У Рівному презентували "Червоного" - український вестерн із духопідйомним фіналом

  • КУЛЬТУРА
Птн, 08/18/2017 - 10:35

У Рівному відбувся допрем’єрний показ української історичної драми «Червоний». У кінопалаці «Україна» на перегляд стрічки, що відбувся за підтримки міського управління культури та міжнародного кінофестивалю «Місто Мрії»,  зібралися сотні рівнян, а по завершенню зал аплодував стоячи. На показ також завітали режисер фільму Заза Буадзе та львівський актор Микола Береза, який виконав роль головного героя Данили Червоного. Тож перед самим переглядом  журналісти мали нагоду поспілкуватися із творцями фільму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Микола Береза розповів рівнянам, як почувався на зйомках "Червоного" у колі типових криворіжан

Як розповів Заза Буадзе, він зняв фільм за однойменним романом українського письменника Андрія Кокотюхи, але для втілення режисерського задуму використав лише одну з трьох  частин роману.

В основі сюжету - історія двох українців, котрі воювали за батьківщину по різні боки барикад. Проте доля звела їх в одному таборі. Тепер вони каторжани: український повстанець Данило Червоний, якого зіграв Микола Береза, та радянський льотчик Віктор Гуров (актор Олег Шульга). Каторжники зустрічаються у радянському концтаборі і вперше в історії «ГУЛАГу» підіймають там повстання.

Фільм був знятий за підтримки Державного агентства України з питань кіно, і є результатом спільного виробництва продюсерського центру «ІнсайтМедіа» та Одеської кіностудії. Загальний бюджет фільму склав 20 мільйонів гривень, і половину з них виділило Держкіно.

- Це історія про повстання українців у таборах ГУЛАГу. У нас у фільмі дійство відбувається десь на краю світу, на Уралі. На той момент система без перебоїв існує вже більше 10 років, і тільки після війни, коли у таборах з’явилася нова хвиля українців та литовців, зокрема бійців УПА, вони почали ініціювати повстання, які згодом, за кілька років, призвели до колапсу цієї системи, - розповідає Заза Буадзе. - Наша історія заснована на великій кількості реальних фактів, але і сама історія, і головний персонаж є вигаданими.

Щодо вибору такої непростої теми, режисер пояснює це так:

- Ми виходимо в прокат 24 серпня, у День незалежності. І наше кіно, напевно, можна назвати героїчним. Це кіно про героїв, про боротьбу за свободу. І гаслом фільму є фраза: «Боротьба», яка триває досі». Тобто ми знімали його з таким задумом, що це фільм не тільки про повстання українців в далекому 1947 році в таборах ГУЛАГу, але й про боротьбу, яка продовжується й досі. Ми на війні, у нас це називається «війна», і нам зараз як ніколи потрібні героїчні історії, потрібні герої, тому що ця боротьба буде продовжуватися до тих пір, поки ми не переможемо. А ми повинні перемогти. І ми віримо в те, що ми переможемо. Тобто можна сказати, що цей фільм - це наш вклад у цю боротьбу, - пояснює Заза Буадзе і додає, що дуже пишається тим, що його вже називають українським режисером.

Крім цього, Заза одразу, як любить робити і сам автор роману Андрій Кокотюха, випереджає улюблене питання глядачів про фінал. У його фільмі - герой не помирає. Він перемагає.

- У нас український герой перемагає. Тобто у нас навіть не оптимістична трагедія, ні, у нас духопідйомний фінал, де герой перемагає, виборює свободу і веде за собою інших людей та дає їм приклад. Ми вважаємо, що нам зараз потрібні такі фільми, тим більше коли ми будуємо абсолютно нову українську кіноіндустрію і у нас є претензія на справжню, повноцінну кіноіндустрію, а не таку, коли українські фільми з’являються один-два рази на рік. Тільки великі держави можуть дозволити собі це, ба більше того – навіть зобов’язані. Україна – одна з них, і зараз саме це і відбувається, - впевнений режисер.  - А справжня кіноіндустрія не може існувати без різножанровості, зокрема і мейнстриму. І ми працюємо на цій ниві – жанрового кіно, тобто робимо кіно для найширшого глядача.

У пошуках актора на головну роль проводили кастинги по всій Україні протягом кількох місяців. Як пояснює режисер, йому хотілося бачити в цьому фільмі нові обличчя, і при всій повазі, скажімо, до Івана Миколайчука, якого так люблять українці, він хотів показати тут інший типаж. Але насправді, при всій не типовості зовнішності Миколи Берези, він є дуже типовим, додає Заза.

У «Червоному» чимало персонажів, тому, відповідно, потрібно було знайти багато акторів. В результаті  у стрічці знімалися актори із семи міст України. Але практично одразу були обрані Микола Береза та ще один львівський актор із театру імені Леся Курбаса.

Заза Буадзе розповідає, що спочатку побачив фото Миколи, потім відеоролик, де він читає поезію Шевченка, і тоді внутрішній голос підказав йому, що це саме він - той, хто йому потрібен. Актора викликали на зустріч з режисером, вони поспілкувалися, записали пробу, і рішення було прийнято - інші кандидатури вже практично не розглядалися. За словами Зази, в Миколі він побачив ту саму харизму, ту внутрішню правду, яка змушує глядача повірити в персонажа на екрані, в те, що він живий. Адже у випадку з таким героєм, як Данило Червоний, це дуже не просто.

