Тетяна Юрікова розповіла у Рівному, як «за недорого» стати успішним актором в українському кіно

  • КУЛЬТУРА
Срд, 05/17/2017 - 12:04

В рамках проекту «Кіношкола у Рівному» майстер-клас для рівнян дала українська акторка Тетяна Юрікова. Відома за фільмом «Осінні спогади», який розповідає історію кохання українського військового та незрячої біженки з Ірану (фільм вийшов у прокат у жовтні минулого року), Тетяна зіграла більше півсотні найрізноманітніших ролей у популярних телевізійних проектах, серіалах тощо, а також активно знімалася у рекламі. У Рівному актриса розповіла, як успішно пройти кастинг і отримати роль, не маючи кінематографічної освіти, як вести себе на знімальному майданчику, з ким треба «дружити» і як продовжувати вірити в себе, незважаючи на відмови в ролях.

Як випадково «влізти у кіно»

Як справжня актриса, Тетяна чудово виглядає і не соромиться свого віку. Проте моментально шаріється ще на початку спілкування із широкою аудиторією «Кіношколи». Зізнається, що набагато комфортніше почувається перед камерою, ніж перед великою кількістю людей, увага яких звернена виключно на неї. Звичайне людське хвилювання – це те, з чим їй і досі доводиться боротися, незважаючи на величезний досвід на телебаченні та солідний багаж ролей, знань і навичок у кіно.

А потрапила Тетяна Юрікова в кіноіндустрію – як жартує актриса, «влізла у кіно», - більше 17 років тому. Сталося це абсолютно випадково, під час кастингу, на який молода мама привела доньку.

- У той час я ні про що подібне навіть не помишляла. Виховувала свою маленьку донечку, і якось вирішила віддати її до модельної школи, бо помітила, що дитина була трохи незграбна як для дівчинки, тож там мали б навчити її усього, що необхідно сучасній дівчині – гарна постава, хода, пластичність рухів і т.д. Як виявилося, мала показувала непогані результати, і за деякий час нас вже почали запрошувати на кастинги. І от якось під час чергового візиту на знімальний майданчик хтось запропонував заповнити анкету і мені. Звичайно, я спочатку не зрозуміла: мовляв, ні-ні, ви помилились, я  - мама, тобто привела свою дитину на кастинг, я ж не знімаюсь!.. Але кастинг-менеджер наполягала на своєму: «Нічого страшного. А ви все одно заповніть анкетку, бо нам потрібні і дітки, і їхні мами…»  

Так, волею випадку Тетяна потрапила в якийсь серіал, знялась в кількох епізодичних ролях, а далі пішло-поїхало – зйомки у рекламних роліках, кастинги, проби, нові знайомства… Поволі акторська діяльність стала її другою професією і способом життя.

- Втім, мені і досі соромно казати, що я актриса, - зізнається Тетяна Юрікова. – Яка я актриса порівняно із іншими високопрофесійними акторками? Які мають відповідну освіту, роками вчилися і йшли до цього, мають головні ролі у великому кіно … А я прийшла у кіно нізвідки, моя спеціальність - викладач англійської мови та зарубіжної літератури - іншою освітою я, на жаль, не можу похвалитися. Тому у своїй анкеті актора я цього не вказую, - сміється Тетяна. - Тобто зовсім не вважаю себе якоюсь зіркою – я, швидше, такий собі «середнячок», і мені є на кого рівнятися, я щиро захоплююся деякими нашими актрисами, з якими залюбки спілкуюся і намагаюся вбирати від них усе найкраще в професії.

Його величність кастинг

Всупереч розповсюдженій думці, більшу частину свого часу акторам доводиться проводити не на зйомках, а на різноманітних кастингах і пробах, пояснює Тетяна Юрікова. Від цього, зокрема, залежить успіх у професійні кар’єрі. Тому новачкам, перш ніж відправлятися на кастинг, треба засвоїти кілька важливих правил.

