Артефакти епохи мезоліту знайшли археологи на Рівненщині

  • КУЛЬТУРА
Чтв, 11/17/2016 - 12:05

Монети литовсько-польської доби, фрагменти кераміки, скляну намистину з часів давньої Русі, знаряддя праці з кремнію, наконечники стріли, які відноситься до епохи мезоліту, виявили археологи поблизу Радивилова. Науковці дослідили невивчену раніше територію сіл Крупець та Срібне. Нині фахівці опрацьовують знахідки, та вже можуть з впевненістю сказати, що люди жили тут ще тридцять тисяч років тому.

За словами керівника «Центру дослідження і відродження Волині» Володимира Дзьобака, який до речі є уродженцем Срібного, нині більшість знахідок, які виявляють на Радивилівщині, датують княжою, або козацькою добою. Тому історики вирішили дослідити, чи багато тут було поселень до цього.

— Перша згадка про село Срібне — з 1557 року. Завжди виникало питання: а що було раніше? До 16 століття належать і згадки про більшість населених пунктів Радивилівського району. Оскільки письмових джерел не було, ми вирішили звернутися до археологів. Одного разу приїхали з археологом, оглянули вали біля села, але виявилося, що вони не рукотворного походження. Нічого іншого, що могло б вказувати на наявність артефактів, ми не побачили. І ось лише більш як через два роки було досягнуто домовленості, і приїхав археолог Олексій Войтюк із групою людей, які взялися за археологічну розвідку в селі Срібному. Дослідження виявилося успішним, і ми вирішили виконати таку ж роботу в Крупці, бо це село набагато давніше і більше. І поки дозволяла погода, ми розкопували бастіон зруйнованого дерев’яного замку, — розповів Володимир Дзьобак.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рештки невідомого солдата, які знайшли на Рівненщині, ідентифікуватимуть за нагородами

Останні дослідження доводять, що південь Рівненщини в часи раннього залізного часу та Київської Русі був дуже густонаселеним, зазначив Олексій Войтюк, який і проводив розкопки.

— Раніше ж вважалося навпаки. Нині ми можемо сказати, що це район з колосальною кількістю пам’яток. Тут були дуже потужні поселення ще до Київської Русі. І можна сказати, що ми лише розпочинаємо їх досліджувати, — розповів археолог. — Артефакти, які ми знайшли, нині опрацьовуємо. Думаю, що можна було б виявити більше цікавих речей, але на Радивилівщині добряче працюють вже багато років «чорні» археологи.

Загалом, розповів Олексій Войтюк, перші археологічні дослідження на Радивилівщині відбулися ще на початку ХХ століття. Тоді вдалося виявити кілька пам’яток. Далі тут працював Ігор Свєшніков, однак головним чином він зосередився на полі Берестецької битви. Потому певні дослідження тут відбувалися вже у роки незалежності України.

— В основному досліджена північна і північно-західна частина Радивилівського району. За попередніми підрахунками, на території району виявлена 41 пам’ятка археології. Нині ж ми знайшли стоянку людей біля Крупця часів мезоліту. А це, орієнтовно, тридцять тисяч років. До ранньозалізного часу належать пам’ятки біля села Полуничне. Там зафіксовано сліди семи поселень, які віднесені до висоцької, давньослов’янської і давньоруської культур. Є кілька пунктів пізньоримського часу тощо, — розповів Олексій Войтюк.

Нині варто посилено працювати над дослідженням своє давної історії, впевнений ініціатор досліджень Володимир Дзьобак.

— В той час, як Росія ставить пам`ятник Володимиру Великому і вигадує свою несправжню історію, на жаль, в Україні не те що немає протидії цьому процесу, у нас взагалі нічого не робиться. Тому варто відроджувати пам`ять минулого, аби наступні покоління знали свою історію, — зазначив дослідник.

Поки ж розкопки у Срібному та Крупці, зважаючи на погодні умови, довелося призупинити. Але навесні археологи обіцяють продовжити дослідження.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.