"Боротися потрібно щодня", - Олег Червонюк

  • ЕКОНОМІКА
Пон, 10/17/2016 - 15:57

Щоразу із чергової закордонної поїздки Олег Червонюк повертається з новим досвідом, свіжими ідеями та дедалі гострішим розумінням того, як ще далеко нашій державі до цивілізованого світу, який важкий і тривалий шлях до успіху і процвітання лежить перед нами.

- Західна економіка розвивається настільки динамічно, світовий ринок настільки глобалізується, що наше відставання стає дедалі помітнішим, - зауважує Олег Казимирович. Цього разу власник Льонокомбінату побував на виставках промислового обладнання у Німеччині. І ділиться своїми враженнями та висновками.

- На сьогодні Україна для Заходу – це виключно сировинний придаток і ринок збуту, ми лише споживаємо те, що виробили у розвинутих країнах. А тим часом наші політики продовжують марно витрачати гроші на демагогію - і наші, і закордонних партнерів, як західних, так і східних. І з одного, і з іншого боку вигідно, щоб в Україні говорили ні про що, а економіка не розвивалась. У сучасному світі є багато суперечливих інтересів. Приміром, Європі невигідно, щоб у нас були якісні дороги. Бо тоді ми менше купуватимемо в них запчастин до автомобілів, які теж придбані в Європі. Звісно, їм вигідно підсилювати свою економіку. Натомість, ми як нація повинні відстоювати власні економічні інтереси і шукати серед їхніх бізнес-груп зацікавленість відкривати тут виробництво, а не просто використовувати Україну як ринок збуту.

Так, на жаль, і в розвинених європейських країнах є політичні сили, які симпатизують Путіну, і він це використовує. Але ж є і такі, що симпатизують Україні, однак ми не чуємо, як це використовують українські політики, дипломати з точки зору геополітичних, економічних інтересів. Потрібно зрозуміти, щоб мати державу - нам потрібна економіка, яка зможе фінансувати і утримання армії, і виробництво танків, літаків та підводних човнів.

Промислові виставки – це найкраще джерело знань і досвіду: знайомишся з обладнанням, технологіями і вивчаєш, як це використовувати в Україні. Прикро, що ми в Україні не лише вкрай відстаємо за рівнем технологій, а й навіть тутешні представники іноземних компаній-виробників не вміють як слід продати свій товар, бо зовсім його не знають. Ну ось такий приклад: нещодавно побував на виставці в Гамбурзі, присвяченій вантажівкам, автобусам і напівпричепам. У нас на підприємстві є три великих вантажних автомобілі — два контейнеровози, які постійно їздять на Одесу, щоб привозити нам сировину та інколи перевозити тканину, і щеповоз - він возить сировину для твердопаливної котельні, яку ми відкрили на початку цього року. І у фірмі, в якій ми купували це транспорт ніхто навіть не порадив нам свого часу не купувати контейнеровози, а купити платформу, щоб мати змогу завантажувати не лише контейнери, а й будматеріали, дрова, техніку. Адже різницю у ціні приблизно у дві тисячі євро сповна перекриє зручність, яку дає платформа порівняно з контейнеровозом, адже можливостей використання одразу стає набагато більше.

Або ще такий приклад. Нещодавно побачив, як працюють у Рівному деревообробні цехи. І був вражений, на якому примітивному рівні організована там робота. Які там сучасні технології?! П'яні люди носять туди-сюди колоди! Можна уявити, яка собівартість і конкурентноздатність такої продукції. Звісно, є спроби відкрити справді сучасні виробництва — приміром, як це роблять зараз шведи у Костополі. Але треба розуміти, що якщо шведи вкладають 10 мільйонів євро у виробництво в Україні — вони зацікавлені якнайшвидше повернути ці гроші. Прибуток буде йти у Швецію, а нам залишатимуться пеньки... Українцям потрібно самим інвестувати у відкриття сучасних виробництв, а не так, що власник купує деревообробний верстат за 5-10 тисяч доларів, а сам живе у маєтку за півмільйона. Навпаки потрібно пріоритети розставляти!

Адже те, що українці бояться інвестувати в Україні — це заслуга “комуністичних демократів”, які вже 25 років при владі. Не дуже розрізняю ті партії між собою — хіба що різниця в тому, що одні підставляють «одне місце» Заходу, а інші — Сходу. Але жоден із них не думає про Україну.

Наприклад, такі партії, як “Свобода”, Радикальна партія —  не розумію, як можна постійно бути в опозиції? Ви ж приходили до коаліції демократичним шляхом, то беріть вже врешті-решт на себе бодай частину відповідальності! Натомість бачимо постійне розхитування ситуації всередині України. Кому це вигідно? Явно не нашій державі.  А ось чи вигідне це розхитування російським спецслужбам, і чи немає насправді їхньої прямої зацікавленості в існуванні таких партій як “Свобода” - питання для мене риторичне, - резюмує Олег Червонюк.

- Нещодавно зробив висновок, за рахунок чого живе сьогодні Захід: свого часу вони мали багато колоній по всьому світу, з яких висмоктували ресурси. Але не пропили їх, а вкладали у розвиток науки, технологій — і сьогодні продають тим самим колишнім колоніям продукцію, вироблену з допомогою цих технологій. Однак, варто поглянути глибше:  адже, щоб завоювати колонії, спочатку їх потрібно було знайти. Що це означає? Заможні люди вкладали величезні ресурси у те, щоб збудувати корабель, спорядити його, найняти команду, забезпечити їй платню і харчування щонайменше на рік наперед. І, як правило, цій таки заможній людині доводилося пливти разом із командою, щоб не втратити свого корабля і своїх грошей. Пливти у невідомому напрямку на невідомий час, без жодних гарантій повернутися назад. Вдумайтеся лише: ці  люди ризикували не просто своїми статками, величезними ресурсами, а й власним життям заради чогось нового, незвіданого, кращого! Переконаний, що велика кількість таких людей у західних цивілізаціях якраз і дала потужний поштовх майбутньому бурхливому економічному розвитку таких країн як Франція, Іспанія, Португалія, Італія, Великобританія та інші. І наслідки цього поштовху досі відчуваються в Європі.