По-перше, одяг. Він має бути простим і нічим не відволікати від образу самого актора. Тобто одяг має підкреслювати ваш силует, чітко показуючи усі особливості фігури, і не пістрявіти кольорами та принтами. Кількість прикрас та аксесуарів має бути мінімальною, бажано відмовитись і від брендованих речей. У жінок вітаються невисокі підбори, які підкреслюють стрункість ніг.

- Прийшовши на кастинг, ви маєте показати все як є, нічого не приховуючи, адже для режисерів важливою є кожна деталь. Обов’язково потурбуйтеся про вигляд ваших рук, - наголошує Тетяна. – Манікюр бажаний як жінкам, так і чоловікам, адже руки – дуже важливий елемент, на який звертають увагу при відборі акторів. В першу чергу вони мають бути доглянутими, їх обов’язково попросять продемонструвати крупним планом – лицьовий та тильний бік долоней. Бувають випадки, що для показу рук у кадрі винаймають спеціальних дублерів, якщо руки актора виявилися негарними.

Також бажано відмовитись від макіяжу або ж звести його використання до мінімуму. Сьогодні багато режисерів, зокрема зарубіжних, хочуть бачити натуральне обличчя актриси, без макіяжу, навіть без тональних засобів, аби одразу побачити живу текстуру шкіри.

Готуйтесь: вас будуть обговорювати

- Крім цього, важливою є і посмішка: посміхатися потрібно широко, як кажуть, на всі 32 зуба, адже стоматологічна ситуація також одразу має бути зрозуміла для кастинг-директора, - демонструє яскраву посмішку Тетяна. – Тобто прийшовши на кастинг, ви повинні продемонструвати максимально доглянуте тіло і обличчя. Інколи кажуть, збирайтеся як на побачення – будьте природніми, охайними, дбайте про кожну деталь і не перестарайтеся.

Зовнішній вигляд – один з ключових моментів, за якими акторів оцінюють під час кастингу. Але приготуйтеся ще й до того, що вас будуть обговорювати, попереджає актриса. Увага великої кількості людей деякий час буде прикута виключно до вас, причому вони будуть обговорювати все – від розміру ноги до вашої міміки. До цього треба бути готовим психологічно. 

Під час зйомок у кіностірчці "Століття Якова"

- Також під час кастингу зазвичай потрібно розповісти про себе. Тут бажано максимально спростити і скоротити свою промову, заздалегідь потренувавшись перед дзеркалом або веб-камерою. Запам’ятайте, на камеру ніхто не хоче чути всієї правди про вас – важливо не те, що ви про себе розкажете, а те, як ви будете говорити. Уникайте екання, акання та мукання, будьте лаконічними і стриманими, всього кілька простих речень – хто ви і чим займаєтесь. І ніякого хіхікання та зніяковілості, ставтеся до цього як до роботи, - радить Тетяна Юрікова, якій самій довелося пройти безліч кастингів.

Традиційно після цього актора просять розповісти якийсь жарт чи монолог, який може розкрити його для режисера. Це також потрібно продумати завчасно, аби не зніяковіти та не тушуватися на камеру. Важливим моментом є емоції, але тут потрібно розрізняти кіно і рекламу, пояснює Тетяна. Якщо це для реклами, то тут можна не соромитись з демонстрацією усього спектру емоцій – з цією метою спеціально створюється і так звана карта емоцій. Якщо це кастинг на роль в кіно, то тут вже емоції мають бути відтворені дуже тонко. Інколи вас можуть попросити просто подумати про щось, і про відчуття мають сказати лише ваші очі. А от гротеск тут недоречний.

Рівненський поет Андрій Пермяком читає свій вірш "Кастинг"

Купи-продай

Негласним правилом в акторському середовищі є правило мовчазного очікування.

- Це, звичайно, передовсім стосується акторів середнього рівня. Так вже заведено, на жаль, що у нас не повідомляють про те, що тебе не обрали. Тебе знайдуть, якщо ти вдало пройшов кастинг і сподобався. Але про те, щоб у кастинг-директора залишились твої контакти, ти маєш подбати сам, - пояснює Тетяна. -  А от дзвонити і постійно перепитувати про результати вважається дурним тоном. Тому актори зазвичай терпляче сидять і чекають, коли їм подзвонять з гарними новинами.

