Рівненський мистецтвознавець розповів детективну історію з портретом князя Острозького

  • КУЛЬТУРА
Суб, 09/09/2017 - 16:19

У рамках відзначення 503-ї річниці Пермоги у Битві під Оршею у Рівненському краєзнавчому музеї презентували портрет полководця Костянтина Острозького пера столичного художника Юрія Нікітіна та історичну розвідку Миколи Бендюка «Великий гетьман князь Костянтин Іванович Острозький». 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Рівному презентували «Камінь спотикання», присвячений Перемозі в Битві під Оршею

Щодо портрету князя Костянтина Острозького, який є видатною історичною особистістю європейського рівня, Микола Бендюк розповів, що стикнувся з цілою детективною історією, вивчаючи його образ на портретах.

Спочатку історик зацікавився тим, а що, власне, лишилося в Україні і у світі взагалі від князя Костянтина Острозького. У науковому збірнику була опублікована його стаття про речі, які належали Костянтину Івановичу Острозькому. А згодом рівненський мистецтвознавець зайнявся і портретом князя, намагаючись з’ясувати, а як же виглядав Костянтин Острозький.

- Є маса портретів різного періоду, але вони всі різні, тому що кожен портрет переписували сотні разів, і до нашого часу вже дійшли настільки абстрактні, трафаретні образи, що зрозуміти навіть риси обличчя було складно, - пояснює Микола Бендюк. – І от коли я почав вивчати існуючі портрети князя, почався цей детектив. Я зібрав їх усіх – наші в Україні, ті, що є в Білорусі, Польщі, Італії, Литві. Проаналізував і тоді дійшов до висновку, що тільки два портрети є найбільш оригінальними. Це, власне «Битва під Оршею» - велика картина, яку датують 1530 роком і яка зберігається у Варшаві - на ній князя Острозького зображено три рази. Тобто це таке собі «кіно 16 століття», де спочатку зображено, як князь Острозький організовує військо, потім переправляє через Дніпро, потім каже гармашам стріляти та розбивати московітів, а потім наздоганяє і добиває. Тобто на картині зображена ціла хроніка подій. І другий портрет – це портрет князя, який зберігається у нас в замку в Острозі.

Історик розповідає, що на цей портрет раніше не сильно звертали увагу – він є дуже темним, запиленим, і обличчя практично не читається, риси князя дуже важко прослідкувати. Але на звороті дослідник знайшов напис – 1579 рік.

- Чого такий рік, якщо князь помер за 50 років до цього? А потім я зрозумів, що у 1579 році князь Василь Костянтин Острозький, син Костянтина Івановича, готував надгробок для батька в Успенському соборі Печерської лаври, і для того надгробку потрібен був портрет. Він наймає якогось художника, який і зробив копію з портрета автентичного, з якого робився, власне, і сам надгробок. Бо якщо ми порівняємо надгробок (є фотографія), і оцей портрет, ми побачимо, що вони цілком відповідають один одному. Тобто портрет робився до надгробку. Можливо, він був надтрунний і висів в Успенському соборі, а в Острог він попав у 1914 і це також дуже дивна історія. Прийшов чоловік у військовій формі – офіцера російської армії, приніс портрет, сказав «Це вам» і подарував музею. І таким чином ця робота датувалася початком ХХ століття. Поки я не знайшов ту дату.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рівненський історик розповів, як йому перешкоджали працювати над образом князя Костянтина Острозького

У 2015 році Микола Бендюк попросив відомого столичного іконописця Юрія Нікініта зробити копію того портрету. Копія вийшла дуже гарна, один до одного. Але коли мистецтвознавець почав проводити ще одне дослідження, і просвітив той портрет сильним світлом, він побачив, що там вгадуються всі риси стилістики портретів початку 16 століття.  

- На бороді, на вусах, скрізь чітко читається стилістика початку 16 століття, хоча то був портрет другої половини 16 століття. Тоді я попросив Нікітіна доробити портрет до цього дня, тобто повністю відтворити той оригінал. Кажу, а давай зробимо провокацію – напиши, як би цей портрет виглядав на 1579 рік. І тепер ми можемо порівняти ці два портрети - наскільки Нікітін «попав чи не попав», - жартує Микола Бендюк. - На наступний рік, коли Рівне відзначатиме 500 років відтоді як місто перейшло у власність князів Острозьких, я розчищу той портрет і ми їх порівняємо, - пообіцяв історик. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Унікальну ікону з рівненським корінням презентували в рамках проекту «Війномир’я»

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.