Рівненський історик розповів, як йому перешкоджали працювати над образом князя Костянтина Острозького

  • КУЛЬТУРА
Пон, 09/11/2017 - 12:39

У рамках відзначення 503-ї річниці Перемоги у Битві під Оршею, у Рівненському краєзнавчому музеї відбулася презентація портрета великого воєводи князя Костянтина Острозького, який був написаний на прохання Миколи Бендюка столичним художником-іконописцем Юрієм Нікітіним. Портрет є по-своєму унікальним, адже являє собою достеменну копію портрету 1579 року, який знаходиться в Острозькому замку і до цього часу датувався початком ХХ століття.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рівненський мистецтвознавець розповів детективну історію з портретом князя Острозького

Рівненський історик та мистецтвознавець, художник-реставратор Острозького історико-культурного заповідника Микола Бендюк розповів, що зацікавившись постаттю князя Костянтина Івановича Острозького – одного з найкращих воєначальників в історії України, почав досліджувати його портрети. Адже на сьогодні до нас дійшло чимало портретів князя, але всі вони здебільшого демонструють трафаретний, абстрактний образ, на якому важко вгадуються реальні риси обличчя полководця.

 

Втім, намагаючись зібрати докупи та проаналізувати всі існуючі портрети князя Острозького, мистецтвознавець стикнувся із такою проблемою, як небажання деяких музейників піти назустріч і надати портрети для вивчення. Микола Бендюк вирішив зібрати усі портрети, що є в Україні, Білорусі, Польші, Італії, Литві, але у Національному музеї у Львові ім.А.Шептицього наштовхнувся на непорозуміння.

- На жаль, я не міг до всього дійти і побачити всі портрети, бо навіть у деяких наших музеях не хотіли йти на співпрацю. Наприклад, у львівському національному музеї Шептицького, коли я сказав директору, що пишу таке дослідження і мені треба бачити той портрет, який є у фондах їхнього музею, бо зі старої чорно-білої фотографії важко скласти уявлення, я хочу подивитися портрет вживу, його зворотню сторону, на якому полотні написано і т.д., то була така заява, що це лише їхні працівники мають таке робити. Мовляв, колись, якщо наші працівники напишуть, ви відкриєте книжку, прочитаєте в каталозі, що це за портрет і тоді використаєте. На жаль, отака позиція музейників наразі є в Україні, - зазначив Микола Бендюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Рівному презентували «Камінь спотикання», присвячений Перемозі в Битві під Оршею

Крім цього, під час заходу в Рівненському краєзнавчому музеї було презентовано історичну розвідку Миколи Бендюка «Великий гетьман князь Костянтин Іванович Острозький». У книзі розповідається про життя та діяльність Великого гетьмана князя Костянтина Острозького, під проводом якого 8 вересня 1514 року 30-тисячне українсько-польсько-литовське військо здобуло перемогу над 80-тисячною армією Московського князівства.

Книжка вийшла поки що кількома сигнальними примірниками, і якщо міська рада виділить кошти, її планується видати тиражем 1000 екземплярів, які буде роздано по бібліотеках та школах. 

Секретар Рівненської міської ради Сергій Паладійчук, який також завітав на захід, у своє чергу нагадав, що за три останні роки Рівне зробило чимало для популяризації цієї історичної дати. Зокрема минулого року одну з вулиць у Рівному було названо іменем Оршанської перемоги. А цьогоріч за ініціативи рівненської громади Спільна Українсько-польсько-литовська військова бригада отримала ім’я Костянтина Острозького.

- Це відновлення історичної справедливості, тобто повернення нам і подій, і персонажів, таких як Костянтин Острозький, що є надзвичайно потужними, європейського рівня. Я був здивований, що багато людей взагалі не чули про цю перемогу. Ця подія була свідомо стерта з історії України, тому що і для Російської імпреії, і потім для Радянського союзу сама фраза, що Руське військо на чолі з Костянтином Острозьким розбило військо московитів, була вбивча. Саме тому сьогодні нам потрібно популяризувати такі події, які мають колосальне патріотичне і символічне значення, - зазначив Сергій Паладійчук. А також пообіцяв, що портрет князя Костянтина Острозького обов’язково стане одним з експонатів майбутнього Музею міста Рівного.

 

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.