Взагалі ж, розповідає Тетяна, акторові потрібно мати якнайбільше знайомств і зі всіма дружити – з продюсерами, кастинг-менеджерами, фотографами, режисерами, операторами і т.д. Все це відноситься до категорії «корисних знайомств» і допомагає сучасному українському актору піарити себе і вигідно «продавати».

- Як не боляче і бридко це звучить, нам сьогодні доводиться самим себе продавати, - розповідає Тетяна. – А для актора це дуже неприємна річ. Потрібно постійно пояснювати, що ти, приміром, «коштуєш» стільки і стільки, і чому саме… Порівняно навіть із російським кінематографом, не говорячи вже про європейський та американський, у нас оплата праці актора набагато нижча, і це не може не обурювати, коли нам заздалегідь пропонують нижчу ціну, знаючи, що українські актори сьогодні не в найвигіднішій позиції. Тому зазвичай можна сміливо просити на 1000 гривень більше пропонованого гонорару.

 

Як розповідає Тетяна, в середньому актор її рівня за зйомки в кіно може розраховувати на ставку в 3-5 тисяч гривень. У акторів, так би мовити, найвищого ешелону гонорари можуть сягати і 1000 доларів. Втім, Тетяна зізнається, що і досі не дозволяє собі оскаржувати пропоновану їй вартість. На її думку, інтереси українських акторів мають відстоюватися на іншому рівні, і не зайве було б чиновникам Держкіно нарешті подбати про це.

В цьому сенсі цікавою для актора може бути співпраця із акторським агентством, яке відстоює права та інтереси клієнта-актора, прописує його графік та дбає про вчасну «доставку» на місце зйомок. У більш маститих та «дорогих» акторів може бути власний агент, який шукає ролі для свого актора. Але звичайно агенти самі обирають собі акторів – звісно, серед найкращих.

Реклама і серіали – дурний тон

Для акторів-початківців Тетяна Юрікова також розповіла, на яких інтернет-ресурсах сьогодні можна шукати кастинги, пропонувати своє портфоліо, як створювати акторську анкету та відеовізитівку.

- Надсилаючи на якийсь кінокастинг свої дані, зверніть увагу, що анкета актора не має містити зайвої інформації, яка дискредитуватиме вас. Тобто якщо я знялася у більше ніж 60 рекламних роліках – це не є добре. Вважається, що як для актора це низько і негідно. Так само як і участь у багатьох популярних телепроектах, в яких вже встигли знятися всі мої друзі, - із сумною посмішкою говорить Тетяна Юрікова. - Тобто ваша фільмографія і рекламографія – це різні речі, і треба розуміти, що куди надсилати. Раніше ми доволі бездумно знімалися, а тепер мусимо розплутуватись із цим…

Фотографії, які ви надсилаєте потенційному роботодавцю, також мають бути професійними, тобто подбайте про якісні студійні фото для свого портфоліо. Відеовізитка – це коротка невимушена розповідь про себе, свої таланти, досягнення і можливості. Над цим також треба попрацювати. Важливим для режисерів є і так званий шоуріл – відеоряд із ваших творчих робіт і ролей. Він може бути вільним по формі і змісту, але відображати увесь спектр ваших можливостей як актора.

Тетяна Юрікова радить не нехтувати і різними творчими фотосесіями, які допомагають представити акторські таланти новачка-актора. Акторка залюбки поділилась порадами, як «за недорого» можна зробити гарну фотосесію, де надихнутись ідеями та потім викласти свої фото для презентації. До слова, соціальні мережі – теж вагомий інструмент у рекламуванні себе як актора, зауважує Тетяна, тому його теж варто використовувати по максимуму. 

