«Економія» із закритими очима, або Як на Рівненщині мільйони ділять

  • ЕКОНОМІКА
Чтв, 09/21/2017 - 09:08

Розподіл 10 мільйонів бюджетних коштів на заходи з енергоефективності відбувається не прозоро та базується на неправдивих розрахунках. У цьому переконані представники громадської організації «Екоклуб». Натомість, у департаменті житлово-комунального господарства, енергетики  та енергоефективності Рівненської ОДА запевняють: роблять усе для того, аби забезпечити якісне впровадження проектів.

На сесії Рівненської обласної ради, ще 17 травня цього року, ухвалили рішення про проведення обласного конкурсу проектів із енергоефективності. Тоді ж на їх реалізацію передбачили 10 мільйонів гривень. Із самого початку активісти «Екоклубу» наполягали на відтермінуванні прийняття такого рішення, оскільки, на їх переконання, спершу варто було б вивчити та впорядкувати положення про проведення цього конкурсу. Однак депутати облради до такої пропозиції не дослухалися.

- Тоді начальник департаменту ЖКГ, енергетики та енергоефективності Рівненської ОДА Володимир Пшеюк запевняв, якщо депутати не підтримають це рішення, то до початку опалювального сезону втілити заходи проектів не вдасться. Рішення прийняли, та тут стається неочікувано-очікувана ситуація: перший раз засідання конкурсної ради, до якої увійшло 19 людей, відбувається аж у кінці травня, а збір починається у червні. Тобто по факту з березня (з моменту прийняття радою рішення) по червень у плані реалізації конкурсу нічого не відбувається, - розповідає експерт «Екоклубу» з енергоефективності Дмитро Сакалюк.

Разом із тим рішення про фінансування 39 проектів-переможців на загальну суму 7,5 мільйона гривень прийняли лише 17 липня. Враховуючи інформацію, вказану у проектах, термін їх реалізації займає близько трьох місяців. Відповідно, завершити їх вдасться лише в середині жовтня. По суті до початку опалювального сезону все одно не встигли.

Оскільки бюджет конкурсу було використано не весь, то термін подачі документів продовжили до 15 серпня. А вже 22 серпня відбулося засідання конкурсної комісії, де підтримали ще 15 проектів (сума співфінансування склала 1,8 мільйона гривень). Тоді  ж термін подачі документів продовжили втретє.

- На мою особисту думку та думку представників «Екоклубу», проекти, які були подані, не були якісно проаналізовані. Ми про це неодноразово наголошували на засіданнях.  Бо щоб опрацювати такий масив паперів, треба не три дні, - говорить Дмитро.

Зокрема, на перший етап було подано 39 проектів, це приблизно 780 сторінок, а на другий етап – 15 проектів (близько трьохсот сторінок) і все це дирекція конкурсу «якісно проаналізувала» за три робочі дні.

Представники «Екоклубу», аби впевнитися в якості, вирішили провести свій аналіз. Із 54 проектів активісти навмання обрали шість. До аналізу долучили професійного енергоаудитора Вадима Литвина.

- Ми виявили ряд фактів, які на нашу думку свідчать, що проекти неякісні. Як на мене, найбільш кричущими є такі: Корецькій центральній районній лікарні хочуть встановити лічильник, який буде із автоматикою, що регулюватиме подачу в систему опалення гарячої води відповідно до температури повітря на вулиці. Все буде обліковуватися та регулюватися і має призвести до певної економії. І тут виникає ряд питань, як же так цікаво все розраховується. Перше, що нас зацікавило, що у розрахунках написані одні дані, а використані інші. Це означає, що люди просто хотіли збільшити це споживання, щоб досягнути відповідного терміну окупності, аби зайти в цей конкурс. Друге: від впровадження заходу заплановане зменшення споживання електроенергії на 9,99%. Ні я, ні Вадим не знайшли жодного підтвердження, звідки взялися ці 9,99%. Таке відчуття, що ці дані взяли просто з повітря. І останнє: споживання енергії на квадратний метр вказано таке, що він або просто дірявий, або ж без вікон і дверей. У моєму розумінні, якщо заклад настільки багато споживає енергії на квадратний метр (понад 400 Ккал/год.), то проблема не у вводі системи опалення, а проблема в самому закладі. Його потрібно утепляти, - розповідає Дмитро.