Взагалі, на думку режисера, Миколі було найскладніше в цьому фільмі. Йому потрібно було зіграти героя – такого собі українського Клінта Іствуда, який приходить в історію як герой, змінює всі навколо і йде як герой.

- В якийсь момент ми зрозуміли, що знімаємо такий собі український вестерн, і це було дуже непросто - не перетворитися на ходячий пам’ятник. Потрібно бути живим, живою людиною з живими емоціями, щоб і глядач повірив, й інші персонажі. Тому що всі решта персонажі змінюються у процесі фільму – і погані, і хороші, світ міняється навколо завдяки цьому герою. Адже цей персонаж носить із собою… таку певну неминучість кінця нібито безкінечної зими і неминучість приходу весни. Зіграти таке дуже складно, потрібно володіти не тільки професійними потужними якостями й навичками, але й харизмою, якоюсь своєю внутрішньою правдою. І це якраз та харизма, яку і я, і усі ті люди, хто вже подивився фільм, побачили в Миколі, і повірили, що він живий. Це дуже рідко буває, - пояснює режисер.

Сам Микола Береза – до слова, дуже скромна та проста людина поза екраном – зізнається, що роль Червоного для нього одна з найвагоміших за останні кілька років. Працюючи вже близько 15 років у Львівському академічному театрі імені Леся Курбаса, а нині вже будучи його директором, актор лише десь із 2012 року почав активно долучатися до зйомок в кіно. Але до цього в основному це були епізодичні та другорядні ролі.

Перед тим як приступити до зйомок «Червоного», каже Микола, багато матеріалів перечитав, і першоджерело, і якісь документальні речі. Передивився також кілька фільмів, зокрема із циклу «Нескорені».

- Пам’ятаю, як попри якусь таку стоїчність і фундаментальність мого персонажа мені йшлося про те, щоб спробувати проявляти чисто людські емоції. Щоб це не був персонаж-пам’ятник, - додає актор. -  Я розумію, що це чи не єдиний персонаж, який за всю історію фільму не змінюється, але все одно це ж людина, вона теж має своє життя. І зрозуміло, що його життя було не простим, бо він потрапляє в концтабір вже міцним і сформованим, але тим не менше життя в ньому є. І це, напевно, така акторська хитрість – як ти будеш знаходити для себе ці нюанси відчуттів, різні фарби, нотки цієї особистості…

І в цьому відношенні, зізнається Микола Береза, йому як актору дуже допомагало те відчуття особливої спільноти, яке панувало на знімальному майданчику.

- Тут, безумовно, треба віддати належне режисеру. Я би сказав, що це режисер, який дуже любить своїх акторів,  і разом з ним ти розумієш, що ви всі працюєте на спільну історію. Ви всі – величезна команда робите одну справу. Мені це дуже допомагало.

Цікаво, що локації для зйомок шукали по всій Україні, адже дуже важко було знайти щось схоже на Урал. Навіть була думка побудувати табір в Карпатах, ніби це Алтай. Але зрештою знайшли чудову локацію у Кривому Розі з його страшною червоною землею, яка стала потужною метафорою. І як зазначає режисер - не тільки тому що прізвище головного героя Червоний, але й взагалі червоний колір тут стає ключем до розуміння фільму.

Саме у Кривому Розі для зйомок фільму було побудовано майже справжній концтабір, куди місцеві мешканці навіть ходили на екскурсію, а міська влада обіцяла зберегти його і зробити музей. Зараз там, на жаль, залишилися самі голі стіни, із сумом констатує режисер. 

Інша велика локація – це шахти. Зовсім випадково було знайдено стару закинуту шахту із глибиною 35 метрів, про існування якої багато хто навіть не знав, бо ці шахти були закриті тут ще в 1917 році. Шахту розчистили і спеціально для зйомок побудували унікальний фунікулер.

Зйомки фільму тривали три місяці, а перед цим ще чотири будувався табір. Взагалі, як розповідає Микола Береза, на знімальному майданчику працювала величезна команда. Попри чималу кількість акторів, ще 800 чоловік масовки, переважно із місцевих, які також багато допомагали, консультували щодо багатьох моментів табірного життя, коректного зображення якихось епізодів злодіївських законів тощо.

- Насправді спочатку сценарій включав епізоди з дотабірного життя Данила Червоного. Але в якийсь момент стало зрозуміло, що табірна історія є самодостатньою, тому вона стала розростатися сюжетними лініями, але разом із тим і сам персонаж ставав складнішим, - додає режисер.

Рівне стало шостим містом, де відбулися допрем’єрні покази «Червоного». Після перегляду рівненські глядачі засипали творців фільму щирими оваціями, словами вдячності та питаннями. Зокрема і щодо продовження. У свою чергу Заза пообіцяв, що екранізація двох перших глав роману обов’язково буде. Тобто в наступній частині кінотрилогії знайде відображення дотабірна історія Данила Червоного, як простий львівський студент перетворився на бійця УПА, а події розгортатимуться з 1936 по 1945 рік.

 

Крім цього, режисер додав, що «Червоний» відкриває історичний сезон українського кіно. Цієї осені на глядачів чекає 13 нових різножанрових українських  фільмів – бойовики, фентезі, вестерни, комедії, драми тощо.

-  Такого ще не було. А наступного року у нас буде ще більше фільмів. І скоро ми вже не будемо дивуватися, що у нас є справжнє українське якісне кіно, це стане нормою. 

Нагадаємо, всеукраїнська прем'єра фільму "Червоний" відбудеться у День незалежності, 24 серпня. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Червоний» у Рівному розпочав сезон нового українського кіно

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.