Одним із демократичних способів потрапити у світ кіно є зйомки в масовці. Відомо, що багато іменитих акторів починали саме з цього. Це дещо специфічний, але все-таки досвід, передовсім - залаштункового акторського життя. Тут можна побачити усію кінокухню зсередини і ще отримати за це гроші.

- Втім, будьте готові, що актори масових сцен зазвичай мають бути присутніми на знімальному майданчику всі 12 годин зйомок. При цьому їх, на жаль, не годують, - зізнається Тетяна. – Вони жалібно стоять біля стіни і голодними очима дивляться на наші мармидки з їжею. Мені їх завжди дуже шкода… Проте знаю, що свій гонорар вони отримують в цей же день, прямо на місці. За зйомки у масовці можна отримати 200-500 грн. в день, що також може бути непоганим приробітком для початківця.

Ніколи не пізно

Відповідаючи на запитання слухачів майстер-класу, Тетяна переконує, що вік у цій справі не важливий. Адже нові обличчя на екрані завжди затребувані, і це стосується всіх вікових категорій.

- Мені зараз 40 років, і, повірте, це аж ніяк не критичний вік, щоби починати кар’єру актора. Навпаки, актори середнього віку досить затребувані у нас, тому що молоденьких дівчат, які закінчують театральні вузи, дуже багато, але в кіно потрібні не тільки юні і молоді. Наприклад, мій віковий діапазон в кіно – це 35-55 років, і найчастіше пропонують ролі саме в категорії 55 років. Так що ніколи не бійтеся починати. Зокрема це стосується і чоловіків. До речі, у нашій країні зараз дуже затребувані чоловіки-моделі, причому будь-якого віку, тому якщо є бажання, треба пробувати себе.

Кадр із фільма "Осінні спогади"

Говорячи про ролі, Тетяна зізнається, що в основному їй доводиться грати жінку середнього і старше середнього віку, матір кількох дітей, добре побиту життям, зморену і виснажену важкою працею чи життєвими обставинами. Тому після такого амплуа дуже кортить зіграти якесь стерво.

- Ох тут я, здається б, відірвалась! - сміється Тетяна. – Із задоволенням знялась би в якійсь містичній картині, мені це страшенно подобається. Тобто хочеться вже зіграти який «жестячок», бо одноманітність і типовість, звісно, набридає. А взагалі, думаю, багато наших акторів занудьгували за яскравими ролями, бо що у нас здебільшого  знімають? Кримінальні та медичні серіали, детективи та мило. Тому багатьом хочеться якихось не банальних ролей. Я, наприклад, мрію зіграти в якійсь казці – щось таке дуже гарне, казкове, може навіть напівмістичне… Мені це дуже цікаво.  

В режимі «запальничка»

Загалом, аналізуючи свій досвід у «повному метрі», Тетяна Юрікова зізнається, що це зовсім інші відчуття, інші емоції та враження. Після цього ніби у кров потрапляє якась отрута, і ти вже не можеш далі не зніматись, хочеться шукати, творити, грати…Важливим у цьому відношенні досвідом була робота з Кірою Муратовою, зйомки у драмі «Осінні спогади», знятій іранським режисером Алі Фахром Мусаві у копродукції з Іраном і Чехією.

- Акторській майстерності мені доводилося вчитися по ходу справи, набиратися необхідних знань і навичок безпосередньо на зйомках, у спілкуванні із акторами та режисерами. Але і досі я боюся побачити розчарування в очах режисера. Боюся інколи навіть самого слова «продакш», - напівжартова зізнається Тетяна Юрікова. – Разом із тим актор має бути завжди готовим до зйомки, завжди перебувати в режимі «запальнички», незважаючи на те, що, де і від кого ти почув чи побачив, що на тебе дивляться і обговорюють десятки людей. Справлятися із своїми емоціями і робити на камеру те, чого від тебе вимагає режисер – ось що в цій професії є чи не найголовнішим. Це ваш внутрішній настрій, і від нього також залежить ваш успіх.  

Нагадаємо, майстер-класи «Кіношколи у Рівному» проходять у ГО «Простір» (162 аудиторія головного корпусу НУВГП).

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.