У Рівному почали відкопувати древній підземний хід

  • КУЛЬТУРА
Срд, 11/30/2016 - 10:14

У вівторок, 29 листопада, попри заметіль у рівненському парку імені Шевченка міський голова Володимир Хомко та начальник управління культури Тарас Максименко зібрали брифінг. Розповіли, що напередодні поблизу фонтану «Богатир» виявили підземний хід.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Артефакти епохи мезоліту знайшли археологи на Рівненщині

— Уже був готовий проект по реконструкції літньої естради, — розповідає Володимир Хомко. — Планувалося, що кінобудку звалимо, тут же зробимо місце для глядачів,оновимо сцену, а на місці старого фонтану зробимо сучасний сухий фонтан. Він без чаші, а між струменями можуть ходити рівняни та гості міста. Та тут підійшов до мене пан Максименко з проханням спробувати розкопати ділянку в парку, де часто просідає асфальт. Почали копати і знайшли тунель. Що робитимемо далі, поки не знаємо. Але очевидно, що проект із реконструкції потрібно переробляти. Сухий фонтан робити тут вже не можна, бо ж підземний хід буде заливати водою.

За словами начальника управління культури і туризму Тараса Максименка, вже очевидно, що це ніякий не льох князів Любомирських, як припускали окремі. А добре облаштовані підземні шляхи. Адже на розкопаній ділянці видно, що тунель має розгалуження. Один із ходів засипали, коли будували фонтан, який тепер рівняни прозивають «Стоматолог». Куди веде решта — треба досліджувати.

Чиновник зізнається, про мережу підземних тунелів у Рівному чув і читав чимало. Але, що вони проходять саме тут — навіть не підозрював.

— Коли я став керівником, мене тільки попередили, що тут дискотек робити не можна. Чому так — ніхто не пояснював. Тут доволі часто тріскав асфальт, але нічого більше. У цьому році ми запланували підготовчі роботи до реконструкції «Зеленки». Основні роботи планували на весну, але оскільки доріжка знову почала просідати вирішили подивитися що там, — розповів начальник управління культури і туризму.

За словами Володимира Хомка, кілька років тому розкопати цю ділянку йому пропонував місцевий дослідник Валентин Дем’янов.

— Я тоді ще подумав, чого він до мене причепився. От, навіть, свої відчуття пам’ятаю. Цікаво, що саме на цьому місці він і пропонував копати, — сміється міський голова Рівного.

Про рівненські тунелі не тільки говорили старожили, а й описували літератори та науковці. Проте у радянський період відкопувати ці підземні ходи «не рекомендували». А чергове просідання асфальту, де, ймовірно, знаходяться тунелі, чемно радили просто «залатати».

Та коли у грудні 2004 року провалля знову утворилося, перш ніж закрити його, спеціалісти Рівненського краєзнавчого музею уважно оглянули і частково дослідили. Було встановлено, що верхня частина нещодавно відкритих підземних ходів у парку поблизу фонтану є справді лише підвалами літнього палацу князів Любомирських, а от нижня — входом до лабіринтів значно древніших часів.

Тепер з’явилася можливість ретельніше дослідити ці ходи. Вже влітку цього року георадарні дослідження показали, що в окремих місцях можна говорити про підземні ходи в кілька ярусів.

— Георадар показав, що ходи знаходяться на кількох рівнях. Ми поки говоримо про ймовірність двох ярусів. А історики нехай уже визначають, що це, - додав Тарас Максименко.

Поки з висновками експерти не квапляться, але зауважують, що навіть по сміттю, яке дістали із відкопаного тунелю видно нашарування епох.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Зеленку «замахнулись» молоді архітектори

— На підлозі кладка найдревніша, до того ж вона з дуже великої, потужної цегли. Вона може бути абсолютно древня і набагато старіша ніж 16-17 століття, як ми визначили попередньо. А ще бачимо залишки цегли, які були пізніше накиданні у ці приміщення. Це залишки пізніших часів. В період правління Любомирських тут стояла споруда. Тож коли її зруйнували залишки просто скинули у тунель. Зверху було навіть радянське сміття. Бо ж в той період, якщо утворювалися провалля, не важливо у Рівному, Дубні чи у Корці, завдання було одне — засипати і нікому не показувати. Українці не повинні були знати своєї історії, — говорить Валентин Дем’янов.

За словами дослідника, те, що тепер тунель відкрили надзвичайно важливо для науковців. Оскільки, те, про що раніше тільки говорили, можна буде побачити.

У міськраді поки не вирішили, що робити із відкритою ділянкою. Планують, що після досліджень, якусь частину не заасфальтувати, а засклити, щоб рівняни та гості міста могли подивитися на артефакт минульщини.

Нині в Рівнераді не готові сказати скільки коштів знадобиться для проведення досліджень. Та розпочати їх планують вже влітку наступного року. Тож поки розкопану ділянку прикрили дошками.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.