Ще один об’єкт, який зацікавив «екоклубівців», це Новоселівська школа (Млинівська селищна рада). Там планують замінити 2 газових котли, які пропрацювали 9 років. У той же час, як виробник гарантує термін експлуатації 15 років. А ще, відповідно до проектів із енергоефективності, у п’ятнадцяти різних закладах по всій області планують замінити плити. І у всіх цих закладах, без винятку, за чарівним збігом обставин планують досягти 30% економії електроенергії. 

- 90% цих проектів були написані настільки непрофесійно, що мені по кілька разів доводилося їх перечитувати, аби зрозуміти, про що йдеться. Тож як на мене, це халатно голосувати за виділення 10 мільйонів, не маючи якісного аналізу, - резюмує Сакалюк.

Активісти також зауважили цікавий факт: майже половину всіх об’єктів проектувало лише дві фірми.

Ганна Пахнюк, представник департаменту, зауважує, що й справді, для того, аби провести детальний аналіз, часу дещо не вистачає:

- Це просто фізично неможливо: 54 проекти, з яких 34 надійшло в останній день, проаналізувати неможливо. Це просто не реально. Але департамент відкритий, і як тільки проект поданий, представники громадськості, влади, активісти запросто можуть прийти і ознайомитися з ним, - говорить Ганна.

Цікаво, що аналогічна ситуація була і торік. Тоді на засіданні обговорювали необхідність збільшити терміни перевірки проектів. Однак тоді теж на це не зважили. Працівників департаменту дотепер чи то із недбальства, чи то зумисно заганяють у такі малі часові рамки.

- Об’єктивно треба визнати, якщо 34 проекти приносять у департамент за день до засідання конкурсної ради, то це робиться спеціально. Певні люди, які хочуть пролобіювати свої проекти, це продумують і ставлять департамент перед фактом, подобається це комусь чи не подобається, - висловлює свою думку депутат Рівненської обласної ради Володимир Муляр. – В результаті заручником ситуації стає конкурсна рада, а потім і депутати. Звісно, ти маєш право підтримати або ж не підтримати цей проект. Але під час голосування ти згадуєш про виборців. І розумієш, якщо зараз не проголосуєш за цей проект, бо там якась фірма, лобіюючи свої інтереси, захотіла продати свої котли чи ще щось, то тебе потім заклюють.

Три роки тому в області намагалися впровадити програму енергомоніторингу. Суть програми полягала в тому, щоб по кожному об’єкту, по кожній будівлі в області проводити щоденний моніторинг використання енергоресурсів. Тобто кожного дня в один і той же час працівники закладів мали знімати показники лічильника і передавати їх в єдину систему, в єдину базу, що мала проводити певний аналіз. За даними фахівців, це дало б можливість департаменту за кілька годин з легкістю проаналізувати всі проекти. Адже коли були б відкриті щоденні дані споживання по кожному об’єкту, то прорахувати, як на енергоефективність вплине поданий ними проект, можна було б з точністю до десятої. Це дало б області можливість чітко бачити, які об’єкти потрібно фінансувати в першу чергу, для того щоб зменшити використання коштів на енергоресурси.

- Три роки тому, коли я був радником голови Рівненської ОДА, ми з Дмитром Сакалюком намагалися разом «пропихнути» цю програму енергомоніторингу. Вона була підготовлена і подана, але її пустили по бюрократичній процедурі і в результаті «завалили». Замість окремої програми енергомоніторингу внесли якісь крапкові зміни в діючу програму енергоефективності, які призвели до «пшику». Енергомоніторингу в області немає. Хоча три роки тому це вже можна було зробити. Крім того, цією програмою передбачалася підготовка енергоменеджерів. Ми могли б навчити, ми могли б запустити цю систему, але напевно комусь вигідно, щоб її не було. Можливо, для того, щоб проводити такі конкурси, де роздавати мало не в ручному режимі гроші на ті чи інші об’єкти. Не знаю. Але в будь-якому випадку, якби цю систему запровадили тоді, якби її запровадили зараз  - сьогодні не було б предмету для розмов, - зауважує представник Ради Реформ Рівного Сергій Пінчук.

Експерт зауважує, що до цього конкурсу треба ставитися не просто як до розподілу 10 мільйонів бюджетних гривень, бо ж на рівні області це сума не така вже й велика. Цей конкурс має на меті інше – досягнення економії. Енергоносії продовжують дорожчати. І вкладаючи гроші в ці енергоефективні проекти, область мала б економити в майбутньому суттєві суми. Однак, якщо цими бюджетними грішми, виділеними на реалізацію відповідних проектів, керівники області розпоряджатимуться наче із закритими очима, то на велику економію в майбутньому надіятися не варто.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.