А наших політиків хіба можна уявити у ролі керівників таких морських експедицій, першовідкривачів незвіданих земель за тисячі кілометрів, на інших континентах?.. Та їм навіть того човна з продуктами страшно було б довірити! Адже їхня філософія — поцарювати кілька років і втекти! Нічим не ризикувати, ні за що не відповідати. Тактично позиція виграшна, стратегічно — тупикова.

Якщо спроектувати цю історію на наше сучасне життя, то сьогодні той корабель, який вирушає за багатством у незвідані землі, - це новітнє обладнання, технології,  - тобто все те, що робить нашу промисловість конкурентноздатною. Інвестувати сьогодні у виробництво у власній країні – оце і є відрядити той корабель. Нам усім потрібно зрозуміти: поки ти не вклав себе, свій ресурс у справу — результату не буде, - наголошує власник Рівненського льонокомбінату.

- Ми повинні опиратися на внутрішні інвестиції. Мене просто жахає таке масове і наївне очікування українцями приходу західного інвестора. Він що, буде всім гроші просто так роздавати? Інвестор — це людина, яка вкладає ресурси, щоб отримати прибуток. Чим може привабити Україна потенційного інвестора, щоб він пішов саме до нас, а не в якусь країну Африки? Всі говорять: дешевою робочою силою. Добре, то що виходить, якщо десь в Африці можна платити робітнику 1 долар на день, то в Україні платитимуть півдолара? Якщо наc будуть використовувати лише як майже дармову фізичну робочу силу — навіщо нам тоді взагалі школи, університети?.. Нам потрібно вивчати і впроваджувати в Україні європейський досвід саме в технологіях, обладнанні, організації праці: як вирощують, як виробляють, як прибирають. Саме в цій площині лежать наша конкурентоздатність  на світовому ринку. Подивитись, як робиться в цивілізованому світі — і впровадити тут, в Україні. Саме це дало б поштовх розвитку економіки, а відтак — і підвищенню життєвого рівня людей.

Але у тій таки Європі нам не дуже то й чекають. Ви ж бачите, яка тяганина наданням безвізового режиму. Добре, що для працівників нашого підприємства, які постійно вивчають європейський досвід, жодного разу не було відмов у візах. Але ж загалом Європа нас пускає до себе дуже вибірково! Чому? Щоб ми не бачили, як живуть люди, не вивчали їхній досвід. Знаєте, як людина живе все життя в якомусь глухому селі й гадки не має, що туалет може бути в хаті.

Так само і Європа вигідно, щоб ми займалися політичною балаканиною і не впроваджували їхні досягнення у себе. Бо так ми залишатимемося сировинним придатком і нас можна взяти голими руками.

Сьогодні уряди європейських країн за рахунок інших націй створюють ще більш комфортні умови своїм громадянам. А українцю потрапити в Європу навіть на роботу не так то й просто. Де ж тут демократія — обмежувати право на працю тільки через те, що ти не народився в тій чи іншій країні?

Та й взагалі навряд чи можна стверджувати, що в Європі справді панує демократія. Хоча б тому, що чи не половина країн там — монархії. І не треба говорити, що вони відіграють суто символічну роль. Спробуйте потрапити на прийом до англійської королеви!.. Це важче, ніж до глав багатьох держав. Насправді королева Великобританії, як і інші європейські монархи, досить сильно тримає владу в своїх руках, і всі ці держави об'єднує те, що вони діють з позиції саме своїх національних інтересів. Так потрібно діяти і нам — захищати свого виробника, розвивати свою економіку, будувати підприємства тут, в Україні, щоб хоча б частково виробляти у нас ті товари, які нині ввозимо з-за кордону. Це дасть можливість підняти вартість гривні, стабілізувати банківську систему і просто спокійно працювати.

Коли робітники, які на льонокомбінаті ще з радянських часів, кажуть мені, що підприємство, яке я відновив із руїн, розікрало колишнє керівництво, я відповідаю: ні, ви розікрали його всі разом. Просто хтось міг красти вагонами, а хтось щодня виносив потроху - то серветку, то голки, то шматок тканини, то деталь верстата — аж поки одного дня не виявилось, що красти більше нічого, що внаслідок колективної безвідповідальності від колишнього промислового гіганта не залишилося нічого.

Тому наше з вами життя залежить від нас самих, і не треба чекати, що після Революції Гідності все має змінитись само собою. Боротися потрібно щодня, на кожному кроці відстоювати свої інтереси. І коли це робитиме кожен – нація справді стане сильною. Тоді ніхто не зможе протиставити себе такій нації.

Додати новий коментар

 

33000, Україна, м.Рівне
(0362) 60 99 93
[email protected]

 

bigmir)net TOP 100
GOLOSNO 2014. Всі права захищені діючим законодавством України. Будь-яке порушення прав переслідується у судовому порядку. Будь-яке відтворення інформації з сайту тільки з письмового дозволу редакції. Відповідальність за достовірність всіх матеріалів, розміщених на сайті, крім матеріалів, які містять посилання на інші інформаційні агентства або інтернет-видання, несе редакційна рада.