканських виставок у Києві, а там іде серйозний відбір. Плюс кожна текстильна робота потребує багато фізичних затрат, досить довго робиться, тобто це збиралося роками, - зазначає Тетяна Лукашевич.

За словами художниці, молоді рівненські мисткині сьогодні абсолютно вписуються в сучасну концепцію текстильного мистецтва. Популярний у Європі, зокрема у Польщі, Німеччині, де  відбувається дуже багато текстильних бієнале та триєнале, текстиль зайняв свою потужну нішу і в Україні. Це виставки, які визнають і живописці, і скульптори.

- «Вискочили із площини» - так інколи говорять про текстильні роботи, які можуть бути дуже різноманітними. Це і рельєф, і текстильна повноокругла скульптура, якісь просторові речі, цілі складні інсталяції. І дуже тішить, що дівчата опанували всі ці техніки, тому що раніше текстиль це був лише класичний батик та класичний гобелен. А сьогодні розпис на дошці з мотузками – це також текстиль, отже тут всі види мистецтва увібрались воєдино.

Друзі, колеги по цеху, викладачі РДГУ та образотворчої школи ПДМ, які завітали на відкриття виставки Алевтини та Оксани, відзначили новий подих, який дівчата привнесли у цей напрямок художньої творчості, сміливість експериментів, високий естетичний смак робіт. Багато хто зауважив, що у Рівному почала розвиватися своя школа текстилю, яка, звичайно, занурюється корінням у Львівську школу.  

 

- Без зайвої скромності скажу, що це справжній подарунок місту, оскільки це такий вид мистецтва, що опановувати його потрібно не тільки головою, а й душею і серцем. Впускати його в себе, пропускати через себе й якимось чином дарувати той посил, що сьогодні й роблять ці молоді майстрині. Дуже пишаюся тим, що в нашому закладі такі класні викладачі, - привітала мисткинь з успіхом директор Рівненського міського палацу дітей та молоді Ірина Первушевська.

А на думку митця-кераміста Віри Чернієнко, Алевтина Кляповська та Оксана Галайчук відкрили нову еру в мистецтві нашого міста, тому що на цій виставці через їхні особистості проявився зв'язок художньої школи, мистецького інституту й спілки художників.

- Ще напевно такого явища в нас не було, скільки я пам’ятаю. Вітаю наше місто з таким глобальним явищем, - додала Віра Чернієнко. 

Виставку "Два шляхи" можна побачити у виставковій залі РООНСХУ до 17 вересня.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.