Рівняни можуть надихнутись "Вишитою молитвою духу"

  • КУЛЬТУРА
Суб, 07/22/2017 - 16:09

21 липня православна церква відзначала пам’ять Казанської ікони Божої Матері. Саме цього дня в Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація унікальної виставки вишитих ікон волинського майстра Олександра Шума. Автор привіз до нашого міста 30 робіт, об’єднаних під назвою «Вишита молитва духу».

 

49-річний Олександр Шум займається вишивкою близько сімнадцяти років. Починав свою діяльність з вишивання серветок та рушників, а вже потім почав створювати вишиті ікони. Не зважаючи на здібності до вишивання, Олександр за освітою є столяром-будівельником. Втім, саме вишивка ікон стала справою всього життя автора.

– Хотілося просто взяти і зробити шось незвичне. Це був мій внутрішній голос і я його почув. Всі вечори я проводжу за вишивкою. Телевізор працює, але він виконує функцію радіо. Вишиваю ниткою – бісер я не люблю. Треба створити такий образ, щоб навіть відходячи, лице на тебе дивилося. Тоді це дійсно є ікона, як то кажуть – всевидяче око, – розповідає майстер.

Завідувачка відділу етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею Алла Українець розповідає, що в 60-х, 70-х роках минулого століття ознакою кожної української хати були вишиті картини, а також ікони на стінах та рушниках. Однак колишні традиції поступово відійшли в небуття, залишившись лише згадкою на горищах сільських хатин.

– Я пам’ятаю, що це були однакові сюжети, але кожна вишивальниця вносила щось своє. Мені не хотілося б, щоб ці картини викидали на горище. Вони несуть свою цінність, адже їх вишивали наші бабусі та діди. Здавалося б, що вишивка це більше жіноча справа, але ознака нашого часу така, що чимало хлопців та поважних чоловіків взялися за голку. Чомусь їх до цього мистецтва тягне. Я думаю, що той генетичний код спрацьовує, пам’ять про мистецтво, яким ми пишалися. Вишиті ікони – це теж ознака нашого часу, – каже працівниця музею.

Олександр Шум зламав стереотип, що вишивання – суто жіноча справа. Автор каже, що особливої різниці немає, хто береться за нитку з голкою. Головне, щоб було бажання творити для людей. Вже покійний майстер Юрій Савка, земляк Олександра Шума, був певен, що першопрохідцями у вишиванні були саме чоловіки. А жінки вже згодом освоїли це ремесло. До того ж, вишивання ікон потребує неабиякого терпіння, що властиве передусім чоловікам.

– Перше, що вражає окрім вишивки, це чоловік. Руки, які можуть столярувати, майструвати, навіть вишивати ікони. Людина, яка береться за цю справу має бути глибоко віруючою. Інакше воно не вийде. Тільки завдяки молитві, особливому стану душі можна творити такі речі, – додає завідувачка відділу виставок Рівненського обласного краєзнавчого музею Галина Данильчук.

Всього в доробку Олександра Шума є 52 вишиті роботи. Автор каже, що його роботи змінювалися з часом. У перших творіннях митця не було особливої складності, але з досвідом набивалася рука і з’являвся власний почерк. Волинський вишивальник не прагне продавати свої вишиті ікони. З початку своєї творчості Олександр Шум продав лише дві роботи, та й ті – близьким друзям.

Виставка «Вишита молитва духу» експонуватиметься у Рівненському обласному краєзнавчому музеї до 20 серпня 2017 року.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.