Унікальну ікону з рівненським корінням презентували в рамках проекту «Війномир’я»

  • КУЛЬТУРА
Втр, 08/22/2017 - 18:48

В рамках проекту «Війномир’я» рівненського фотохудожника Олександра Харвата, який представив портрети воїнів з передової лінії фронту, у краєзнавчому музеї відбулася презентація та освячення авторської ікони столичного художника Юрія Нікітіна «Богородиця військова».

Ікона у стислі терміни була написана спеціально для проекту і містить зображення реальних історичних осіб, пов’язаних з Рівненщиною.

 

Як розповів мистецтвознавець та художник-реставратор Микола Бендюк, традиція зображення на іконах Богородиці Покровительки відома здавна. Але рівненська ікона є особливою.

- Найвідомішим є сюжет, коли Богородиця  покриває омофором людей, які знаходяться в церкві. Це традиція Візантійська. А в Україні ще з 17 століття розгорнулась інша традиція, коли перед покровом Богородиці з’являються реальні люди, в більшості воїни, люди, які воювали, давали гроші на церкву і замовляли художнику намалювати на іконі – говорячи сучасною мовою - спонсора. І тому ікони з гетьманами, полковниками, особливо козацької доби, були розповсюджені на Україні, - пояснює Микола Бендюк.  

Юрій Нікітін же написав ікону, наблизивши її до нашого регіону. Тут, на відміну від однойменної ікони, що раніше була освячена у Михайлівському храмі і планується експонуватися у Гарнізонному храмі, окрім традиційних образів святого Володимира і гетьмана Івана Мазепи, на передньому плані зображено князя Костянтина Івановича Острозького.

- Це великий гетьман, який переміг московитів у битві під Оршею у 1514 році, що зупинило тоді навалу московської орди на Європу приблизно на 40-50 років, а може і на цілі століття. І коли постало питання образу бандерівця – а це, зрозуміло, були правонаступники козацтва, УНР, УПА – замість абстрактного образу було вирішено зобразити Ніла Хасевича – воїна УПА і члена ОУН, художника, який воював не стільки зі зброєю, а пензлем та долотом, яким вирізав свої гравюри. Його знав увесь світ, він робив виставки і в Парижі, і у Варшаві, але помер тут у нас, на Рівненщині. Зліва зображені абстрактні воїни, які були на Майдані, а зараз воюють в АТО, - додає Микола Бендюк.

Таким чином рівненська "Військова Богородиця" не тільки є покровительною українського воїнства, а відображає ще й правонаступництво українського війська – від козацтва до сучасних воїнів та містить "рівненське коріння". 

Копію ікони було подаровано Рівненській єпархії УПЦ КП, а міні-копії ікони «Богородиця військова» отримали військовослужбовці, що завітали цього дня на захід до музею. 

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.