Народні майстрині привезли у Рівне новорічно-різдвяний дух

  • КУЛЬТУРА
Срд, 12/07/2016 - 18:59

Близько 300 ялинкових кульок ручної роботи, вироби із соломи, лози і трави, а також свічки та воскові фігурки – така «Мистецька хуртовина» новорічно-різдвяної атрибутики закружляла у Виставковій залі Рівненського міського будинку культури. Цього року на традиційній виставці, що вже втретє відкривається у Рівному напередодні зимових свят, представлені роботи народних майстринь з Рівненщини, а також вироби майстрині-писанкарки з Київщини Олесі Токарської. Долучились до передсвяткового заходу і рівненські письменники, які читали власні поезії, доповнюючи атмосферу сакральним змістом українського слова.

 

Ірина Баковецька і Тата Рівна читають власні поезії на відкритті виставки "Мистецька хуртовина"

Як розповіла одна з організаторів виставки, керівник студії декоративно-ужиткового мистецтва МБК Анна Крилошанська, готуючи експозицію новорічно-різдвяної тематики, спочатку зосередилися на виробах із соломи та лози, адже споконвіку Різдво в українській хаті неможливо уявити без цього атрибуту. Тож свою вправність у мистецтві соломоплетіння запросили продемонструвати талановитих майстринь з Рівненщини Тетяну Галах та Ірину Кухар.

Близькою і незамінною у ці святкові дні стала для нас вже і новорічна кулька, що є традиційною прикрасою для ялинки. Так виникла ідея запросити на виставку Олесю Токарську – майстриню-писанкарку, в руках якої народжуються ексклюзивні новорічні кульки. І вже майже в останній момент згадали про свічку – сакральний атрибут не тільки різдвяно-новорічних, але і багатьох українських народних свят. Відтак несподівано ще однією учасницею виставки стала Ірина Віан, яка представила на суд рівнян власні вироби з натурального бджолиного воску.

Ірина Віан розповідає секрети виготовлення свічок

За словами Ірини, яка займається свічками вже близько трьох років, це захоплення стало результатом пошуку себе.

- Я все думала, чим би таким займатися, щоб це приносило не тільки естетичне задоволення, але й користь, - розповідає Ірина Віан. – І тоді згадала про свічки… Перша моя свічка була зроблена з парафіну – я купила на базарі звичайні свічки і виплавила їх у бажану форму. Але тут же зрозуміла, що парафін – це не екологічний продукт, а результат нафтопереробки. А от бджолиний віск – це наш, звичайний український продукт, який не треба ні звідки везти, він не має ні ароматизаторів, ні барвників, а сам аромат меду створює певну атмосферу. Свічка для мене – це символ чогось світлого та теплого, чого не вистачає нам усім, - додає майстриня.

 

Окрім свічок різних форм і розмірів, Ірина виготовляє і новорічні гірлянди з воску. Зізнається, що використовує для цього звичайні формочки для печива та шматок натуральної мотузки. Виходить яскраво, екологічно та по-новорічному святково. Такими ароматними виробами можна прикрашати свою оселю в будь-який час, адже свічка завжди творила певну атмосферу. На думку Ірини, кожна людина може легко сама зробити це маленьке диво – для цього потрібно лише натхнення, звичайний віск і натуральний гніт.

А от майстриня із міста Сарни Тетяна Галах, що багато років пропрацювала майстром виробничого навчання сарненського ВПУ №22, зізнається, що вже жити не може без своєї соломки. Мовляв, дуже любить всі види декоративно-прикладного мистецтва – вишиває, в’яже різними техніками, але саме соломоплетіння стало для неї своєрідним «наркотиком».

 

Майстриня Тетяна Галах

- Дуже люблю цей вид народної творчості, без соломки жити не можу. Береш в руки соломинку, другу, третю… і це так затягує, що можу не спати, працювати всю ніч. Буває так, що лягаю лише о 5-й годині ранку, - розповідає Тетяна Галах. -  Але насправді, якщо брати за алфавітом, в соломі я знаю лише букву «А». І мені ще так багато хочеться зробити у своєму житті, маю багато планів, адже існує чимало технік, які я ще не вивчила. Звісно, для цього потрібно терпіння, але його мені вистачає, тож сподіваюсь, Господь дасть мені ще попрацювати.

 

На «Мистецьку хуртовину» у Рівне Тетяна Галах привезла 46 своїх робіт, в основному новорічно-різдвяної тематики, представивши всі атрибути різдвяного свята. Тут і спеціальні коляднички, і козачки, і фігурки янголів, дзвіночки, віночки, різноманітні візерунки у вигляді хрестиків, ромбиків. І все це – із звичайної соломи, якою вистеляють хліви… Каже, у роботах намагається втілити усі традиції та звичаї святкування нашими пращурами Нового року, Різдва, Щедрого вечора, знані з дитинства.

 

- Пам’ятаю, як на Свят-вечір тато заносив сніп до хати, а ми з мамою плели різдвяного павука… Мені хотілося продовжувати ці традиції. Дідухи сьогодні робимо вже більш естетичні, щоби можна було поставити і у квартирі. Намагаюся зберігати і традицію солом’яного мережива на віконечках, що існує у нас на Рівненщині. Незважаючи на роки, і досі вірю у різдвяну казку, завжди чекаю її і бажаю всім відчути її і у своїй оселі, і в душі, - ділиться почуттями майстриня.

Свій творчий доробок на виставці в Міському будинку культури презентувала і Олеся Токарська, відома столична майстриня, знана як писанкарка. У Рівне вона привезла близько 300 новорічних кульок, розписаних в різних техніках, а місцеві декоратори оформили їх у кілька стилізованих тематичних ялинок. Відтак рівняни можуть побачити «петриківську» ялинку – із кульок, розписаних петриківським розписом, дитячу – із дитячими сюжетами і малюнками, пейзажну тощо.

 

Олеся Токарська, майстриня-писанкарка

Олеся, що вже багато років захоплюється писанкарством, розповідає, що якось в передноворічну пору руки самі попросилися розписати щось інше.

- Займаюся писанками дуже давно, дуже серйозно і вдумливо, а от перед Новим роком мені ніби не вистачало чогось… і тому я спробувала розмалювати новорічну іграшку. А наші мальовничі пейзажі у передмісті Києва ніби самі просилися, щоб їх намалювали, - розповідає Олеся Токарська.

 

До того ж колись у їхніх краях працювала потужна фабрика ялинкових прикрас, тож майстриня на власні очі бачила увесь кропіткий процес виготовлення цих крихких маленьких див: як народжується іграшка і скільки вкладається в неї людської праці, натхнення, ручної роботи. Тож сьогодні Олеся дотримується принципової позиції - працює не з модними нині пластиковими, а лише із скляними кульками українського виробника.

 

Каже, новорічна іграшка не потребує якоїсь величезної художньої освіти, адже тут знаходять відображення прості, душевні сюжети, яку радують око в казкову новорічну ніч. Не боїться Олеся і експериментувати, обігруючи по-новорічному і петриківський розпис, і національну, патріотичну атрибутику, і писанкарські мотиви. Техніки розпису використовує різні - від акрилу, текстурних паст, що найкраще дають об’єм в пейзажах, до техніки декупаж та вітражних фарб. Запевняє, кульки зроблені з душею, тому користуються попитом, тож додому, вочевидь, повезе вже набагато менше, ніж привезла на виставку.

 

Виставка в Міському будинку культури триватиме до 12 грудня. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Мистецька хуртовина-2016»: у Рівному розпочато передсвятковий сезон (ФОТОГАЛЕРЕЯ)

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.